Allergia laborcsomag - táplálkozási tünetek

Allergia laborcsomag - táplálkozási tünetek

Az allergia a szervezet túlzott immunreakciója egy, a szervezetre normális esetben ártalmatlan anyaggal szemben. Légúti (inhalatív) és a táplálkozással (nutritív) összefüggő allergiákat különböztetünk meg.

Táplálkozási allergia panelünk tartalmazza a hazánkban leggyakrabban előforduló táplálkozási allergéneket, teljes fehérje kivonat alkalmazásával, magas szakmai színvonalt képviselő módszerrel mérve. A vizsgálattal megbízhatóan kimutathatóak a vérben esetlegesen jelenlévő fehérje kivonat ellen termelődött összes IgE (totál) és allergén-specifikus IgE molekulák. Segítségével pontos diagnózis állítható fel a kórelőzményi, fizikális és egyéb klinikai vizsgálatok együttes alkalmazásával. Fontos elkülöníteni az allergiát az intoleranciától! Az allergia és ételintolerancia különbségéről és kimutatási lehetőségeikről bővebben oldalunkon olvashat.

A csomag tartalmazza a tehéntej, tojás, búzaliszt esetében a  komponens alapú vizsgálatokat is, melyek segítségével pontosan azonosítható, mely molekuláris összetevő(k) felelős a tünetekért. Elkülöníthető a fokozott rizikójú és az enyhébb tüneteket okozó allergia, segítséget nyújthat a keresztallergiák differenciálásában, valamint az immunterápia alkalmazásánál.

Az allergia vizsgálat pontosságát segíti a CCD vizsgálat, javítva a teszt specifikusságát, így kevesebb az álpozitív eredmény.  

 

Milyen vizsgálatokat tartalmaz a csomag?

  • Totál IgE: összes IgE ellenanyagszint
  • Táplálkozási allergének (spec IgE): Paradicsom, Avokádó, Banán, Citrom- és narancsfélék mix, Kivi, Földimogyoró, Mogyoró, Borsó, Szójabab, Zeller, Marhahús, Csirkehús, Sertéshús, Kagylóhéj, Garnélarák, Rák, Tonhal (sárgaúszójú), Tőkehal, Fokhagyma, Hagyma, Élesztő, Szezám, Rizs, Kukorica, Búzaliszt, Alfa-Lactalbumin, Beta-Lactalbumin, Kazein, tojásfehérje
  • Tehéntej komponensek panel - 4 allergén specifikus IgE: nBos d 8 kazein, nBos d 4 alfa-laktalbumin, nBos d 5 béta-laktoglobulin, nBos d 6 BSA
  • Tojás komponensek panel - 4 allergén specifikus IgE: nGal d 1 ovomucoid, nGal d 2  ovalbumin, nGal d 3 conalbumin, nGal d 4 lizozim
  • Búzaliszt komponensek panel - 3 allergén specifikus IgE: rTri a 14, rTri a 19 omega-5 gliadin, gliadin mix (α,β,γ,ω)
  • Keresztreakciót mutató komponens (CCD - keresztreaktív szénhidrát oldalláncok)

 

Milyen esetekben javasolt a vizsgálat elvégzése? 

  • Amennyiben felmerül táplálkozási allergia gyanúja (tünetek, kórelőzményi adatok, egyéb vizsgálatok (pl bőrteszt) alapján).
  •  A csomag több vizsgálati módszer magában foglal, ezáltal pontosan meghatározható, mely allergén illetve annak része/komponense áll a tünetek hátterében
  • Amennyiben klinikai allergia bőrteszt elvégzése nem kivitelezhető (a vizsgált allergénre nem elérhető bőrteszt, anafilaxia veszélye, antihisztamin terápia, bőr felület sérülés, kiterjedt bőrelváltozások, kisgyermek stb.)
  • kockázatbecslés súlyos szisztémás reakciók vonatkozásában, tej allergia „kinőhetőségére”
  • A búza által kiváltott azonnali allergiás reakció ,fizikai aktivitás indukálta búzától függő anafilaxia kimutatása
  • A tojásfehérje-komponensek  klinikailag hasznosak a tojásallergia diagnosztikájában: fontos eldönteni, hogy szenzibilizációról  vagy klinikai allergiáról van szó; kizárólag nyers tojással szembeni alakulhat-e ki allergia vagy  főtt tojásra is?
  • differenciáldiagnosztika, keresztreakciók feltérképezése
  • allergén immunterápia javallatának a megállapítása

 

Vizsgálat előtti teendők - hogyan kell felkészülni a vizsgálatra? 

Könnyű zsírszegény étkezés megengedett, amennyiben az egyidejűleg levett egyéb laboratóriumi vizsgálatoknál erre vonatkozó korlátozások nincsenek. A mintavétel napján kávé-, alkoholfogyasztás és dohányzás mellőzése szükséges. A vizsgálat előtt érdemes vizet fogyasztani, hogy a mintavételre hidrált állapotban kerüljön sor.

 

Vizsgálati eredmények értékelési szempontjai 

 Az elvégzett vizsgálatokat a klinikai adatok ismeretében, allergiában jártas szakorvos képes értékelni, mivel az eredmények értékeléséhez nélkülözhetetlen a keresztreakciók, allergén kivonatok ismerete, azok tulajdonságai, továbbá az allergén specifikus IgE koncentrációk mértékének, allergiával való összefüggésének ismerete, az egyes allergének esetében.

Amennyiben a kórelőzményi adatok, fizikális vizsgálati, klinikai allergológiai bőrteszt és a már elvégzett laboratóriumi allergia és egyéb tesztek eredményei indokolják, úgy további komponens alapú allergia panelek vagy önálló komponensek vizsgálata  értékes információkat nyújthatnak.

A laboratóriumi vizsgálatok értékelésében megkerülhetetlen a részletes allergia specifikus kórelőzményi adatok, a fizikális vizsgálati eredmények, esetlegesen elvégzett klinikai allergia bőrteszt részletes ismerete. Ezen tények birtokában a pácienst kezelő allergológus szakorvos komplexen tudja értékelni a laboratóriumi leletet, ezért javasoljuk keresse fel leletével kezelőorvosát.