Allergia- és ételintolerancia vizsgálatok: mi a különbség?

Allergia diagnosztika

Totál IgE vizsgálat

Emelkedett érték nem feltétlenül jelez allergiát (pl. parazitás fertőzések,  autoimmun betegségek, daganatos betegségek  is állhatnak a háttérben) ugyanakkor  a referens tartományba eső totál IgE sem zárja ki teljes mértékben az allergiát. Sok atópiás betegnél, különösen az enyhe vagy szezonális tünetekkel rendelkezőknél a totál IgE koncentrációja a cut off érték alatt marad. Ezért a referens tartományba eső IgE-értékek egyedi esetekben nem zárják ki az atópiás betegség jelenlétét.

Allergénspecifikus IgE allergia panel vizsgálatok

Teljes allergia kivonatot tartalmazó tesztek

A „Policheck" allergia tesztekben teljes allergia fehérje kivonatokat használunk. Segítségével pontosan, mennyiségileg, megbízhatóan kimutathatóak a vizsgált egyén szérumában esetlegesen jelenlévő fehérje kivonat ellen termelődött allergén-specifikus IgE molekulák. Ezáltal az IgE által közvetített allergiás rendellenességek klinikai diagnózisának segédeszközeként használhatók, kiegészítve a kórelőzményi, fizikális és egyéb klinikai vizsgálatok együttes alkalmazásával.

A TritonLabs laboratóriumában 6 féle allergia panel érhető el:

- Policheck Inhalatív allergia 20-as és 30-as panel

-  Policheck táplálék allergia 20-as és 30-as panel

- Policheck gyermek allergia 20-as kombinált panel, inhalatív és nutritív allergénekkel

- Teljes allergia kivonatot tartalmazó teszt komponensekkel kiegészítve

- Policheck rovar allergia 6-os panel

Komponens alapú, molekuláris allergia vizsgálatok

A komponens alapú allergiadiagnosztika hasznos kiegészítője a hagyományos, kivonatokat tartalmazó allergénspecifikus IgE vizsgálatoknak. Az allergén kivonatokkal csak a teljes fehérje (az allergén forrásban található összes fehérje) és azok szenzibilizáló hatása vizsgálható, míg a komponensalapú, molekuláris allergén specifikus IgE teszt segítségével már az is pontosan kimutatható, hogy az allergén melyik összetevője áll a szenzibilizáció hátterében. Segítségével elkülöníthetővé válik a fokozott rizikójú „high risk” és az enyhébb tüneteket okozó „low risk” allergia. Segítséget nyújt a keresztallergiák differenciálásában. A keresztreakciók miatti pozitivitás feltárásával a fölösleges kezelések, diéták elhagyhatóvá válnak, vagy éppen ellenkezőleg, diétás megszorítás bevezetésére lehet szükség. A pontosabb, célzott allergén meghatározás nagy segítséget nyújt az allergén specifikus immunterápia indikációjának megállapításában, illetve annak megtervezésében.

A TritonLabs laboratóriumában 76 féle komponens érhető el, melyek önmagukban is kérhetőek. Az alábbi panelekben csoportosítva is megrendelhetők: Phadia Immunocap nyírfa, fűfélék, gyomnövények, poratka, tehéntej, tojás, földimogyoró, mogyoró, dió, búzaliszt, szójabab, rák félék, gyümölcs, kesudió, macska, kutya, penészgomba, méh és darázs molekuláris allergia panelek.

 

Ételintolerancia diagnosztika

A táplálékintoleranciák pathomechanizmus szerint való elkülönítésük alapján  lehetnek nem immun közvetítettek, és immun közvetítettek. Előbbi csoportba tartoznak például az enzim működési zavarok, amikor az adott enzim  minőségi vagy mennyiségi defektusa miatt alakulnak ki a tünetek (pl. laktóz intoleranciában a laktáz enzim, hisztamin intoleranciában a diamino-oxidáz enzim érintett) vagy a különböző tartósítószerek, gyógyszerek, toxinok által kiváltott intoleranciák. Az Aesku ételintolerancia panel ezekről nem szolgáltat információt. Ez csak az immun közvetített táplálékintoleranciák diagnosztikájában nyújthat segítséget.

Immun  közvetített IgG alapú ételintolerancia vizsgálatok

A TritonLabs laboratóriumában 6 féle Aesku ételintolerancia panel érhető el. Panelenként 40 db ételspecifikus IgG, tetszőlegesen számban választhatók a 40 db -os panelek, így 40-80-120-160-200-240 db  ételspecifikus IgG kérése is lehetséges.

Nagyon fontos tudni, hogy az IgG alapú intoleranciának nincsen köze az allergiához, az autoimmun betegségekhez pl. lisztérzékenységhez és egyéb nem immunológiai okú táplálékintoleranciához!

Nem immunológiai pathomechanizmusú ételintolerancia vizsgálatok

Specifikus enzim működési zavarok, az adott enzim minőségi vagy mennyiségi defektusa miatt alakulnak ki a tünetek a NEM immun közvetített ételintoleranciák esetében.

A TritonLabs laboratóriumában többféle vizsgálat elréhető ebben a kategóriában is:

  • Hisztamin intolerancia (DAO enzim mennyiségi vizsgálata ELISA teszttel)
  • Laktóz intolerancia kimutatása (C13.9kbT és G22018A mutáció) genetikai PCR vizsgálat
  • Fruktóz intolerancia kimutatása (ALDOB gén mutációi: A149P, A174D és N334K) genetikai PCR vizsgálat


Olvasson részletesen vizsgálatainkról, és foglaljon időpontot a TritonLife vérvételi pontjain országosan!