T-sejtes immunitás mérése

T-sejtes immunitás mérése

 

T-sejtes immunitás | TritonLabs

Ma már nem meglepő, hogy létezik olyan vizsgálat, amely képes kimutatni, hogy szervezetünkben jelen van-e a COVID-19 vírus ellen termelődött antitest. Ennek termelődése általában két módon szokott megtörténni:

  1. ha a szervezetünk átesett a fertőzésen
  2. ha megkaptuk a védőoltások valamelyikét.

Azonban még talán kevesen tudják, hogy előfordulhat védettség abban az esetben is, amikor egyébként nem található a vérünkben ellenanyag. Ennek megállapítására alkalmazható az úgynevezett T-sejtes immunitás mérés.

Hogyan működik?

Amikor a szervezet nem találkozik a vírussal, nem termel ellenanyagot. Viszont létezik az a fajta védettség, amikor a vírussal való találkozás után aktiválódik a sejtes immunitás, így ekkor kezdődik meg az ellenanyag termelése.

A T-sejtes immunitást mérő tesztünk - a T-SPOT.COVID - egy jól karakterizált és standardizált ELISPOT (enzyme-linked immunospot assay) technikán alapszik. A teszt során ki tudjuk zárni a mintából származó zavaró hatásokat, ezzel pedig a technológiánk az egyik legérzékenyebb és legspecifikusabb teszt a T-sejtes immunitás mérésére.

A méréshez a pácienstől csupán vénás vér vétele szükséges, majd ebből egy tisztítási eljárással kivonjuk a fehérvérsejt-frakciót. A tisztított sejteket a koronavírusból származó antigénekkel stimuláljuk, ezzel aktiválva a T-sejteket. Ennek hatására azok citokineket termelnek, amelyet egy enzimes reakcióval nagy érzékenységgel tudunk detektálni, így pedig következtetni az aktív sejt szintű immunitásra.

Kinek ajánljuk tesztünket?

Mindenkinek ajánljuk, aki már korábban átesett a fertőzésen vagy kapott oltást és meg kíván bizonyosodni a védele meglétéről. Különösen ajánljuk tesztünket azoknak, akiknek betegség után vagy akár oltás után is negatív a szerológiai tesztjük, azaz nem található ellenanyag a szervezetben. Számukra ugyanis a pozitív T-SPOT.COVID teszt biztosítékot nyújthat a vírussal való újbóli találkozás esetén az immunrendszer gyors és hatékony reakciójára.

A teszt eredménye

A teszt két panelt tartalmaz egyszerre: Spike-protein (tüksefehérje) és nukleokapszid elleni T-sejtes aktivitást egyszerre tudunk mérni. Ennek azért van nagy jelentősége, mert ha valaki Pfizer&BioNTech/Moderna/Szputnyik-V/AstraZeneca/Janssen oltást kapott (melyek csak a Spike-fehérjére érzékenyítenek), akkor a Spike-panel az oltás hatékonyságáról, a nukleokapszid-panel pedig az átesettségről ad információt. Sinopharm oltás esetén is hasznos ez az információ, hiszen ekkor mind a két panel válaszol a vakcina hatásosságára. Az eredmény mind a két panelra egyaránt lehet

  • pozitív: ≥8 db folt,
  • negatív: ≤4 db folt (akár kevesebb, mint 0 is), azaz a páciens nem rendelkezik Spike-fehérje vagy nukleokapszid elleni T-sejtekkel
  • invalid: 5-7 db folt

Pozitiv eredmény esetén a páciens rendelkezik Spike-fehérje vagy nukleokapszid elleni T-sejtekkel, azaz immunrendszere már érzékeny a vírusra.

Negatív eredmény esetén a páciens nem rendelkezik Spike-fehérje vagy nukleokapszid elleni T-sejtekkel, feltehetően a szervezet nem találkozott a koronavírussal.

Invalid eredmény esetén két hét után ismételt mintavétel javasolt.

Mikor teszteljünk a T-SPOT.COVID-dal?

Mivel a kutatások szerint a T-sejtes védekezés előbb indul be, mint az antitestes immunválasz, így a tesztelés már a betegség akár egészen korai fázisától (egy héttel a tünetek megjelenése után) elvégezhető. Az oltás után szintén érdemes min. 1-2 hetet várni a tesztelés előtt.

A vizsgálat után érdemes lehet ismétlő tesztet kérni félévenként, amivel nyomon tudjuk követni védettségünket, és aktív T-sejt számunkat. Sorozatos pozitív tesztek után ugyanis nincs szükség (újabb) oltásra, hiszen az védelem jelen van. 

Garancia a minőségre

Tesztünk CE-IVD minősítésű és megfelel a ISO 15223-1:2016 standard-nek.