Discectomy, lumbar disc herniation removal
A porckorongsérv és az ezzel járó műtét mindig fájdalommal jár, ugyanakkor fontos a megfelelő diagnózis felállítása, valamint egy képzett orvos kiválasztása, aki a műtétet elvégzi, hogy újra teljes életet tudjon élni a beteg.
A porckorong felépítése
A csigolyák közti porckorongok egészséges állapotukban rugalmas összeköttetést biztosítanak a csigolyatestek között. Védi a gerincoszlop integritását az ütésektől és a rázkódástól és hajlékonnyá teszi azt. Külső, bonyolult szerkezetű rostos falból és belső, kocsonyás halmazállapotú, magas folyadéktartalmú magból áll. A természetes öregedési folyamatok miatt általában a harmincas évek végére a porckorong magjának folyadéktartalma fokozatosan csökkenni kezd, mely az évek, évtizedek alatt jelentős mértékűvé válhat. A természetes öregedési folyamatokon kívül számos tényező befolyásolhatja a porckorongok integritását.
Az ágyéki porckorongok elhelyezkedésükből adódóan gyakrabban sérülnek. Normális esetben is fokozott tengelyirányú terhelésnek és nyíróerőknek vannak kitéve. Az öregedésből fakadó kopáson kívül genetikai faktorok, túlterhelés, sérülés is hozzájárulnak a porckorong kopásos folyamataihoz.
Mi az a porckorongsérv
A kopásos folyamat során a belső kocsonyás mag fokozatosan veszíti folyadéktartalmát, a külső rostos fal megsérül, rosthálózata szétszakadozik ezáltal elveszíti rugalmasságát és sérülékennyé válik a külső behatásokkal szemben. A sérült porckorongfalon keresztül a megmaradt kocsonyás mag és/vagy rostos porckorongfal részletek a gerinccsatornába törhetnek. Ezt nevezzük porckorongsérvnek.
Milyen tünetekkel jár?
A porckorongsérv, elhelyezkedésétől függően okozhat panaszokat. Amennyiben a sérv az idegelemekkel kapcsolatba kerül, ideggyöki összenyomatást okoz, akkor annak gyulladását, duzzanatát és funkciózavarát okozhatja. Ezáltal a következő tüneteket, panaszokat okozhatja:
- derékfájdalom
- kisugárzó fájdalom az alsó végtagokba
- érzészavar vagy érzéskiesés a beidegzési területnek megfelelően
- alsó végtagi zsibbadás
- alsó végtagi izmok működési zavara, izomgyengeség, izombénulás
- reflexkiesés
- súlyosabb esetben vegetatív funkciózavar, azaz széklet vagy vizelet üríti problémák, illetve a nemi funkció zavara
Milyen kezelési lehetőségek vannak? Porckorongsérv műtét
A porckorongsérv kezelésére alapvetően kétféle lehetőség áll rendelkezésre. Az egyik a konzervatív kezelés a másik pedig a porckorongsérv műtéti kezelés.
A kiszakadt porckorongsérvet alkotó elemek hetek, hónapok alatt veszíthetnek folyadéktartalmukból, ezáltal méretük csökkenhet vagy akár fel is szívódhatnak. Így megszűnhet az idegelemek gyulladása és összenyomatása, ami a panaszok és tünetek radikális csökkenését, elmúlását vonhatja maga után. Azokban az esetekben amikor nincs, vagy csekély az idegi bántalom, és a fájdalmak tolerálhatók, illetve fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentők segítségével kezelhetők, első körben nem műtéti kezelés javasolt. A konzervatív kezelés célja az ideggyulladásának csökkentése, mely a fájdalmak csökkenését eredményezheti.
A konzervatív kezelési lehetőségek:
- gyógyszeres kezelés /gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, izomlazítók alkalmazása/
- infúziós kezelés
- gyógytorna
- balneoterápia
- egyéb fizioterápiás és alternatív kezelések
Eredménytelen konzervatív kezelés, illetve állapotrosszabbodás esetén porckorongsérv műtét javasolt. Abban az esetben, ha a porckorongsérv széklet vagy vizelettartási problémákat okoz, akkor a műtét elkerülhetetlen. A műtéti kezelés célja az idegi összenyomatás megszüntetése, mely radikális fájdalomcsökkenést vagy a fájdalmak megszűnését eredményezi.
Mit lehet tenni a porckorongsérv ellen?
A rendszeres mozgásnak, az egészséges életmódnak kiemelt szerepe van a gerincsérv megelőzésében. A mozgásszegény életmód, a túlsúly, különböző káros szenvedélyek /dohányzás, alkohol/, stressz és pszichés faktorok fokozzák a porckorongsérv kialakulásának lehetőségét. Az életmódváltás elengedhetetlen tényező a porckorongsérv kialakulásának megelőzése érdekében. Ugyan a genetikai faktortényezőkbe beleszólásunk nincs, azonban túlsúly esetén javasolt a testsúlycsökkentés. Ugyancsak ajánlott a dohányzás mérséklése/elhagyása, az alkoholfogyasztás mellőzése/abbahagyása, a stressz csökkentése, a pszichés státusz erősítése és a fizikai aktivitás növelése