Miből is áll a várandósgondozás, és mire van lehetőség centrumunkban? Erről kérdeztük szülész-nőgyógyász szakorvosunkat, dr. Tormási Imrét.
- Mikor keressék fel a nőgyógyászt a hölgyek, ha úgy vélik, hogy állapotosak?- A mai modern terhességi tesztek már annyira érzékenyek, hogy akár már az esedékes vérzés előtt képesek kimutatni a terhességet, míg az ultrahang egyértelműen, körülbelül kéthetes vérzéskimaradás után tudja igazolni a várandóságot. Éppen ezért nem kell kapkodni a vérzés elmaradásakor, érdemes néhány hetet várni, hogy teszttel és ultrahanggal is egyértelmű legyen a pozitív eredmény. Az előzetes időpontfoglalást célszerű úgy időzíteni, hogy a vizsgálatra a vérzés kimaradását követően 4-5 héten belül kerüljön sor.
- Az első orvosi vizsgálat után van lehetőség orvost választani?
- Természetesen! Érdemes lehet rögtön két időpontot egyeztetni: egyet a kiválasztott orvoshoz, s ha ez csak hetekkel később lehetséges, akkor még egy korábbi időpontot a terhesség megállapítására. A feltételezett vagy tudott fogamzást követő 6-7 héten belül ideális az első vizsgálat, ekkor már jól kimutatható az embrió és a szívhang is hallható.
- Mikor aktuális a következő vizsgálat?
- Az első trimeszteri szűréseket a várandóság 12. hét és a 13. hét és hat napos időszaka között lehet elvégezni. Ez ultrahangos vizsgálat, amiről korábbi cikkünkben, ide kattintva is olvashatnak. Ebben a terhességi korban – akár az ultrahangvizsgálattal egyidőben - már elvégezhetők a genetikai kockázatbecslésre szolgáló vértesztek, valamint a genetikai eltéréseket kimutató, úgynevezett noninvazív, anyai vérből elvégzett magzati kromoszómavizsgálatok, mint a PRENA és NIFTY tesztek.
[caption id="attachment_3821" align="aligncenter" width="1030"]
Dr. Tormási Imre[/caption]
- Mikor javasolt az utóbbi tesztek elvégzése?
- A kötelező ultrahangos szűrővizsgálat eredményétől függetlenül megfontolandó kérni ezeket az anyai vérből dolgozó teszteket, hiszen az ultrahang és a genetikai kockázatbecslés sem ad 100 százalékos eredményt, míg a PRENA és a NIFTY tesztek, a leggyakoribb rendellenességeket illetően csaknem 100 százalékos bizonyosságú megállapításokra képesek. Amennyiben az ultrahangvizsgálat önmagában is eltérést mutat, akkor tovább irányítjuk a kismamát egy olyan intézménybe, ahol genetikai tanácsadás és magzatvízvizsgálati mintavétel is a rendelkezésre áll, mivel ilyen esetekben magzatvíz-mintavétel ajánlott.
- Akkor mire jó a kockázatbecslés?
- A kockázatbecslés egy kedvező árú szűrővizsgálat, amely az ultrahangos adatok és biokémiai paraméterek alapján alacsony vagy magas kockázati csoportba sorolja a leggyakoribb magzati számbeli kromoszóma-eltérések lehetőségét. Amennyiben ez bizonyos számbeli kromoszóma-eltérés (triszómia, Down-, Edwards- vagy Patau-szindróma) kockázatát magasnak ítéli, szintén genetikai tanácsadásra irányítjuk a leendő szülőket, ahol sokszor hetekkel később, magzatvíz-mintavétel útján tisztázódik, hogy valóban fennáll rendellenesség vagy sem. A noninvazív teszteknek köszönhetően, ebben a bizonytalansággal teli várakozás időszakában általában előbb jutnak biztos eredményhez a leendő szülők, így a genetikai tanácsadáson konzultációra már némi megnyugvással jelentkezhetnek. Amennyiben a PRENA teszt negatív eredményt hoz, akkor az orvosok valószínűleg el is tekintenek a magzatvízvizsgálattól.
- Mi van olyankor, ha a PRENA teszt pozitív?
- Ha a noninvazív teszt valamilyen súlyos rendellenességet igazol, amelynek fennállása esetén a várandósság megszakítható lenne, akkor ahhoz szükség van a magzatvízmintavételre is, mivel egyelőre ez a törvény előtt bizonyító erejű vizsgálat. Jelenleg a magzatvíz-mintavétellel összefüggésbe hozható vetélések aránya nagyjából fél százalékra tehető, vagyis 200 mintavételre jut egy vetélés.
- Hogyan tovább a várandósgondozás időszakában?
- Javasolt 4-6 hetente nőgyógyászati vizsgálatra elmenniük a kismamáknak, ahol az esetleges panaszokat, a korábbi eredményeket átbeszélhetik az orvosukkal. Ilyenkor a méhszájat is ellenőrizzük hüvelyi vizsgálattal és/vagy ultrahangvizsgálattal, illetve egy tájékozódó ultrahang is készülhet, mutatva a magzat fekvését, szívműködését. Ezek persze nem helyettesítik az adott trimeszter kötelező szűrővizsgálatait! A második trimeszter kötelező szűréseit a 18-21. héten végzik, amikor genetikai rendellenességre utaló, illetve genetikai eltéréssel nem járó fejlődési rendellenességeket figyelünk ultrahang segítségével. A 24—28. héten esedékes a vércukorterheléses vizsgálat, mindeközben javasolt 4-6 heti rendszerességgel a várandósgondozás, egészen a 36. hétig.
- Az már a terhesség célegyenese…
- Így van, de még előtte a 30-32. héten is van kötelező szűrővizsgálat. A 36. héten történik egy hüvelyváladék vizsgálat, amit bakteriológiai tenyésztésre elküldünk. Innen indulnak a heti rendszerességű találkozások, amikor NST-vizsgálattal a baba szívhangját ellenőrizzük. A Kapos Medicalban minden hétköznap van nőgyógyászati rendelés, tehát a kismamák bátran jöhetnek bármelyik kollégához, aki elvégzi a vizsgálatot. A 40. hét után naponta vizsgáljuk a baba szívfrekvenciáját és a méhösszehúzódásokat (NST-vizsgálat), kétnaponta nőgyógyászati vizsgálatot is végzünk. A 41. terhességi hetet többnyire már nem engedjük betölteni, illetve legkésőbb aznap megindítjuk a szülést.
- A várandósgondozást végző nőgyógyászok mindegyike vállal szüléslevezetést?
- Várandósgondozást minden nőgyógyász munkatársunk vállal, de szüléshez készenlétet, munkaidőn túli szülésvezetést nem. Az orvosválasztás ebben az esetben a várandósgondozásra irányul. Munkaidőben -, ha a kolléga éppen dolgozik – akkor vélhetően, amennyiben azt a napi munkája, beosztása lehetővé teszi elvállalja a szülést. Manapság a kismamák már elég tájékozottak ezen a téren, és rögtön az elején tisztázzuk is velük ezt a kérdést.
A TritonLife Kapos Medicalban rendelkezésre állnak a fentebb említett nőgyógyászati vizsgálatok, ultrahang szűrések, kockázatbecslésre irányuló és egyéb noninvazív tesztek, NST, vércukorterhelés- és további laborvizsgálatok – így a várandósgondozás teljes palettája egy helyszínen megtalálható a kismamák részére. Keressen bizalommal bennünket személyesen a Kaposvár, Petőfi tér 2-3. szám alatt vagy foglaljon időpontot a +3620 245 8585, +3620 515 2594, +3620 521 0277 telefonszámok egyikén, ahol munkatársaink készséggel állnak rendelkezésére.