Az NST, azaz non-stressz teszt vizsgálattal rendszerint a terhesség utolsó, harmadik trimeszterében találkozik a kismama. De mit érdemes tudni róla?
Centrumunkban 2022. végén elindult a terhesgondozás. Ennek keretében nőgyógyász szakorvosainkhoz bizalommal fordulhatnak a várandós kismamák, a terhesség tényének megállapításától egészen a szülés előtti utolsó vizsgálatokig.
Mi is az az NST?
Az NST vizsgálat során a méhtevékenységet, a magzati szívműködést és a magzatmozgást figyelik. A terhesgondozási protokoll szerint Magyarországon a 36. terhességi héttől kezdődően hetente szükséges az úgynevezett non-stressz teszt elvégzése (ez indokolt esetben akár napi rendszerességű is lehet). Az eljárás fájdalommentes úgy a magzat, mint a kismama számára, és nem igényel semmiféle beavatkozást. A 28. hét előtti nem lehet a tesztet elvégezni, ugyanis a magzat nem kellően fejlett ahhoz, hogy értékelhető eredményt kapjunk.
Hogyan zajlik a vizsgálat?
Az NST ülő és fekvő pozícióban is elvégezhető. A kismama pocakjára tappancsot helyeznek, majd rögzítenek, egyet a méhcsúcshoz közeli ponton, a másikat a magzat szívének közelében. A vizsgálat során elsősorban az figyelhető meg, hogy a magzatmozgások következtében miként változik a méhtevékenység és a baba szívverése. Az eljárás hozzávetőleg 20-30 percet vesz igénybe.
Mit tudunk meg a vizsgálatból?
A non-stressz teszt elsődleges célja a magzat szívfrekvenciájának mérése saját mozgásaira adott válaszként. Egy egészséges csecsemő esetében a szívritmus fokozottá válik a mozgás során, azonban később, nyugalmi állapotban lecsökken a pulzusszám. A magzati aktivitás és ideális pulzusszám eléréséhez szükséges a megfelelő oxigénszint. Amennyiben az oxigénszint alacsony, a magzat nem reagál normálisan az aktivitásra. Ezt legtöbbször a köldökzsinórral vagy méhlepénnyel kapcsolatos problémák okozzák.
Milyen eredményt várhatunk az NST-től?
A vizsgálat során három eredmény születhet: reaktív, nem reaktív és gyanús. A reaktív eredmény arról árulkodik, hogy megfelelő a magzat véráramlása és oxigénellátottsága. A nem reaktív eredmény esetén baba szívfrekvenciája nem emelkedik a mozgások után, a görbe kóros eredményt mutat. Ez további vizsgálatra ad okot (ultrahang, majd az NST ismétlése). Gyanús eredmény esetén nincs egyértelmű jele kóros eltérésnek, sokszor abban az esetben születik, amikor a baba a vizsgálat ideje alatt alszik. Ilyen esetben a vizsgálatot érdemes 30-60 percen belül megismételni, hiszen ilyenkor, ha a magzat újra aktív, az NST megfelelő, reaktív lesz, amennyiben egyéb ok nem állt a háttérben.
A TritonLife Kapos Medicalnál forduljon bizalommal
szülész-nőgyógyász szakorvosainkhoz, akik a várandósság teljes ideje alatt állnak rendelkezésre a szükséges és fontos vizsgálatokkal, szűrésekkel! Érdeklődni és időpontot foglalni munkanapokon 08.00 és 19.00 óra között lehet centrumunk +3620 245 8585-ös, a +3620 515 2594-es és a +3620 521 0277-es telefonos elérhetőségein, vagy személyesen központunk recepcióján, a Petőfi tér 2-3. szám alatt.