Preventive care examinations
Várandós kismamáknak egészségközpontunkban korszerű diagnosztikai, gyors és családias magánellátást biztosítunk:
- teljeskörű terhesgondozás
- terhességi (szülészeti) ultrahang minden terhesgondozás alkalmával: terhesség megállapítása, magzat ellenőrzése, magzatvíz mennyiségének és a méhlepény állapotának ellenőrzése, szívhang hallgatás
- genetikai ultrahang
- Down-kór szűrés
- 4 dimenziós ultrahang
- koraszülés megelőzési szakmai irányelvek
- CTG (NST)
- mikrobiológiai tenyésztés
- vizelet ellenőrzés vizeletvizsgáló automatával
- vérnyomás és testsúly ellenőrzés
- laborvizsgálatok
- kismama torna
- szoptatási tanácsadás
A várandósgondozás során minden szükséges vizsgálatot biztosítunk, ezeken felül extra, illetve kényelmi kiegészítő vizsgálatra is lehetőséget teremtünk. Korszerű ultrahang készülékek, genetikai és magzati szűrővizsgálatok segítenek kiszűrni minden magzati rendellenességet.
Nagyon fontos, hogy a kismama pontosan kövesse a gondozó orvosa tanácsait, utasításait, valamint mindig tisztában legyen a terhességének korát illetően, mivel a vizsgálatok a terhesség korához vannak igazítva.
Általában elmondható, hogy a 30. hétig 4 hetente, majd a 36. hétig 3 hetente, utána hetente ajánlott a terhesgondozási vizsgálatokon való részvétel. Terminus túllépése esetén kétnaponta ajánlott a megjelenés. Minden alkalommal hozni kell a gondozási kiskönyvét, meglévő leleteit, reggeli vizeletet, illetve a vérvételekre éhgyomorral, az ultrahangvizsgálatokra pedig lehetőleg közepesen telt húgyhólyaggal kell megjelenni.
Minden terhesgondozáskor vizeletvizsgálat (cukor, aceton, fehérje, genny, nitrit), testsúly- és vérnyomásmérés történik, valamint magzati szívhanghallgatás, mely áttekintő ultrahangvizsgálattal történik. Tapintással megállapítjuk a magzat hozzávetőleges helyzetét, a méh növekedését, tónusát.
Első megjelenés
A terhesség tényének megállapítása (ultrahanggal kontrollálva). Rákszűréshez kenetvétel, a terhességről szóló igazolás kiadása, mellyel a területileg illetékes Védőnői Szolgálatot kell felkeresni a gondozásba vétel céljából. A gondozásba vétel alkalmával történik a kórelőzmény felvétele is (előző betegségek, műtétek, terhességek stb.).
Első vérvétel
A terhesség megállapítását követően, de legkésőbb a 12. hétig. A vizsgálat részei: vérkép, éhgyomri vércukor, vizeletvizsgálat, vércsoport, ellenanyag, Wassermann (vérbaj-szűrés), Toxoplasmosis, Cytomegalo vírus elleni védettség vizsgálata). THS: pajzsmirigy funció vizsgálata. Lehetőség szerint a hepatitis szűrést is el szoktuk végezni.
Első ultrahang és Down-szűrés
Időpontja: 12. hét (11. – 13. hét végéig). Vizsgáljuk az embrió életjelenségét, fejlődési ütemét, méretét, valamint a nyaki bőrredő vastagságát is megmérjük (bizonyos kromoszómális rendellenességeknél vastagabb az átlagosnál). Kiváló ultrahang készülékünkkel tulajdon képpen szinte minden szervének az ilyenkor látható állapotát meg tudjuk vizsgálni.
Down-kór szűrés: kombinált-teszt, PrenaTest, Panorata Teszt egyikének segítségével a Down-kór és egyéb kromoszóma rendellenesség kiválóan szűrhető.
Második vérvétel
Időpontja: terhesség 16. hete. A vizsgálat tartalma: AFP, hepatitis, esetleg cukorterhelés (terhelő kórelőzmény esetén).
Második ultrahang
Időpontja: terhesség 18-22. hete között. Ezt szokták az ún. “genetikai ultrahang” vizsgálatnak nevezni. A vizsgálat során a fejlődés ütemét, a magzati méreteket vizsgáljuk. Keressük az anatómiai rendellenességeket, fejlődési rendellenességeket, a méhlepény helyzetét, a magzatvíz mennyiségét. Ebben a korban már 100%-ban megállapítható a magzat neme.
Harmadik vérvétel
Időpontja: a váradósság 24. hete. A vizsgálat tartalma: vérkép ellenőrzés, máj- és vesefunkció, Rh-ellenanyag szűrés (csak Rh negatív anyáknál), terheléses vércukor vizsgálat (OGTT). A terheléses vércukor vizsgálat nagyon fontos, a látens terhességi cukorbetegséget szűrjük vele. Egy éhgyomri vércukor és 75 gramm cukrot tartalmazó szirup megivása utáni két órás vércukor eredmény összehasonlításából tudunk következtetni a szénhidrát anyagcserére.
Harmadik ultrahang vizsgálat
Ideje: 29-32. hét. Vizsgáljuk: elsősorban a magzat méreteit, fejlődési ütemét, helyzetét, a méhlepény érettségét és a magzatvíz mennyiségét. Az anatómiai eltérések vizsgálatára ilyenkor már kisebb hangsúlyt fektetünk, hiszen a genetikai ultrahang idején a magzat mérete ideálisabb a fejlődési rendellenességek szűrésére és ekkor már lényegi eltérés nincs a 2 hónappal korábbihoz képest. Ilyenkor szoktak a legszebb 3 és 4 dimenziós felvételek készülni.
Negyedik vérvétel
Ideje: 36. hét. A vizsgálat részeit kérezik: vérkép, vizelet, vércukor, máj- és vesefunkciók, véralvadás, ellenanyagszűrés.
Negyedik ultrahang vizsgálat
Ideje: 37. hét. Vizsgáljuk: a magzat méreteit (becsült súlyát), elhelyezkedését, a magzatvíz mennyiségét, valamint a méhlepény állapotát, előző császármetszés hegvastagságát. A magzati ereken áramlásmérést (ún. flowmetriát) is végzünk.
Gondozás folyamata a 36. héttől
A 36-tól a 39. hétig hetente egyszer kell jelentkezni a gondozáson ún. NST vizsgálaton Ekkor is történik vérnyomás- és testsúlymérés, valamint hozni kell vizeletet. A 39. héten szükség esetén 2-3 alkalommal, majd a 40. héttől (terminus túllépéseben) kétnaponta meg kell jelenni NST-re. Terminus közelében, illetve terminustúllépés esetén a kezelőorvos javallatára osztályos felvétel is szükségessé válhat.
Túlhordás
A betöltött 42. hét után beszélünk túlhordásról. Csak különleges esetlekben szoktuk idáig elengedni a terhességet. Innentől szigorúan csak kórházi felügyelet mellett lehet várni a szülés beindulását!