Schroth terápia

A Schroth terápiát leggyakrabban a gerincferdülés (scoliosis), hanyag tartás, Scheuermann-kór és Bechterew-kór gyógykezelésére alkalmazzuk.

A gerincferdülés a gerinc kóros deformálódását jelenti. Beszélhetünk funkcionális gerincferdülésről, mely a gerincnek a frontális síkban létrejövő, oldalirányú elhajlása. Nem jár a csigolyák torziójával (csavarodásával), ezek következtében nincs bordapúp. A funkcionális gerincferdülés jól kezelhető a tartáskorrekciós gyakorlatok végzésével. Kezelés hiányában azonban strukturális formává alakulhat.

Strukturális gerincferdülésről akkor beszélünk, amikor 3 dimenzióssá válik a gerinc deformitása. Láthatjuk az oldalirányú hajlást, a csigolyák torzióját és oldalról nézve a gerinc természetes görbületei dekompenzálódnak. Megjelenik a bordapúp, ellentétes oldalon a bordavölgy. Ezek az állapotok együtt járnak a törzs hosszának csökkenésével.

Leggyakoribb tünet az aszimmetria, a hát fájdalma, valamint az izmok terhelhetőségének csökkenése. 

A gerincferdülés mértékét Cobb fokban mérjük, melyet álló helyzetben készült RTG felvétel segítségével tudunk lemérni. 20 fok felett javasolt a fűző viselése, 35 fok körüli elváltozás pedig már befolyásolhatja a kardio-pulmonális rendszert. Következésképpen alapvető fontosságú a gyógytorna szerepe a progresszió elkerülése érdekében.

A Schroth terápia lényege, hogy a gerincet korrekciós helyzetbe hozzuk. Majd maximális elongációt(nyújtózást) követően, meghatározott légzési technikával egybekötve aktív izomerősítést és nyújtást végzünk. Minden terápia személyre szabott, a gyakorlatokat az adott páciens diagnózisának megfelelően határozzuk meg.

A feladatok pontos kivitelezése nagy figyelmet igényel, ezért a módszert megközelítőleg a 8. életévtől ajánlatos alkalmazni.

A gyakorlatokat otthon is szükséges végezni.

A gerincferdülés hosszú utánkövetést igényel, ezért kiemelt jelentőségű a szoros együttműködés az ortopéd orvossal és a gyógytornásszal.