Anémia (vérszegénység) diagnosztikai feltáró csomag
ANÉMIA (VÉRSZEGÉNYSÉG)
DIAGNOSZTIKAI FELTÁRÓ CSOMAG
A vérszegénység előfordulása nagyon gyakori kórélettani állapot. Hátterében banális, egyszerűen orvosolható okok és súlyos, időben felismerve jól kezelhető állapotok állhatnak. Fontos tudni, hogy egyszerre több tényező is kialakíthatja. Első lépés a vérszegénység felismerése, a második lépés pedig a kiváltó okok megkeresése és azok felszámolása.
A csomagot ennek megfelelően állítottuk össze: egyrészt a vizsgálatokkal meg tudjuk állapítani a vérszegénység fennálltát, illetve annak mértékét; másrészt számos a háttérben lévő okot fel tudunk térképezni, egyeseket véglegesen ki tudunk zárni, másokat megerősíteni vagy további még speciálisabb vizsgálatok felé irányítani a gyors, szakszerű kivizsgálás menetét.
A negatív eredmény is fontos értékkel bír, javasolt évente elvégezni ezt a laboratóriumi vizsgálati csomagot, így folyamatosan monitorozható az egészségi állapotunk, probléma esetén viszonyítási alapot ad a korábbi rendelkezésre álló objektív, laboratóriumi lelet.
Milyen vizsgálatokat tartalmaz a csomag?
Vérkép automatával (mennyiségi és minőségi paraméterek), Retikulocita, B12-vitamin totál, Folsav, Vas, Transzferrin, Transzferrin szaturáció, Ferritin, CRP (ultraszenzitív) Albumin, Összfehérje, Húgysav, Bilirubin totál, Bilirubin direkt, Gamma-GT (GGT), Alkalikus foszfatáz (ALP), Haptoglobin, GOT (ASAT), GPT (ALAT), Laktát dehidrogenáz (LDH), Kreatin-kináz (CK), Vizelet általános + üledék, Cöliakia szűrő profil (Szöveti transzglutamináz / tTG/ IgG+IgA), Immunglobulin A totál.
Mikor és kinek érdemes ezt a csomagot választani?
• Sportolóknak, valamint fokozott fizikai aktivitást végző egyéneknek,
• Egyoldalúan táplálkozó embereknek,
• Korai betegségfelismerésre:
vérszegénységre utaló tünetek (pl. fáradékonyság) esetén,
• Diagnózis, elkülönítő-diagnosztika felállítására:
vérszegénység kimutatása, valamint ismert vérszegénység esetén az anémia oki feltárásának elősegítése céljából,
• Megelőző szűrésre:
annak is javasolható, akinek tünetei még nincsenek, de szűrő jelleggel az esetlegesen fennálló, még tüneteteket nem okozó vérszegénységét ki szeretné zárni. Későbbi probléma esetén a korábbi lelet fontos kiinduló pont. (pl. akutan/krónikusan kialakuló állapot elkülönítésére),
• Kezelés nyomonkövetésére:
a rendszeresen ellenőrzött laboratóriumi paraméterek információt adnak az egészségi állapot változásáról, a kezelés hatásosságáról, a terápia sikerességéről.
A tartalmi elemek általános és vérszegénység szempontjából fontos jelentősége:
A vérkép automatával (mennyiségi és minőségi paraméterek): sok paramétert tartalmazó, összetett vizsgálat, amely a vér különböző alakos elemeit jellemzi a vérsejtek automatizált megszámlálásával, így információt ad a keringő fehérvérsejt, vörösvértest és vérlemezke populációkról. Teljes bizonyossággal választ kaphatunk arra, hogy jelenleg fennáll-e vérszegénységünk, az milyen mértékű, milyen típusú (mikrociter, normociter, makrociter), ezáltal közelebb visz a háttérben álló ok vagy okok feltárására.
A retikulocitaszám és származtatott paramétereinek vizsgálata: a csontvelő vörösvérsejtképző hatékonyságának a mutatója. A vörösvérsejtképzés normo-, hipo- és hiperregeneratív formája különböztethető meg.
Vizsgálata hasznos információt nyújt az alábbi esetekben:
• a csontvelő vörösvérsejt termelő aktivitásának megítélése
• a hemolitikus vagy vérzés utáni vérszegénység (hiperregeneratív) és a krónikus betegségből eredő vérszegénység (hiporegeneratív) megkülönböztetése
• Hiányanémiák (megaloblasztos vérszegénység, vashiányos vérszegénység) terápiás monitorizálása
• A korai regeneráció ellenőrzése csontvelő- vagy őssejt-transzplantáció után
• A vörösvérsejtképzést serkentő szerekkel végzett terápia nyomon követése
A Folsav, és B12-vitamin totál ellátottság felmérése fontos az anémia oki feltárásának elősegítése céljából. Hiányuk esetén úgynevezett makrocitaer vérszegénység kialakulására számíthatunk.
A szérum vas vizsgálat önmagában nem elegendő a szervezet vasellátottság megbízható meghatározásához, mivel a szérum vas koncentráció napközbeni és különböző napok közötti ingadozása jelentős, továbbá gyulladás, fertőzés esetén is csökken a mért értéke. Vas tartalmú étel, táplálékkiegészítő, gyógyszer bevitele után 10 perccel már emelkedhet a szérum vas értéke. Emellett a szérum vas koncentráció a vashiány késői indikátora: a referenciatartomány alatti eredmények csak akkor tapasztalhatóak, amikor a raktározott vastartalékok már kimerülnek és a funkcionális vasszintek csökkennek.
A vas a vérben a transzferrin (Tf) fehérjéhez kötődve szállítódik. A transzferrin vassal való telítettsége a szisztémás vas elérhetőségének egyik fő mutatója és meghatározója. Csökkent érték vashiány és akut fázis reakció (gyulladás, fertőzés, tumor) esetén tapasztalható.
A ferritin az emberi szervezet legjelentősebb vasraktározó fehérjéje, gyakorlatilag minden sejt citoplazmájában és mitokondriumában jelen van, bár a szervezet ferritinjének legnagyobb része a májsejtekben és a makrofágokban található. A ferritin érték meghatározása lehetővé teszi a látens vashiány és a teljes vashiány megkülönböztetését. Mivel akut-fázis fehérje, így koncentrációja gyulladás, fertőzés, tumoros betegség esetén növekszik, ezért CRP eredménye ismeretében értékelendő.
CRP (ultraszenzitív): a májban képződik gyulladás és szövetkárosodás hatására, fontos fehérje fertőzés és sérülés esetén, értéke emelkedett lehet szív és érrendszeri megbetegedésekben és perifériás érbetegségben, autoimmun folyamatoknál (pl. rheumatoid arthritis, vaszkulitiszek), Anémia kialakulhat krónikus gyulladásos állapotokban is, ezért fontos szerepe van az elkülönítő diagnosztikában. A vasellátottság korrekt felméréséhez nélkülözhetetlen, mert a szérum vas és transzferrin értéke gyulladásokban, fertőzésekben csökken, a ferritin értéke pedig növekszik.
Összfehérje, Albumin: a fehérjék a szervezetben alapvető fontosságú funkciókat látnak el. Vérszegénység bizonyos típusainak elkülönítésében segít, ezek oki hátterére felhívja a figyelmet, továbbá máj-, vesekárosodás, krónikus gyulladás, felszívódási rendellenességek diagnosztikájában is van szerepük.
Húgysav: patológiás érték mérhető köszvény, alkoholizmus, leukémiák, áttétes daganat, glomerulonephritis (vese gyulladásos betegsége), súlyos diabetes mellitus, szívelégtelenség, valamint anémiák esetén.
A csomag tartalmaz májfunkciós vizsgálatokat:
Bilirubin totál, Bilirubin direkt, Alkalikus foszfatáz (ALP), Gamma-GT (GGT). Jelez a máj gyulladásos betegségeinél, szövettani károsodásnál, epekiválasztás zavaránál, a májszövetet esetlegesen károsító anyagok hatásáról. A vizsgálatok az akut vagy krónikus szövetkárosodás helyének és okának felderítését és nyomonkövetését is elősegíthetik.
Továbbá ezek a vizsgálatok haptoglobinnal, GOT (ASAT), GPT (ALAT), Laktát dehidrogenáz (LDH), Kreatin-kináz (CK) vizsgálatokkal kiegészülve a hemolitikus vérszegénység elkülönítésére alkalmasak.
Kreatin-kináz (CK): egy enzim, ami legnagyobb mennyiségben a vázizmokban, kisebb mértékben a szív-, és simaizmokban, valamint az agyban található meg. Emelkedett értéket találunk szív-, és vázizombetegségeknél, infarktus, stroke, izomsorvadás, sportolás, testedzés következtében. Hemolitikus vérszegénység esetén segíti az elkülönítő diagnosztikát.
Vizelet általános + üledék vizsgálat során a kiválasztásnál keletkező analitokból a szervezet általános egyensúlyi folyamataira következtethetünk, és információk nyerhetők a vese, a húgyutak és a húgyhólyag, valamint a vizeletelvezető rendszer betegségeire vonatkozóan is, felhívhatja a figyelmet további laboratóriumi tesztek, több vizsgálati elemet tartalmazó csomagok elvégzésének szükségességére. Vérszegénységet okozhat a húgyutakon keresztül történő különböző okú vérvesztés, amelyet a vizsgálattal ki tudunk mutatni.
Cöliakia szűrő profil (Szöveti transzglutamináz IgG+IgA): a szöveti transzglutamináz (tTG) egy enzim, amely minden szövetben jelen van (a bélben nagyobb mennyiségben), és a károsodott sejtekből szabadul fel. Lisztérzékeny (cöliákia, gluténszenzitív enteropátia) betegeknél autoimmun folyamat miatt a tTG ellen autoantitestek jelennek meg a szervezetben, amelyeket érzékeny és specifikus tesztekkel ki tudunk mutatni. A tTG IgA emelkedett koncentrációja korrelál a szövettani eltérések súlyosságával. A vizsgálat gyártója által meghatározott diagnosztikus küszöbértéket meghaladó tTG IgA-szintek cöliákiára utalnak, és a megfelelő jellegzetes szövettani eltérésekkel járhatnak együtt. Ha a betegek betartják a gluténmentes étrendet, a tTG IgA-szinteknek 6-12 hónapon belül csökkenniük kell és a szövettani eltérések visszafejlődnek. A tTG IgA jósló értékkel bír, mivel már évekkel a cöliákia klinikai megjelenése előtt emelkedett lehet. A tTG IgA antitesteket kimutató teszt diagnosztikus érzékenysége 98%, specificitása 99%. A tTG IgG-nek az IgA-hiány nélküli betegeknél lényegesen alacsonyabb a diagnosztikus érzékenysége, mint a tTG IgA-nak. A tTG IgG, IgA hiányos betegek esetében 82%-os diagnosztikai érzékenységgel rendelkezik.
A lisztérzékenység lappangva, alattomosan, jellemző tünetek nélkül is már fennállhat. A vérszegénység kialakulásának egyik fontos oki tényezője is, mivel a bélbolyhok különböző szintű károsodása miatt a vérképzéshez szükséges elemek felszívódási zavarát okozza, valamint a krónikus gyulladás önmagában is vérszegénység kialakulásával járhat.
A Immunglobulin IgA totál vizsgálat a szöveti transzglutamináz IgA vizsgálat fontos kiegészítő eleme, annak értékelésében fontos informatív tartalommal rendelkezik. Amennyiben totál IgA hiány igazolódik, akkor a szöveti transzglutamináz IgA vizsgálat negativitása nem értékelhető.
Vizsgálat előtti teendők: Hogyan készüljön a vizsgálatra?
Vérvételre reggel, éhgyomri állapotban kerüljön sor. Kávé, alkohol, dohányzás mellőzése fontos. A vizsgálat előtt érdemes vizet fogyasztani, hogy a mintavételre hidratált állapotban kerüljön sor.
Laboratóriumi vizsgálati eredmények értékelése
A laboratóriumi vizsgálatok értékelésében megkerülhetetlen a részletes kórelőzményi adatok és a fizikális vizsgálati eredmények részletes ismerete. Ezen tények birtokában a pácienst kezelő szakorvos komplexen tudja értékelni a laboratóriumi leletet, ezért javasoljuk, keresse fel leletével kezelőorvosát.
ID |
Vizsgálat megnevezése és tartalma |
8380 | Anémia (vérszegénység) diagnosztikai feltáró csomag (Vérkép, Retikulocita, Haptoglobin, B12-vitamin totál, Folsav, Bilirubin totál, Bilirubin direkt, Alkalikus foszfatáz, Gamma-GT (GGT), Összfehérje, Albumin, Kreatin-kináz (CK), GOT (ASAT), GPT (ALAT), Laktát dehidrogenáz (LDH), Húgysav, CRP (ultraszenzitív), Vas, Transzferrin, Transzferrin szaturáció, Ferritin, Cöliakia szűrő profil (Szöveti transzglutamináz / tTG/ IgG+IgA), Immunglobulin A totál, Vizelet általános + üledék) |