Decompression, nerve release

Decompression, nerve release

 

Gerincsérv műtét | TritonLife

A gerincsérv a gerincet alkotó csigolyák között található porckorongok elhasználódás miatt kialakuló kopás vagy egyéb ok miatt kialakuló „kitüremkedése”, melynek előfordulhat a nyaki, az ágyéki és ritkábban a háti szakaszon. A porckorongsérv tünetei közé tartozik a heves, végtagokba kisugárzó fájdalom. A gerincsérv kezelése konzervatív módon történik, de bizonyos esetekben műtétre lehet szükség.

Mi az a gerincsérv?

A köznyelv által gerincsérvnek nevezett betegség valójában a csigolyák közötti porckorong kitüremkedése (pontosabban betüremkedése) a gerinccsatornába.

A gerinc 33-35 csigolyából és a köztük elhelyezkedő porckorongokból áll. Porckorongsérvről (latinul discus herniáról) akkor beszélünk, amikor a porckorong egy darabja a gerinccsatornába türemkedik és ott nyomást fejt ki az idegi elemekre, éles, kisugárzó fájdalmat okozva. A porckorongsérv a hátfájás (derékfájás, nyaki fájdalmak) egyik leggyakoribb oka.

A gerincsérv (porckorongsérv) okai és tünetei

A gerincsérv akkor fordul elő, amikor a porckorong hátsó része meggyengül és elszakad, melynek leggyakoribb oka – többek között – az idősödéssel járó porckorong kopás (degeneráció), és valamilyen hirtelen megterhelés (például nem megfelelő emelés vagy egy hevesebb rossz mozdulat).

A porckorongsérv gyakran egyáltalán nem okoz tüneteket. Amennyiben mégis előfordulnak, az ágyéki gerincsérv esetén a legjellemzőbb a heves, éles fájdalom, mely a derék irányából a fartájékig és gyakran az alsó végtagokba sugárzik. E panaszokhoz a lábak bizsergése, zsibbadása vagy izomgyengesége is társulhat. Ritkábban a széklet- és/vagy vizeletürítés kontrolljának átmeneti zavara is jelentkezhet.

A nyaki gerincsérv jellegzetes tünete a nyaki fájdalom, különösen a nyak hátsó oldalán és a nyaki izmok görcse. A fájdalom fokozódhat a nyak hajlításakor vagy elfordításakor, illetve a vállakba és a karokba is kisugározhat, ami az idegek nyomása miatt alakul ki.

Mindenképpen forduljunk orvoshoz, ha a panaszok a fájdalomcsillapító gyógyszerek hatására nem csökkennek vagy néhány nap alatt nem enyhülnek jelentősen!

A gerincsérv elhelyezkedése

Nyaki gerincsérv

Az ülő életmód, számítógépezés, illetve mobiltelefon használat elterjedése következtében egyre gyakoribb a nyaki porckorongok érintettségével járó gerincsérv. Ezekben az esetekben nyaki, felső végtagba sugárzó fájdalom vagy zsibbadás jelentkezik, súlyosabb esetben bénulásos tünetek is kialakulhatnak.

Ágyéki gerincsérv

Az ágyéki gerincsérv a leggyakoribb sérvtípus, az összes porckorongsérves eset több mint 80%-át teszi ki. Ennél a típusú sérvnél a legalsó két porckorong érintettsége a leggyakoribb. Ezekben az esetekben deréktáji vagy alsó végtagba sugárzó fájdalom jelentkezik, zsibbadás kíséretében. Súlyosabb esetben bénulásos tünetek is előfordulhatnak.  

Háti gerincsérv

A gerincsérv e típusa a legritkábban fordul elő, melynek az az oka, hogy itt a legstabilabb a gerincoszlop.

 Amit a gerincsérv műtétről tudni érdemes

A gerincsérvek többsége három hónap alatt konzervatív kezelésre meggyógyul. Ennek elemei a hatékony fájdalomcsillapítás (pl. infúziós kezeléssel), illetve gyógytorna, komplex fizioterápia.

Műtéti ellátásra a következő esetekben lehet szükség:

  • csillapíthatatlan fájdalom
  • vegetatív eltérések (vizelet-széklet visszatartási zavarok)
  • bénulásos tünetek
  • a gerincsérv tünetei 3 hónap után sem javulnak (ebben az esetben relatív indikációval történik a műtét)

A műtét altatásban történik, időtartama kb. 60 perc. Ma már a minimál invazív technikával végzett ágyéki porckorongsérv műtét számít korszerűnek. Ebben az esetben kicsiny feltárást alkalmazunk, megkíméljük a gerinc környéki izmokat, ami nagyon fontos a műtét utáni rehabilitáció sikerességéhez. Az operáció során eltávolítjuk a sérvet illetve csontos felrakódásokat, melyek nyomják az idegi elemeket. Az esetek zömében drént helyezünk a sebbe annak érdekében, hogy a műtéti vér-váladék eltávozzon.

Mi a teendő gerincsérv műtét után?

Normál esetben a műtét másnapján a páciensből eltávolítjuk a drént és gyógytornász segítségével felállítjuk. Az esetek döntő többségében a páciens innentől kezdve járóképes, önellátó.

  • Hazamenni - normál esetben - 3 nap elteltével lehet, de szigorú kíméletre még szükség van. 
  • A varratszedés a 10 nap környékén történik. Innentől kezdve fokozatosan térhet vissza a páciens a szokásos terheléséhez.
  • A rehabilitációs program a 4. hét után kezdődik.

Az első 6 hétben a betegnek szigorú kíméletre van szüksége, melynek részleteit az operáló orvos mondja el.

Fontos megérteni, hogy a porckorongsérv eltávolításával a gerincbetegség nem gyógyult meg. A panaszok kiújulását csak rendszeres gyógytornával, rehabilitációs edzéssel lehet megakadályozni.