Nasal polyp removal (Adult)
Orrpolip műtét? Elmondjuk, miért nem kell tartania tőle
Kezdeti stádiumban mindössze a szaglás és ízérzés romlása, az orr teltségérzete, valamint az erősebb orrfolyás tapasztalható az orrpolip következtében. Majd, ahogyan növekedésnek indul maga a képződmény, úgy válnak a tünetei is egyre erőteljesebbé. A szabad légzés egyre inkább nehézkessé válik, nagyobb kiterjedésű orrpolip esetében pedig teljesen át kell állni a szájon át történő légzésre. Célszerű ezt nem megvárni, már az első nehézségeknél orvoshoz fordulni a korai felismerés érdekében.
Pontosan mi az orrpolip?
Az orrpolip jellege, tünetei és okai
Az orrüregben, valamint az orrmelléküregben előforduló, eltérő nagyságú és formájú kinövéseket nevezik orrpolipnak. Az asztma, allergia, gyógyszerérzékenység, valamint egyes immunbetegségek következtében kialakuló orrmelléküregek gyulladása is köthető az orrpolipok megjelenéséhez. Hozzávetőlegesen a lakosság 1-4%-ának kell megküzdenie ilyen jellegű kellemetlenségekkel.
A szürke, illetve sárgás, vörös színű és kocsonyás állagú orrpolip általában felveszi a környező üregek alakját. Fontos hozzátenni, hogy nem daganatos eredetű jelenségnek számít, ami fájdalommentes. Leggyakrabban könnycsepp vagy szőlőszem alakú duzzadt kinövésről beszélhetünk.
Amennyiben a kiváltó okot keressük, a kialakulása szinte kivétel nélkül a krónikus nyálkahártya gyulladáshoz vezethető vissza. A nyálkahártya gyulladása pedig kialakulhat a belélegzett levegő szennyezettségétől, allergiás tényezőktől, a nem allergiás eredetű asztmától, orrsövényferdüléstől, gyulladástól, a kezeletlen refluxtól, vagy akár bakteriális és gombás fertőzések következtében is.
Az orrpolip következtében fellépő tünetek
A képződmény kezdeti fázisaiban, illetve kisebb méretnél, a szaglás, valamint az ízérzés romlása tapasztalható. Szintén gyakori jelenségnek számít az orr teltségérzete, a szokottnál nehezebb orrlégzés, valamint az orrfolyás.
Minél nagyobb méreteket ölt a kellemetlen orrpolip, annál súlyosabbak lesznek a tünetei. Amikor például teljesen elzáródik az orrüreg, akkor a szájon át történő légzés marad csak alternatívaként. Ennek hatására kiszárad a torok és a garat nyálkahártyája, majd pedig érzékennyé válik, és begyullad a torok.
Mivel az orrmelléküregek, az arcüregek és a homloküreg nem tudnak kellőképpen szellőzni, ezek is begyulladhatnak. Gyakori az arctájéki fájdalom és a fejfájás, és megjelennek az orrdugulás következtében kialakuló alvás közbeni tünetek. Többek között a horkolás, vagy az elhúzódó légzésszünet. Szélsőséges esetekben fülpanaszokra, illetve vissza-visszatérő középfülgyulladásra, is lehet számítani.
A nemkívánatos képződmény diagnosztizálása
Amikor felmerül a gyanú, akkor érdemes vizsgálat útján meggyőződni az orrpolip jelenlétéről. Fül-orr-gégészeti szakrendelésre kell elmenni, ahol a kezelőorvos orrtükrözés segítségével diagnosztizálhatja a jelenséget. Indokolt esetben a rendszerint alkalmazott endoszkópos orrvizsgálaton kívül részletekbe menő képalkotó eljárással (CT, MRI) pontosan meg lehet határozni a nyálkahártya elváltozásának mértékét, valamint az elhelyezkedését. Endoszkópos orrtükrözéssel egyébként az orrüreg hátsó részeit is meg tudja vizsgálni a szakember. Amennyiben a fülkürthurut, továbbá a középfülgyulladás vizsgálata a cél, akkor a speciális tympanometriás vizsgálat útján lehet ezt megvalósítani.
Milyen lehetőségek léteznek az orrpolip kezelésére?
Annak alapján, hogy a képződmény mennyire előrehaladott stádiumban van, az orrpolip kezelhető szteroidos orrspray alkalmazásával, gyógyszerekkel, illetve endoszkópos orr- és melléküreg műtét, vagy szaknyelven FESS műtét útján.
A szteroidos orrspray, mint lehetséges opció
Amennyiben sikerül korai állapotában diagnosztizálni a rendellenességet és elkerülhető a műtéti beavatkozás, akkor érdemes megpróbálni a szteroidos orrspray alkalmazását. A spray, valamint a sós vizes orröblögetés optimális esetben megálljt parancsolhat a kialakulófélben lévő orrpolipnak.
A gyógyszeres kezelés lehetősége
A gyógyszerek használatán keresztüli gyógymód eredményességének szintén feltétele a korai fázisban történő azonosítás. A korai stádiumban észrevett orrpolipot jó eséllyel sikeresen lehet kezelni gyógyszeresen. A fül-orr-gégészeti szakorvosi vizsgálat eredménye, majd a doktori javaslat alapján lehet annak kapcsán döntést hozni, hogy pontosan milyen típusú gyógyszerek használata valósuljon meg.
Amikor a FESS, vagyis endoszkópos orrmelléküreg műtét alkalmazására van szükség
A beavatkozás időtartama jellemzően a harminc és nyolcvan perc között szokott alakulni. A műtétre egyaránt lehetőség van helyi érzéstelenítésben, valamint általános altatásban is.
A FESS eljárás keretei között a műtétet vezető sebész egy apró kamerával felszerelt endoszkópot vezet be az orrlyukon. A gyakorlatban ez egy kisebb méretű csőnek minősül. Ezzel a kamerával ellátott endoszkóppal vizsgálja át az orr és a melléküregek állapotát.
Amint az alapos átvizsgálás megtörtént, sor kerül a polipok eltávolítására. Ehhez a sebész apró műszereket alkalmaz. Szintén megtörténik az egyéb elzáródások eltávolítása, emellett pedig a melléküregek és az orrot összekötő szűk nyílások megnagyobbítására szintén sor kerül. A beavatkozás eredményeként tehát zavartalan lesz a melléküregekben lévő folyadék orrba történő elvezetése.
Ami a FESS műtétet megelőző felkészülést illeti, célszerű előzetesen listát írni valamennyi tapasztalt tünetről, egészségügyi nehézségről, vagy korábbi betegségekről és allergiáról. Azokat a tényezőket is fel kell sorolni, amelyeket elsőre nehéz volna összefüggésbe hozni az orrpolippal. A műtét előtt a fül-orr-gégészeti sebész részletesen elmond mindent a fontosabb tudnivalókról, a javaslatait pedig célszerű lesz maradéktalanul betartani. A kezelő orvost nagyon fontos lesz informálni minden olyan gyógyszerről és táplálékkiegészítőről, amelyeket szedünk.
Amennyiben megvan rá a lehetőség, akkor javasolt nem egyedül érkezni a FESS műtétre, hanem megkérni egy családtagot vagy barátot, hogy kísérjen el minket. Egy bizalmi személy segíthet csökkenteni az esetleges félelmet, miközben testi és lelki támaszt nyújthat a beavatkozást megelőzően.
Az orrpolipok eltávolításával meg lehet előzni a kellemetlen orrdugulást, és látványosan javulhat a közérzet a könnyedebb légzés miatt. A FESS műtét kapcsán számolni kell a vérzés, szem- és látássérülés, vagy a koponyaűri szövődmények kockázatával, ugyanakkor a negatív szövődmények szerencsére ritkán fordulnak elő.
A sikeres beavatkozás után a gyógyulás várhatóan hét-tíz nap között történik meg. Az orr váladékozására, valamint a bizonyos mértékű orrdugulásra még számítani lehet néhány hétig. Felmerülhet kérdésként, hogy együtt lehet-e élni az orrpolippal, vagy a minél előbb megvalósított műtét egyszerűen elkerülhetetlen? Alapvetően az egyéni tűrőképesség számít döntő faktornak abban, hogy kinél mikor érik be az elhatározás. Van, aki együtt tud élni a képződmény okozta kellemetlenségekkel, mások viszont a lehető leggyorsabban szeretnének túlesni a FESS műtéten. Egyéni döntéstől függ tehát a kezelés módja és ideje, természetesen a kezelő orvos által javasolt szempontok figyelembe vételével.
Mi a teendő orrpolip műtét után?
Az orrpolipok eltávolításával, valamint az orrba helyezett tampon eltávolítása után tapasztalható bizonyos mértékű vérzés egy rövid ideig. Szintén ürülhet az orrból pár napon keresztül sűrű váladék, vagy alvadt vér is, ez normális jelenség. Szövődmények sajnos a legnagyobb körültekintés mellett is adódhatnak. Utóvérzés, vagy gyulladás észlelése esetén minél előbb értesíteni kell a kezelőorvost.
A műtét napján javasolt a fekvés, illetve a rendszeres folyadékfogyasztás, indokolt esetben pedig a fájdalomcsillapítás is. Egy teljes héten át ajánlott kímélő életmódra váltani, kerülve minden olyan fizikai aktivitást, amely nyomásemelkedést képes előidézni a fejben. Az orrfúvást, valamint a mechanikus orrtisztítást egyértelműen kerülni kell. Mindenképpen javasolt ugyanakkor az orrolajok és orrkenőcs gyakori alkalmazása, kiegészítve a kezelő orvos által adott utasításokkal. A gyógyulás szakaszában kerülni kell a csípős ételek és a szénsavas italok fogyasztását. Mivel a légzés rendszerint a szájon át történik, ezért a száj kiszáradásának elkerülése végett érdemes gondoskodni a rendszeres folyadékpótlásról. A műtétet követő egy hét elteltével sor kerülhet az első kontroll vizsgálatra. Ennek keretei között egy nazális tisztító kezelés alkalmazása indokolt. A segítségével meg lehet akadályozni az orr esetleges fertőzéseit, valamint a letapadásokat. A második kontrollvizsgálat a beavatkozás utáni két héten belül lesz esedékes. A rendszeres kontroll emellett a későbbiekben is ajánlott, a polipok újbóli megjelenésének minél gyorsabb észlelése végett.
Annak érdekében, hogy meg lehessen akadályozni a kiújulást, rövid időtartamú helyi szteroid kezelést, illetve egyéb kiegészítő terápiát lehet alkalmazni. Lehetséges opcióként felmerülhet a fényterápia alkalmazása is, ugyanis a közelmúltban egészen bíztató eredmények születtek az orrpolipok ilyen módon történő kezelését illetően.
Összefoglalásként elmondható, az orrpolipok eltávolítását szolgáló FESS műtét elvégzéséről mindig a beteg dönt, ugyanakkor nem érdemes sokáig halogatni a beavatkozást. A szervezetben lévő orrpolip ugyanis gócbetegségeket is okozhat, vagyis a műtét elhagyása többek között a krónikus középfülgyulladást és halláskárosodást, krónikus hörghurutot, illetve krónikus arcüreggyulladást idézhet elő. A műtéti beavatkozás fájdalommentes és biztonságos, ezért nem kell tartani tőle.
Emellett pedig célszerű minden esetben hangsúlyt fektetni a megelőzésre is. Ennek érdekében nem szabad engedni a szervezet elsavasodását, gátat szabva ezáltal a kóros folyamatok kialakulásának. Fontos a rendszeres méregtelenítés, a lúgosítás, valamint a szervezetbe vitt táplálék összetételének tudatos megválasztása.