Pending care for twins

Pending care for twins

 

Első megjelenés

A várandósság tényének megállapítása (ultrahanggal kontrollálva). Rákszűréshez kenetvétel, a terhességről szóló igazolás kiadása, mellyel a területileg illetékes Védőnői Szolgálatot kell felkeresni a gondozásba vétel céljából. A gondozásba vétel alkalmával történik a kórelőzmény felvétele is (előző betegségek, műtétek, terhességek stb.). 

Első vérvétel

A várandósság megállapítását követően, de legkésőbb a 12. hétig. A vizsgálat részei: vérkép, éhgyomri vércukor, vizeletvizsgálat, vércsoport, ellenanyag, Wassermann (vérbaj-szűrés), Toxoplasmosis, Cytomegalo vírus elleni védettség vizsgálata). THS: pajzsmirigy funció vizsgálata. Lehetőség szerint a hepatitis szűrést is el szoktuk végezni. 

Első ultrahang és Down-szűrés

Időpontja: 12. hét (11. – 13. hét végéig). Vizsgáljuk az embrió életjelenségét, fejlődési ütemét, méretét, valamint a nyaki bőrredő vastagságát is megmérjük (bizonyos kromoszómális rendellenességeknél vastagabb az átlagosnál). Kiváló ultrahang készülékünkkel tulajdon képpen szinte minden szervének az ilyenkor látható állapotát meg tudjuk vizsgálni. 

Down-kór szűrés: kombinált-teszt, PrenaTest, Panorata Teszt egyikének segítségével a Down-kór és egyéb kromoszóma rendellenesség kiválóan szűrhető.

Második vérvétel

Időpontja: várandósság 16. hete. A vizsgálat tartalma: AFP, hepatitis, esetleg cukorterhelés (terhelő kórelőzmény esetén). 

Második ultrahang

Időpontja: várandósság 18-22. hete között. Ezt szokták az ún. “genetikai ultrahang” vizsgálatnak nevezni. A vizsgálat során a fejlődés ütemét, a magzati méreteket vizsgáljuk. Keressük az anatómiai rendellenességeket, fejlődési rendellenességeket, a méhlepény helyzetét, a magzatvíz mennyiségét. Ebben a korban már 100%-ban megállapítható a magzat neme.

Harmadik vérvétel

Időpontja: a váradósság 24. hete. A vizsgálat tartalma: vérkép ellenőrzés, máj- és vesefunkció, Rh-ellenanyag szűrés (csak Rh negatív anyáknál), terheléses vércukor vizsgálat (OGTT). A terheléses vércukor vizsgálat nagyon fontos, a látens terhességi cukorbetegséget szűrjük vele. Egy éhgyomri vércukor és 75 gramm cukrot tartalmazó szirup megivása utáni két órás vércukor eredmény összehasonlításából tudunk következtetni a szénhidrát anyagcserére.

Harmadik ultrahang vizsgálat

Ideje: 29-32. hét. Vizsgáljuk: elsősorban a magzat méreteit, fejlődési ütemét, helyzetét, a méhlepény érettségét és a magzatvíz mennyiségét. Az anatómiai eltérések vizsgálatára ilyenkor már kisebb hangsúlyt fektetünk, hiszen a genetikai ultrahang idején a magzat mérete ideálisabb a fejlődési rendellenességek szűrésére és ekkor már lényegi eltérés nincs a 2 hónappal korábbihoz képest. Ilyenkor szoktak a legszebb 3 és 4 dimenziós felvételek készülni.

Negyedik vérvétel

Ideje: 36. hét. A vizsgálat részeit kérezik: vérkép, vizelet, vércukor, máj- és vesefunkciók, véralvadás, ellenanyagszűrés. 

Negyedik ultrahang vizsgálat

Ideje: 37. hét. Vizsgáljuk: a magzat méreteit (becsült súlyát), elhelyezkedését, a magzatvíz mennyiségét, valamint a méhlepény állapotát, előző császármetszés hegvastagságát. A magzati ereken áramlásmérést (ún. flowmetriát) is végzünk.

Gondozás folyamata a 36. héttől

A 36-tól a 39. hétig hetente egyszer kell jelentkezni a gondozáson ún. NST  vizsgálaton Ekkor is történik vérnyomás- és testsúlymérés, valamint hozni kell vizeletet. A 39. héten szükség esetén 2-3 alkalommal, majd a 40. héttől (terminus túllépéseben) kétnaponta meg kell jelenni NST-re. Terminus közelében, illetve terminustúllépés esetén a kezelőorvos javallatára osztályos felvétel is szükségessé válhat.

Túlhordás

A betöltött 42. hét után beszélünk túlhordásról. Csak különleges esetlekben szoktuk idáig elengedni a terhességet. Innentől szigorúan csak kórházi felügyelet mellett lehet várni a szülés beindulását!