Ganglion
A ganglion a kézen és csuklón igen gyakran előforduló jóindulatú ciszta. A csukló kézháti felszínén, a csukló tenyéri felszínén az ujjak végpercén és az ujjak tövében jöhet létre. Leginkább az ízület vonalában vagy az ínhüvelyek mentén alakul ki. Bár általában nincs specifikus oka, a ciszta megjelenése előtt valamilyen kisebb trauma szerepel a kórtörténetben. A ciszta fájdalmas lehet, különösen, ha a csuklót, kezet folyamatosan terhelik. A ganglion a terheléstől függően változtathatja a nagyságát, esetleg teljesen el is tűnhet. Jóindulatú, de bizonyos esetben recidíválhat (kiújulhat).
Diagnózis
A diagnózist az orvos a ciszta lokalizációja, alakja és tapintata alapján állapítja meg. Az Ön kézsebésze röntgenvizsgálatot javasolhat az ízületi kórokok felderítésére és kizárására.
Kezelés
A kezelés a ciszta által okozott panaszoktól függ. Kezdetben nyugalomba helyezés, rögzítők alkalmazása, esetleg a ciszta bennékének leszívása jöhet szóba. Ha fájdalmas, mozgáskorlátozottságot okoz, vagy a beteget esztétikailag zavarja és a fenti kezelés nem hoz eredményt, a ciszta sebészi eltávolítása javasolt. A műtétet általában egynapos sebészeti keretek között végzik. Az érzéstelenítés helyi, általános vagy regionális (felkari) érzéstelenítés lehet. A műtét célja a ciszta eredésének felkeresése és a képlet teljes kimetszése. Ez gyakran az ízületi tok, illetve ínhüvely kis részének eltávolításával is jár. Csuklótáji ganglion eltávolítása után csuklórögzítő viselése javasolt. A műtét után a heg duzzanata, érzékenysége, fájdalma egyénenként különböző mértékben fennmaradhat. A teljes aktivitás egyéntől függően tér vissza. A ciszták egy része a sebészi eltávolítás ellenére is visszatérhet.