
A nőgyógyászati endokrinológia néhány főbb területe
Szinte az egész szervezetünk működését átszövik a hormonális folyamatok, így a női nemi funkciókról igencsak nehéz lenne úgy beszélni, hogy nem érintjük ezt a kérdéskört.
Bár a menstruáció, a terhesség vagy a menopauza alapesetben a nőgyógyász szakterületét képezik, az esetleges problémák teljes körű megértése és orvoslása érdekében endokrinológus szakvéleményre is szükség lehet.A nőgyógyászat a női nemi szervek, az endokrinológia pedig a belső elválasztású mirigyek (pl. pajzsmirigy, mellékvese) eltéréseivel, betegségeivel és azok kezelésével foglalkozik. Két különálló szakterület összefonódásáról beszélünk tehát, amikor a nőgyógyászati endokrinológia kerül terítékre, mely a női nemi hormonok működésének vizsgálatával és a hormonális zavarok kezelésével foglalkozik.
Dr. Tekse István nőgyógyász-endokrinológust, a szakterület egyik kiemelkedő képviselőjét leggyakrabban vérzési zavarokkal, nehezített termékenységgel, testsúly-, illetve bőrproblémákkal keresik fel a hölgyek.
Gyakori tünetek
– A leggyakoribb panaszok, amelyekkel a hölgyek megkeresnek: gyarapodó testsúly, pattanásos bőr (arcon, állon, mellkason, háton), hajhullás, körömtöredezettség. Adott esetben nem alszanak jól, ok nélkül fáradékonyak, és hangulati labilitással küzdenek. Mindez befolyásolja az életvitelüket és a jóllétüket, így abban az esetben is meg kell vizsgálni, hogy van-e ennek valamilyen hormonális háttere, ha nincs is szó családtervezésről – mondja Dr. Tekse István.
A doktor úr azt is hangsúlyozza, hogy nehezített termékenység esetén is gyakran találkoznak endokrin eltéréssel, így tehát a meddőségi kivizsgálás szerves részét képezi az endokrin kivizsgálás, mely az adott ciklusnapokhoz kötött vérvételeket jelenti.
Alapos kielemzés
Az endokrin kivizsgálás alapvetően a pajzsmirigy, a szénhidrát-anyagcsere, a tejelválasztást serkentő hormonok és a petefészek irányító hormonjainak eltéréseit mutatja meg. Mivel a hormonális folyamatok nagyon bonyolult rendszert alkotnak, minden összefüggést figyelembe kell venni a diagnózis során.
Amikor már a kezünkben vannak az eredmények, az endokrinológus alaposan kielemzi azokat, és amit szükséges, azt helyreállítja. – Mindez életmódbeli tanácsokat és/vagy gyógyszeres terápiát jelent. Fontos, hogy komplexen gondolkodjunk, és hogy szükség van a páciens együttműködésére is, vagyis a mindennapokban hozott döntéseire, amikkel az egészségtudatos, mozgással teli életmódot választja. Ha az étrend összeállításában segítségre van szüksége, akkor dietetikus szakemberhez irányítjuk tovább – fogalmaz a nőgyógyász-endokrinológus.
A pattanásos bőr lehetséges hormonális háttere
A hormonális akne témájára visszakanyarodva, arról is megkérdeztük a doktor urat, hogy ha valakinek rendben vannak a pajzsmirigyértékei, de mégis pattanásos bőrrel küzd, akkor mire gyanakodhatunk?
– Az aknét a férfi nemi hormonok megnövekedett szintje is okozhatja. Bármennyire is ez a neve ezeknek a hormonoknak, a női szervezet tökéletes működéséhez is szükség van rájuk, például a pszichéhez, a normális testsúlyhoz, a szexuális élethez vagy az izomműködéshez.
– Azért az arcon, állon, mellkason, illetve háton jelentkeznek a pattanások, mert ott vannak a legnagyobb sűrűséggel a receptorok (elfogó molekulák), és ott a legmagasabb az érzékenységük a tesztoszteronhormonra. A férfi nemi hormonok megnövekedett szintje kétfelől jöhet: a petefészekből vagy a mellékveséből, így hát abban az irányban kell cselekedni, amerre a problémák forrását felfedezzük.
A korai petefészek-kimerülésről dióhéjban
Végül, de nem utolsósorban a korai menopauza témakörét is érintettük Dr. Tekse Istvánnal. – A “nagykönyv” szerinti definíció alapján akkor beszélünk menopauzáról, amikor egy hölgy már egy éve nem menstruált. Először a menstruáció szabálytalanná válik, majd egyre ritkábban jelentkezik. A korai petefészek-kimerülés konkrét okát nagyon nehéz megmondani, gyakran van szó ismeretlen faktorról. A hormonvizsgálatból azt szoktuk látni, hogy a petefészekirányító hormon erősen megemelkedik, az anti-Müller hormon pedig nullává válik.
– A korai menopauza lehetséges okai közé sorolhatjuk például az autoimmun betegségeket, a kemoterápiát, illetve az endometriózis kezelésekor történő többszörös operáció miatt előforduló szövetkárosodást. Utóbbit úgy kell elképzelnünk, hogy ha volt 100 egység tüsző, és például három műtét alatt kivettünk 70 egységet, akkor sajnos hamarabb megtörténhet a petefészek-kimerülés.
Dr. Tekse István végül azt is hozzáteszi, hogy a korai menopauzával érintett pácienseknél általában ugyanazok a változókori tünetek jelentkeznek, mintha idősebb korban múlt volna el a menstruáció. Ezek a tünetek magukban foglalhatják a kipirulást, a hőhullámokat, az éjszakai izzadást, a szemszárazságot, a libidó csökkenését, illetve a koncentrációs készség romlását.