2020. 10. 15

ÖNVIZSGÁLATTAL ÉS SZŰRÉSEKKEL IDŐBEN FELISMERHETŐ A MELLRÁK

A mellrák elleni küzdelem hónapja világszerte az október, a pink pedig hivatalosan az emlőrák elleni küzdelem színe. Ebben a hónapban fontos még nagyobb hangsúlyt fektetni a megelőzésre és a betegség korai felismerésére. A mellrák a leggyakrabban előforduló női daganatos megbetegedés, ezért kiemelten fontos, hogy tisztában legyünk annak kockázataival, tüneteivel és, hogy odafigyeljünk a megelőzésre. 40 év felett megnő a betegség kialakulásának kockázata, így fontos kiemelt figyelmet fordítani a tünetekre. A mellrák kialakulása Az orvostudomány még mindig nem ismeri az emlő tumorok kialakulásának okait, azonban számos tényező létezik, ami növeli a betegség kialakulásának kockázatát:

• Egészségtelen táplálkozás • Túlzott mértékű húsfogyasztás • Túlsúly • Mozgásszegény életmód • Dohányzás • Túlzott alkoholfogyasztás • Genetikai hajlam • Önvizsgálat hiánya • Rendszeres szűrővizsgálat (mammográfia, tomoszintézis, emlő uh) kerülése

Mit tegyen, aki csomót talál a mellében? A fogamzásgátló tabletták, a változókori hormonpótló készítmények, valamint a „lombik program” során kapott hormonok esetleges rákkeltő hatása ma is élénk vita tárgya. Az esetek 5 %-ában olyan génelváltozások – a BRCA1 és BRCA2 génmutációk – felelősek a mellrák kialakulásáért, melyek öröklődnek. A genetikailag kódolt esetek jellemzően fiatal korban fordulnak elő. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a környezeti és pszichés tényezők is szerepet játszhatnak kialakulásukban – vallja Dr. Onódi Éva a Kapos Medical Magánegészségügyi Centrum orvosa. Az emlőrákok kialakulását tekintve a legveszélyeztetettebb korosztály a 45 és 65 év közötti hölgyek. Nekik szól az államilag szervezett mammográfiás szűrés. Komoly előkészítő munkát követően meghívó levelet kapnak a szűrésre, elkészül a mammográfia, majd a kiértékelést követően a páciensek egy részét további vizsgálatra visszahívják. Ha minden rendben van, akkor két év múlva újra javasolt a szűrésen részt venniük. A mammográfiás emlőszűrés segítségével, a még nem tapintható, tünetet nem okozó, idejekorán felismert daganatok esetén van a legjobb esély a gyógyulásra. A doktornő javaslata szerint a 35 év feletti hölgyeknek ajánlott szűrésekre járni tünetmentesen is, ezt beutalóval tudják megtenni, hiszen ők még nem kerülnek bele az államilag szervezett szűrőprogramba. Emellett fontos a havonként végzett önvizsgálat és az évenkénti fizikális vizsgálat, mely a legtöbb esetben a nőgyógyászati szűrővizsgálat része. Ha bármi újat, rendelleneset fedeznek fel testükön rövid időn belül érdemes szakemberhez fordulni. A 35 év alatti hölgyek esetében elenyésző a rosszindulatú daganat, de érdemes nekik is figyelniük. Akik fiatalabb korban tapintanak csomót a mellükben, őket várják radiológusaink a Kapos Medical Magánegészségügyi Centrumban. Centrumunk kiemelt figyelmet fordít a megelőzésre, éppen ezért csatlakozott idén a 2020 a Nők Éve kezdeményezéshez, amelynek részleteit IDE kattintva találják.