Varicocele (herevisszér) műtét

Varicocele (herevisszér) műtét

 

Milyen esetben indokolt, milyen vizsgálatok előzik meg, és milyen típusai vannak a herevisszértágulat-műtétnek?

A műtétnek alapvetően két indikációja lehet. Az egyik, amikor a visszértágulat panaszt, fájdalmat okoz. A másik – sokkal gyakrabban felmerülő – indikáció pedig az, amikor a visszértágulat ronthatja a spermaképet, a nemzőképességet. Panaszmentesség és normál spermiumanalízis mellett (ha van már gyermek), nincs műtéti teendő. Ha a páciens nemzőképességi korban van, még nincs gyermeke, és nagy here-visszértágulata van, akkor érdemes akár előre is megoperálni, hogy megelőzzék a spermaképromlást. Természetesen arra is van lehetőség, hogy rendszeresebb vizsgálattal figyelik a spermaképet, és ha bármilyen mértékű romlás jelentkezik, akkor végzik el a műtétet.

Herevisszér műtét | TritonLife

Vizsgálatok

A műtét előtt, a spermaképvizsgálaton túl, hereultrahang javasolt, amellyel megnézik, hogy milyen tágassággal bír a tágulat. Három milliméter átmérő felett javasolják a műtétet. Két és három milliméter között nem feltétlenül szükséges operálni. Emellett nézik azt is, hogy ezeknek a visszereknek milyen a véráramlása, nincs-e visszafolyás, úgynevezett reflux. Ha van, akkor nagyobb eséllyel kihat a nemzőképességre, mivel rontja a here keringését, oxigénellátását.

A pácienseket alaposan felvilágosítjuk, tájékozatjuk. A vizsgálatok sora bővül, amikor a páciens úgy dönt, hogy altatásban kéri a műtétet, hiszen ez esetben altatóorvossal is konzultálni kell. Ilyenkor szükség van vérvételre, mellkasröntgenre és EKG-ra. Helyi érzéstelenítésben is van lehetőség elvégezni a műtétet, mely szintén nem fáj, csak érzi a páciens, hogy „valami történik” (érthető módon ezt sokan inkább átaludnák). Ehhez elegendő egy vérvétel, egy véralvadás-vizsgálat. Ezekhez mind hozzá lehet jutni a TritonLife-ban.

Műtéttípusok

A here-visszértágulat műtéti kezelésének háromféle típusa létezik. Mindegyiknek az a lényege, hogy lezárják a kóros visszereket, hogy a normál vénákon induljon meg a keringés.

Az egyik típus az angiográfiás műtét, ami azt jelenti, hogy szelektíven bemennek a herevénába, melyet mesterségesen lezárnak. Ez tulajdonképpen egy vérfestéses módszer, alacsony rizikóval. Meg kell említeni, hogy az esetleges embóliának viszont kicsivel nagyobb a rizikója, mint a többi módszernél. Kevesen végzik ezt a műtétet, nem igazán terjedt el.

A másik a laparoszkópos műtét, amikor kis „lyukakon” keresztül bemennek a hasüregbe, és ott keresik fel a herevénát, amit aztán elzárnak. Jó, bevált módszernek tekinthető, nincsen nagy kockázata, de ez sem terjedt el olyan széles körben. Magasan zárják le az eret, így előfordulhat, hogy a műtét után is megmarad a here-visszértágulat.

A harmadik, egyben leggyakoribb műtét (a TritonLife-ban ezt alkalmazzuk) lényege az, hogy a herezacskó tövénél ejtett kis metszésből felkeresik az ondózsinórt, majd a tágult ereket lekötik, átvágják, a normál erek pedig, amik nincsenek kitágulva, ott maradnak, és azon keresztül normalizálódik a keringés. Fontos hangsúlyozni, hogy itt sem „bántják” magát a herét.

Ez egy kis kockázatú műtét, amelyet egy két-három centiméteres metszésből meg lehet oldani, tehát nem ejtenek nagyobb metszést, mint egy laparoszkópos műtétnél, mégis jobban szem előtt van minden a sebész számára.

Ennek a módszernek egy továbbfejlesztett (egyben a legnagyobb hatékonyságú) változata a mikrosebészeti műtét, amikor mikroszkóp ellenőrzése mellett keresik fel ezeket a vénákat. A TritonLife-ban ez a műtéttípus is elérhető.

A beavatkozás időtartama körülbelül fél és egy óra közé tehető. Egynapos sebészetben elvégezhető, tehát reggel befekszik a páciens, a műtét után néhány órát lábadozik, és még aznap hazatérhet. Kórházi kezelésre onnantól nincs szükség, tehát otthon lábadozhat tovább. Fájdalom általában nem jelentkezik, nagyon ritkán van szükség fájdalomcsillapítóra, de ebben az esetben az otthoni, megszokott orvosságok elegendők.

A műtét után

A fekvés csak a műtét napján, a pihenés viszont még néhány napig javasolt. Napról napra mindig egy kicsit többet érdemes mozogni. A szexuális életet két hétig, a nehéz fizikai munkát, intenzív sportot pedig három hétig javasolt szüneteltetni. Sőt, ezt követően is fontos szem előtt tartani a fokozatosság elvét.

Gyakori tévhitnek számít, hogy a műtét után merevedési panasz jelentkezhet, ám ez nem így van, a két problémának nincsen köze egymáshoz, tehát semmi ilyesmire nem kell számítani.

Szövődmények

A műtétnek nagyon kevés szövődménye lehet. Az operációkkal együtt járó sebgennyezés, varratelégtelenség, illetve gyulladás itt is felütheti a fejét, de ezek rendkívül ritkán fordulnak elő. Relatíve gyakoribb – későbbi – szövődménynek számít (mégis Dr. Albert István saját műtétei után nem találkozott ezzel az utóbbi tíz-tizenöt évben) az úgynevezett herevízsérv. Ez valójában nem sérv, hanem egy folyadékfelszaporodás a herék körül, a hereburokban. A hereburok által termelt folyadék ilyenkor nem tud elfolyni a normál nyirokutakon, így a here megnőhet, és ez újabb műtétet vonhat maga után, ami szintén alacsony kockázatú beavatkozásnak számít.

A herevisszértágulat-műtét után előfordulhat, hogy beödémásodik a herezacskó, de ettől nincs okunk megijedni. Gondoljunk arra, hogy az ujjunk is bedagadhat, ha elvágjuk, és aztán szépen visszalapul!

Nemzőképesség

A témával kapcsolatos egyik legnagyobb kihívás az, hogy a nemzőképességi zavar sokféle tényezős lehet. A here-visszértágulat ezek közül a legkönnyebben kimutatható és legkönnyebben orvosolható. A műtét átlagosan 40–60%-os spermaképjavulást szokott jelenteni (statisztika lévén, ez lehet jobb és kevésbé jó is). Nem lehet tehát garantálni, hogy jobb lesz tőle a nemzőképesség, de ez egy fontos esély arra, hogy jobb legyen, emellett a műtéti kockázat nagyon alacsony.

A spermaképkontroll minimum három hónap után javasolt, hiszen 82 nap az az idő, amíg a spermiumok megszületnek a herében és kikerülnek az ondóba, s csak ezután tudják vizsgálni. A beavatkozás utáni harmadik és hetedik hónap között lehet még, de a hetedik hónap után már nem várható további spermaképjavulás.