Dr. Karácsonyi Zoltán
Dr. Karácsonyi Zoltán vagyok, több, mint 20 éve foglalkozom mozgásszervi betegségek diagnosztizálásával, gyógyításával. Főbb érdeklődési területem a csípő- és térdprotézis beültetés, melyet napi rendszerességgel végzek osztályvezetőként a debreceni Ortopédiai Klinikán és magánklinikákon.
Az utóbbi években az érdeklődésem a sportsebészet, különösképpen a térdsérülések arthroszkópos ellátása , keresztszalag pótlás felé is terelődött, több első osztályú klub egészségügyi hátterének biztosításában veszek részt. Ennek kapcsán Münchenben és Manchesterben nemzetközileg ismert kluboknál vettem részt tanulmányutakon. Rendszeresen veszek rész külföldi és hazai kongresszusokon előadóként illetve orvostanhallgatók, orvosok és gyógytornászok oktatásában, továbbképzésében.
Elsők között végeztem Debrecenben izomátvágás nélküli csípőprotézis beültetést, Kelet-Magyarországon elsőként végeztem CT- alapú, személyre szabott eszközökkel történő térdprotézis beültetést.
Izomátvágás nélküli csípőprotézis beültetés
Az eljárást Németországban, tanulmányi úton sajátítottam el, azóta a csípőprotézis beültetéseket szinte kizárólag ebből a feltárásból végzem.
Az elülső (izomátvágás nélküli) feltárás során az izmok és inak nem kerülnek átvágásra, a protézis beültetés egy természetesen jelenlévő anatómiai résen keresztül történik. Ezen technika során a csípő körüli izmok nem sérülnek, az izmokat eltolva végezzük a műtétet. A műtét után a rehabilitáció sokkal gyorsabb, a kórházi tartózkodás rövidebb. Mivel az izmok terhelhetősége megmarad, a műtét után pár nappal a betegek többsége akár segédeszköz nélkül is képes járni. A fizikai munkába visszaállás akár 6 héttel lehetséges. Kerékpározás, úszás hat hét múlva, síelés, teniszezés három hónap múlva lehetséges. A műtét után 2-3 héttel önállóan tudnak közlekedni, autót vezetni. A protézis beültetéshez sokkal kisebb metszés elegendő, ezáltal az esztétikai eredmény is kedvezőbb.
Miért előnyös az izomátvágás nélküli, minimál-invazív feltárás mellett dönteni?
- Nincs izom- és ínátvágás: a beültetés egy anatómiai résen keresztül történik
- Kevesebb műtéti vérvesztés
- Kisebb a műtét utáni fájdalom
- Kisebb bőrfelszíni seb, esztétikusabb gyógyulás
- Azonnali terhelhetőség, gyorsabb mobilizáció
- Rövidebb rehabilitációs idő
- Rövidebb kórházi és otthoni ápolás szükséges
- Gyorsabban maximális életminőség javulás érhető el
Az izomátvágás nélküli csípőprotézis beültetés minden korú és testalkatú betegen elvégezhető. A beavatkozás bonyolultabb a hagyományos csípő protézis beültetéshez képest, viszont a kisebb fájdalom, a korai mobilizáció, gyorsabb felépülési idő miatt mindenképpen ezt javaslom a műtétre váró betegeimnek.
CT alapú, személyre szabott eszközökkel történő térdprotézis beültetés
A protézis beültetésének kulcskérdése, hogy a sebész mennyire optimálisan tudja behelyezni a protézist. A hagyományos protézis beültetés során a sebész általános célzóeszközök segítségével szemellenőrzés mellett hajtja végre a műtétet. Ez a rendszer olyan egyedi eszközöket biztosít a sebész számára, amely lehetővé teszi a maximálisan pontos behelyezést, ami tökéletesen követi az operált térd anatómiáját, ezáltal jelentősen csökkentve a hibalehetőséget a beültetés során.
Hogyan zajlik a műtét?
A műtétet megelőzően nagyfelbontású CT sorozat készül a teljes alsó végtagról, melyet a Zimmer amerikai tervezőlaborjába küldünk. Itt egy speciális szoftver segítségével elkészül a protézisbeültető sablon egyedi, 3D terve, melyet mi leellenőrzünk és jóváhagyunk. A terv alapján ezt követően az Egyesül Államokban legyártják az egyszer használatos, a beteg térdére tökéletesen illeszkedő sablonokat és azt elküldik a sebésznek. Ez a folyamat 4-5 hetet vesz igénybe. A CT alapján készülő egyénre szabott sablonok segítségével a hagyományos protézis beültetéshez képest sokkal pontosabban és biztonságosabban kivitelezhető a műtét.
Mik az előnyei:
- Precízebben ültethető be a protézis
- Az operáció ideje lerövidül
- Egyszer használatos eszközök miatt a fertőzés veszélye kisebb
- A combcsont velőűr megnyitása elmarad, így csökken az embólia kockázata, kevesebb vérvesztéssel, műtét utáni alacsonyabb fájdalomérzettel és duzzanattal számolhatunk
- A precízebb műtéti tervezés miatt kisebb az újraoperálás esélye
- Rövidebb kórházi bentfekvés és gyorsabb rehabilitáció
- A várható protézis élettartam növekedése