A magas vérnyomás

Hipertónia

Minden nyolcadik halálesetben közrejátszik a magas vérnyomás egyes kutatások szerint. Eközben tudjuk, hogy megfelelő, szakszerűen összeállított terápiával szinte minden esetben megfelelően kezelhető lenne.

 

Mi a vérnyomás?

A szív feladata, hogy a testünk legtávolabbi pontjára is eljuttassa az oxigént és más életfontosságú anyagokat szállító vért. A szív izmai ezért folyamatosan pumpálnak. A mozgás biztosítja a vér keringését, a vérerekben uralkodó nyomást. A nyomást befolyásolja az erek rugalmassága és átmérője is. Az optimális vérnyomás fiatal felnőtt korban 120/70 Hgmm, középkorúaknál és idősebbeknél 140/90 Hgmm-ig is egészségesnek tartjuk. Sajnos a kor előrehaladtával, túlsúly és mozgásszegény életmód mellett, valamint bizonyos betegségek kísérőjeként nagyon gyakori, hogy a vérnyomás meghaladja az ideális mértéket. Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha a több különböző napon mért vérnyomás átlaga meghaladja a 140/90 Hgmm-t.

 

A fejfájás már késői tünet

Sajnos a köztudatban még mindig elterjedt, hogy a magas vérnyomás jól körülírható tüneteket okoz, tehát addig nincs baj, amíg nem jelentkezik fejfájás, szédülés. A valóság az, hogy a magas vérnyomás sokáig nem okoz semmiféle tünetet, egészen addig, amíg komoly szervi károsodás nem alakul ki a hipertónia következtében. Előrehaladott állapotban már való igaz, hogy jelentkezhet tarkótáji fájdalom, szédülés, fáradékonyság, sőt, ha az érfalak is károsodnak, orrvérzés, gyengeség, mellkasi fájdalom. A nem kezelt hipertónia következményei között sajnos nem ritka a gutaütés (stroke), nő az esély bizonyos szívbetegségekre. A magas vérnyomás károsítja a szem ideghártyájának ereit, ez akár vaksághoz is vezethet. A vese működése is kórosan megváltozik, mégpedig olyan módon, hogy tovább növeli a vérnyomást.

 

Gének és életmód

Az úgynevezett elsődleges (primer) hipertónia önálló betegség, valószínűleg genetikai okai is vannak, de nagyrészt környezeti hatásokat okolhatunk. Ilyen a túlsúly, a mozgásszegény életmód, stressz, sós ételek fogyasztása, dohányzás, alkoholfogyasztás. Ebben az esetben a javuláshoz elengedhetetlen az életmódváltás.

Másodlagos hipertóniáról akkor beszélünk, ha a mega vérnyomás egy előzetes betegség szövődménye. Ilyen lehet az idült vesebetegségben, hormonháztartást érintő (endokrinológiai) betegségben (pl. cukorbetegségben) szenvedők, vagy bizonyos fejlődési rendellenességekkel élők hipertóniája. Ez esetben az alapbetegség gyógyítása nélkül nem számíthatunk javulásra.

 

CÉL A 138/83!

A kardiológus a beteggel való részletes beszélgetés és a vizsgálatok után javaslatokat tesz a terápiára. A vérnyomáscsökkentő gyógyszert mindig egyedi elbírálás alapján írja elő, soha ne gondoljuk, hogy ha egy szer egy ismerősünknek bevált, nekünk is jó lesz! Emellett életmód változtatást, diétát és személyre szabott mozgást javasol.

Fontos terápiás lehetőség, ha hatékony stresszoldási technikákat is elsajátít a beteg. A magas vérnyomás-betegség nem gyógyítható, de jól megválasztott gyógyszerrel és életmóddal elérhető, hogy az átlagos vérnyomás ne haladja meg a 138/83 értéket.