Az orrlégzés nehézségei

Orrlégzési zavarok

Bedugult orral rémes az élet. Képtelenség jól aludni, jóízűt enni, inni, beszélgetni. Ha sokáig szájon át lélegzünk, kapar a torkunk, és akár torokgyulladást is kaphatunk, hiszen az orr szűrő és nedvesítő funkciója kiesik. Ha az orrdugulás gyakran visszatérő állapot, érdemes szakorvostól segítséget kérni.

A rendszeres orrdugulás létrejöhet krónikus orrmelléküreg gyulladás, orrsövényferdülés vagy orrcsepp abúzus eredményeként. A krónikus gyulladás oka lehet allergia, bakteriális fertőzés vagy orrpolip.

Orrsövényferdülés

Az orrsövényferdülés gyakori enyhe fejlődési rendellenesség. Oka rendszerint az, hogy a fejlődés korai időszakában az orrsövény gyorsabban nő, mint az orr többi része, ezért, hogy elférjen rendeltetési helyén, kicsit megdől, kicsit elkanyarodik. Orrsövényferdülés sérülés vagy törés eredményeként is létrejöhet. A ferde orrsövény miatt szűkebb lesz az orrjárat, ez elhúzódó náthát, orrmelléküreg gyulladást, fülkürt-elzáródást okozhat, olyan kellemetlen tünetekkel, mint a horkolás vagy kiszáradt torok, a garat és a gége gyulladása.

Orrsövényferdülés kezelése

Az orrsövényferdülés egyetlen, de végleges gyógymódja a műtét. Helyi érzéstelenítésben vagy altatásban végzik szakorvosaink. 18 éves kor után érdemes operálni, amikor már befejeződött az arckoponya növekedése. Az orvos lefejti az érintett területről a nyálkahártyát, kialakítja a csont és a porc optimális formáját, majd visszazárja a nyálkahártyát, és egy tamponnal rögzíti. A műtét után nincs fájdalmas, vérzéssel kísért tampon eltávolítás, mivel a speciális tampon zselévé alakulva távozik az orrból. A kellő támasztást megadja, de a szöveteket nem nyomja össze, ezért a betegek rövid időn belül élvezhetik a műtét kellemes eredményét.

Orrcsepp elhúzódó használata

Orrdugulást okozhat az orrcsepp abúzus, vagyis az orrcsepp túlzott, elhúzódó használata. A nyálkahártyát összehúzó orrcsepp kezdetben hasznos segítség, ám, ha az ajánlott 5-6 napnál tovább használjuk, fokozhatja a nyálkahártya duzzanatát, és a benne lévő tartósítószer lebéníthatja a nyálkahártya „söprögetőit”, a csillószőröket.

Orrcsepp abúzus esetén abba kell hagyni az adott orrcsepp használatát, és áttérni egy receptköteles orrspray-re és egy tablettára, amely nyálkahártya-összehúzó anyagot tartalmaz. Nagyon nehéz letenni az orrcseppet, ha egyszer hozzászokott a nyálkahártyánk!

Ha nem sikeres ez a konzervatív terápia, akkor radiofrekvenciás eljárással lehet az orrjáratok tágasságát biztosítani. Ez a beavatkozás helyi érzéstelenítés mellett végezhető. A rádiófrekvenciás hullámok a fölösleges, útban lévő sejteket, szöveteket elpárologtatják, a duzzadt orrkagyló szöveteit a nyálkahártya alatt kíméletesen hegesítik és összehúzzák, így szabaddá válnak a légutak. A beavatkozás után csak enyhe orrdugulásra számíthatunk még egy-két napig. 

 

Munkatársak