Endokrinológia

Az endokrinológia a belgyógyászat azon speciális területe, ami az endokrin (belső elválasztású hormont termelő) szerveink – az agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese és hasnyálmirigy – megbetegedéseivel, elváltozásaival, működési zavaraival foglalkozik. Az endokrinológus szakorvosok ezeket diagnosztizálják, kezelik, valamint a prevencióban is segítő kezet nyújtanak.


Mi az endokrinológia?


Endokrin rendszerünk hormonok segítségével biztosítja a szervezetünk anyagcsere-működését. Ahogy a hormonok a véráramba kerülnek, elősegítik vagy épp gátolják a különböző szervek zavartalan működését. És azon túl, hogy mi is pontosan az endokrinológia jelentése, nézzük meg, hogy első körben mely panaszok, tünetek alapján merülhet fel bizonyos hormonális betegségek, működési zavarok gyanúja!

A leggyakoribb, hogy háziorvos, általános belgyógyász vagy nőgyógyász irányítja tovább a pácienst endokrinológiai vizsgálatra, olyan általános klinikai tünetek mentén, mint a fáradékonyság, bőrproblémák (például pattanások), izzadékonyság, a székelési szokások megváltozása, hirtelen testsúlyváltozás, szívdobogásérzés, alvászavar, menstruációs zavarok. 

Endokrinológia magánrendelés


A TritonLife endokrinológiai magánrendelésén tapasztalt szakorvosokkal, korszerű diagnosztikai eljárásokkal, gyors és alapos kivizsgálással, egyénre szabott betegúttal, hatékony kezeléssel, valamint empatikus hozzáállással várjuk az érintett pácienseinket.

A fenti általános tünetek részben körülírták, hogy az endokrinológia mivel foglalkozik, illetve a páciensek milyen panaszokkal szoktak első körben érkezni, ám arra is fontos kitérni, hogy a diagnosztikus tesztek (vérvétel, képalkotó diagnosztikai vizsgálatok, szövettani vizsgálat, stb.) eredményeit az endokrinológus szakorvos összefüggéseiben tudja értelmezni, valamint behatóan ismeri a terápiás lehetőségek tárházát, amelyből személyre szabottan lehet a leghatékonyabbat kiválasztani.

A kompetenciahatárok tiszteletben tartása és a betegség, illetve működési zavar összetettsége miatt lényeges a társszakmákkal való olajozott együttműködés, legyen szó például nőgyógyászról, fül-orr-gégészről, bőrgyógyászról, urológusról, diabetológusról, vagy adott esetben gyermekgyógyászról. Intézményünkben az orvosszakma jeles képviselői között igazi teammunka folyik, így az endokrinológiai magánrendelésre érkező páciensek mindig jó kezekben lehetnek, nem csak szakmai, hanem kényelmi és biztonságossági szempontok szerint is.

Az endokrinológiai vizsgálat menete


Azt, hogy az endokrinológiai vizsgálat miből áll, részben egy általános belgyógyászati vizsgálathoz hasonlíthatjuk. Első lépésként az orvos felveszi a kórelőzményt: milyen panaszokkal küzd a páciens, mióta, illetve milyen gyakorisággal tapasztalja azokat, milyen korábbi betegségei, beavatkozásai voltak, milyen gyógyszereket szed rendszeresen és tapasztal-e mellékhatásokat, milyen ismert allergiái, túlérzékenységei vannak, milyen betegségek fordulnak/fordultak elő a családban, milyen életmódot folytat.

Második lépésként fizikális vizsgálat következik, amely során az endokrinológus szakorvos szisztematikusan megvizsgálja a pácienst, különösen nagy hangsúlyt fektetve a legfőbb panaszt okozó terület vizsgálatára.

A precíz diagnózis felállítása érdekében további vizsgálatok is indokoltak lehetnek: laboratóriumi vizsgálatok (elsősorban hormonális vizsgálatok), képalkotó eljárások (hasi ultrahang, pajzsmirigyultrahang, szükség esetén hasi CT-vizsgálat, agyalapi mirigy MR-vizsgálatok), illetve aspirációs citológia (pajzsmirigy). Utóbbi egy olyan minimál invazív beavatkozás, amellyel bármilyen tapintható vagy ultrahanggal lokalizálható elváltozásból, daganatból lehet mintavételt végezni.


Pajzsmirigy


A pajzsmirigyünk az az endokrin szervünk, amit a nyak mindkét oldalán, közvetlenül az ádámcsutka alatt találunk, alakja pillangóra hasonlít, és olyan fontos hormonokat termel (T3, T4), amelyek a testünk minden sejtjére hatással vannak, legyen szó a testhőmérsékletünk szabályozásáról vagy az anyagcserénkről. Gyakran hallhatunk alul- vagy túlműködéssel kapcsolatos pajzsmirigybetegségekről, amiket ha kezeletlenül hagyunk, sajnos súlyos egészségügyi problémákhoz vezethetnek.

A pajzsmirigy alul- vagy túlműködése többek között a bőrünk egészségét is befolyásolja, és ezért talán nem meglepő, hogy a páciensek gyakran bőrtünetek alapján kérnek segítséget. A bőrproblémákkal érintett betegek ugyanakkor sokszor bolyonganak az egészségügy labirintusában, mire endokrinológiai vizsgálatra érkeznek, így fontos az előzmények precíz ismerete.

Ha egyértelművé válik, hogy a pajzsmirigyértékek rendben vannak, de valaki mégis aknés bőrrel küzd, például a nemi hormonok szintjében látott eltérések is meghúzódhatnak a háttérben. Ilyenkor érdemes nőgyógyászati endokrinológiára specializálódott szakorvossal találkozni.

Ha a bőrproblémák lelki nehézségeket, a testkép, illetve az önértékelés terén bekövetkező negatív változásokat okoznak, érdemes lehet pszichológussal is konzultálni. Intézményünkben a testi, mentális, lelki egészség együttes megtámogatására törekszünk, kérdezzen bátran, tabumentesen szakembereinktől!


Gyermekendokrinológia


A gyermekek lassú vagy indokolatlanul gyors növekedése, illetve a késlekedő vagy épp túl korán jelentkező serdülés azt jelezheti, hogy gyermekendokrinológiára szakosodott gyermekgyógyásszal érdemes konzultálni.

A gyermekek hormonrendszerének működése természetesen egyes területeken eltér a felnőttek hormonrendszerének működésétől, és ellátásuk is más-más szakértelmet és attitűdöt igényel. A TritonLife intézményeiben minden támogatást igyekszünk megadni, hogy a gyermekek egészségesen fejlődjenek és egészséges felnőtté váljanak.

Gyakori gyermekendokrinológiai betegségek: növekedési eltérések, alacsony növés vagy kórosan magas növés, Turner szindróma, a nemi szervek fejlődési zavarai, a nemi érés zavarai (például korai serdülés, fiúknál emlőnövekedés, illetve késői serdülés), fokozott vagy korai szőrnövekedés, pajzsmirigybetegségek, alul- vagy túlműködő pajzsmirigy, cukorbetegség, túlsúly, elhízás, csontanyagcsere-zavar.

Kórházunk elhivatott és empatikus gyermekgyógyászaihoz újszülött kortól egészen 18 éves korig bizalommal fordulhatnak, hiszen nálunk házon belül minden olyan diagnosztikai és terápiás eszköz fellelhető, ami a legkisebb pácienseink jóllétéhez szükséges.