Dr. Kovács Gábor
„Csodálatos hivatás az urológia” – Dr. Kovács Gábor Miklós nem bánta meg, hogy nem nőgyógyász lett.
30 éves tapasztalattal és több ezer műtéttel a háta mögött Dr. Kovács Gábor Miklósról elmondhatjuk: bátran fordulhatunk hozzá urológiai kérdésekben. Eredetileg a nőgyógyászat területén szeretett volna dolgozni, de soha, egy percig sem bánta meg, hogy útja mégis az urológia felé vezetett. Logikus, műtétekkel teli szakma ez, ahol a kreativitás is nagy szerepet játszik – vallja a doktor úr.
– 1981-ben érettségiztem a sátoraljaújhelyi Kossuth Lajos Gimnáziumban. Diplomámat a Debreceni Orvostudományi Egyetemen, 1987-ben szereztem. Nem volt orvos a családban, egyszerűen csak jött az érdeklődés, hogy ezzel szeretnék foglalkozni. Szerencsére nem ütköztem nehézségekbe a tanulmányaim alatt. Kollégiumban laktam, és a lakótársaim is olyanok voltak, akik rendszeresen tanultak, és én sem voltam kivétel. Először, egy kis ideig Miskolcon, a Borsod Megyei Kórház Urológiai Osztályán szereztem tapasztalatot. Ezt követően Budapesten, a Szabolcs utcai Orvostovábbképző Egyetem Urológiai Osztály dolgoztam. Közben (1991-ben) le is tettem az urológiai szakvizsgámat. Később, 2007-ben szereztem Egészségügyi Szakmenedzseri diplomát, és ekkor kezdtem jelenlegi munkahelyemen, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Urológiai Osztályán tevékenykedni – idézte fel Dr. Kovács Gábor Miklós, aki immár három évtizede végez endourológiai műtéteket.
Bejárta a fél világot
Megannyi külföldi tanulmányutat is köthetünk az urológus nevéhez, aki legemlékezetesebbként az egyéves amerikai útját tartja számon. – Először három hónapot, majd két évvel később egy egész évet az USA-ban töltöttem ösztöndíjjal. A laparoszkópos és endourológiai tanulmányútra azért is vagyok büszke, mert olyan helyen töltöttem, ami akkoriban a topnak számított (Washington University in St. Louis School of Medicine) – mesélte a doktor úr, aki a későbbi képzései közül a robotsebészetit emelte ki.
2007-ben ugyanis a kaliforniai Irvine Medical Centerben sajátíthatta el az urológiában használatos robotsebészeti technikákat. Akkoriban Európában még nem is volt sebészeti robot. Négy évvel később, Dr. Nallbani Marsel kollégájával együtt Csehországban jártak, hogy kitanulják a robotsebészeti prosztataeltávolítást. A képzettség tehát megvan, de sajnos Magyarországon azóta sincs ilyen berendezés. – Szépen lassan talán elindul valami – mondta az urológus.
A szűrések fontossága
Dr. Kovács Gábor Miklós ideje nagy részét a műtőben tölti. Nagyobb beavatkozásokból heti 3-4-et, kisebbekből pedig 5-6-ot szokott végezni, így bátran kijelenthető: több ezer műtét tapasztalatával csatlakozott a TritonLife Magánkórház csapatához. – Kollégám, Dr. Nallbani Marsel szintén rendelni kezdett a TritonLife-ban, és mindketten nagyon örülünk, hogy komoly eszközbeszerzés zajlik a kórházban, hiszen mindkettőnknek a szakmai motiváció jelenti a legtöbbet.
– Legnagyobb tapasztalatom a laparoszkópos prosztatarák-eltávolításban és a vesedaganat-eltávolításban van, és ezek is állnak hozzám a legközelebb. Szerencsére már nem kell buzdítani az embereket, hogy szűrésekre járjanak. Egyre inkább tisztában vannak azzal, hogy minél előbb ismerik fel a betegséget, annál jobb esélyekkel fognak meggyógyulni. Prosztataszűrésre 50 éves kor felett évente egyszer minden férfinak kötelező elmennie. Akinek fordult már elő a családjában daganatos megbetegedés, annak 45 év felett ajánljuk a szűrést.
Olyan témát kutatni, amivel segíteni lehet
A robotsebészetre visszakanyarodva és a jövőbeni tervei kapcsán Dr. Kovács Gábor Miklós elmondta, szeretné beteljesíteni azt a szakmai vágyát, hogy robottal operáljon. – Ez természetesen nem arról szól, hogy megnyomunk egy gombot és a gép megcsinálja helyettünk. Ez egy olyan robot, amit én irányítok az első lépéstől az utolsóig – azt csinálja, amit én is csinálok, egy konzol segítségével. Szeretném, ha ezt még tudnám rutinban csinálni. Emellett szeretném még folytatni az Állatorvosi Egyetemmel kötött együttműködésünket, amelynek keretében hólyagdaganat- és vesedaganat-kutatást végzek. Daganatgyógyítási alapkutatásról van itt szó, ami a daganatba adott különböző szerek hatékonyságát vizsgálja. A célom, hogy olyan témát kutassak, amivel segíteni lehet az embereknek.
Az urológus számára igen fontosak a páciens-visszajelzések, szerinte egy sebésznek az a legnagyobb boldogság, amikor a beteg örömmel és sugárzó tekintettel megszorítja a kezét, megköszönve így a segítséget, ennél több nem is kell. – Boldogan fogom letenni a szikét a kezemből, amikor megtanítottam elég fiatalt arra, amit én tudok most – mondta Dr. Kovács Gábor Miklós, aki végül kedvenc hobbijait is elárulta: imád futni, kajakozni és síelni.