Rosacea: mikor forduljunk bőrgyógyászhoz?

Ha már fárasztja, hogy alapozó nélkül kényelmetlenül érzi magát, vagy már az sem segít a vörösség elfedésére, forduljon bőrgyógyászhoz. A rosacea kezelés kíméletes, és tartós eredményt hozhat.

 

A rosacea krónikus lefolyású, kezeletlen esetben folyamatosan romló, az arcon jelentkező betegség. Korai stádiumban az arc középső részén (homlok, orr, áll) apró hajszálerek jelennek meg az, amelyekből később pattanások, gyulladt csomók alakulhatnak ki.

Oka máig ismeretlen, bár gyakran együtt jár gyomorpanaszokkal.

Bár a kozmetológiában vannak kezdeményezések a rosacea végleges eltüntetésére, a szövődménymentes és kíméletes kezelési mód még mindig a bőrgyógyászati megoldás. Kezelése bőrre kenhető, vagy szájon át szedhető gyógyszerek segítségével sikeres.

A tünetek különbözősége miatt a kezelés is eltérő. Minden esetben tüzetes kivizsgálás előzi meg a terápia felállítását, amelynek része egy egyénre szabott bőrápolási tanácsadás is.

Ha rosaceaval küzd, arra mindenképpen figyeljen oda, hogy kerülje a napsütést, alkoholfogyasztást, kiszáradást, szeles helyeket, fűszeres ételeket, forró ételek és italok fogyasztását, és lehetőleg a magas stresszt.

 

Életmód, ami segíthet

Az arcon található hajszálértágulat, majd a később kialakuló gyulladás, ödéma és bőrmegvastagodás nem minden előjel nélkül jelenik meg. Jó odafigyelni az első hajszálerek feltűnésétől arra, hogy megelőzzük a további értágulatok kialakulását. A rosacea első jelei között szerepel az átmeneti bőrpír az arcon, miközben a beteg enyhe bizsergést, viszketést érez. Az idő elteltével a „pirulás” hosszabb ideig tart, majd tartós lesz az arcpír, és megjelennek az értágulatok az orron, állon, homlokon.

Ha már ebben a stádiumban bőrgyógyász szakorvoshoz fordulunk, sokat tehetünk az állapot súlyosbodása ellen. Bőrgyógyászunk segít kialakítani azt az életmódot, amely lassítja a rosacea előretörését. Mivel tudjuk, hogy a hajszálértágulat kialakulását fokozza az UV sugárzás, nagyon fontos a fényvédelem. A szélsőséges időjárás is ronthat a rozáceás beteg állapotán, síelésnél, téli kerti munka vagy sport esetén célszerű arcmaszkot viselni. A rozácea rosszabbodik fűszeres, csípős ételek hatására, valamint az alkoholfogyasztás is kedvez a hajszálerek, majd a rozáceás gyulladás kialakulásának, ezért ezeket érdemes kerülni.

Régen sokan azt hitték, hogy a rosacea csak az alkoholisták betegsége, ma már tudjuk, hogy nem feltétlenül kell alkoholt fogyasztani ahhoz, hogy kialakuljon az értágulat az arcon. Fontos tudni, hogy ma már nem kell a rozáceás betegnek „piros krumpliorral” leélni az életét, a bőrgyógyász-kozmetológus a betegség minden fázisában segítséget tud nyújtani a rozácea tüneteinek enyhítésében, és a szép arcbőr, az arc normális kontúrjainak visszaszerzésében.