Gyermekágyas időszak: mi történik az anyával a szülés után?
A TritonLife gyermekágyas osztályán dolgozó szakemberek nagy támogatást jelentenek a szülés utáni első napokban. Ez az időszak ugyanis – amellett, hogy telis-tele van csodálatos, máshoz nem hasonlítható boldogsággal, eufórikus pillanatokkal – nem kevés kihívást tartogat az édesanyáknak, mind testi, mind lelki vonatkozásban. Mi történik a szülés után? – erről Petróné Bakos Barbarával, a gyermekágyas osztály részlegvezető főnővérével beszélgettünk.
A szülést követő első hetet korai gyermekágynak, a másodiktól a hatodik hétig tartó időszakot pedig késői gyermekágynak hívjuk. Ekkor a kismedencei szervek közül a méh visszanyeri eredeti méretét, és visszazáródik a méhnyak.
Az aranyóra és a bőr-bőr kontaktus
Aranyórának nevezzük, amikor a baba közvetlenül a születés után a mama pocakjára kerül (ez körülbelül 2 órán át tart). Ekkor a baba és az édesanya is egy kicsit megpihen, és az édesanya testének melege segíti a baba külvilághoz való alkalmazkodását.
Az édesapa jelenléte szintén nagyon fontos. Császármetszés esetén, amíg az édesanya még a műtőben van, addig az édesapa mellkasán is lehetőség van az aranyóra megkezdésére. A bőr-bőr kontaktus több mindenben is segít: normalizálja a testhőmérsékletet, szabályozza a szívverést, stabilizálja a légzést, erősíti a kötődést.
Kik nyújtanak segítséget a kismamáknak?
A gyermekágyas osztályon tevékenykednek a csecsemő-újszülött ápolók. Ők elsősorban az újszülött körüli teendők megmutatásával (pelenkázás, öltöztetés, fürdetés...), a szoptatás megtanításával és a tejelválasztás elősegítésével foglalkoznak.
A megszült édesanyákkal az osztályon dolgozó szülésznők foglalkoznak.
Főbb feladataik többek között a következőkből állnak: az orvosi és szülésznői viziteken való részvétel, a kismamák egészségügyi állapotának megfigyelése, császármetszés utáni ápolás, segítés az első felkelésnél, zuhanyozásnál. Lényeges még a kismama gyógyszerelése, fájdalomcsillapítása, ételeinek kiosztása, és hazabocsátáskor a zárójelentés, igazolás átnyújtása.
– Az édesanyák hogylétéről a szobákba való óvatos bekukkantással, egy finoman, empatikusan intézett kérdéssel érdeklődünk: hogy van, édesanya, van-e bármilyen probléma, tudunk-e valamiben segíteni? – hívja fel a figyelmünket Petróné Bakos Barbara, aki az ágynál lévő hívógombokra is emlékeztet, ugyanis ezekkel is kérhetjük a csecsemőápolók és szülésznők segítségét.
Mikor kerülnek a gyermekágyas osztályra a kismamák?
– Hüvelyi szülés után, az arany két óra elteltével érkeznek az édesanyák a szülőszobáról az osztályra. A szülés után is nagyon fontos a mielőbbi felkelés, mozgás, hiszen ez kedvezően hat a méh összehúzódására, a gyermekágyas folyás könnyebb kiürülésére. És így a vérrögképződés esélye is csökken.
– Császármetszést követően a műtőből az osztályra hozzák a kismamákat. Ha nincs választott szülésznő, akkor a gyermekágyas osztályra beosztott szülésznő kolléga figyeli meg a kismamát. Többször megméri a vérnyomását, ellenőrzi a vérzés mennyiségét, valamint fájdalmat csillapít. Mindemellett ilyenkor is fontos a korai mobilizálás, mozgás. Ez általában műtét után 6–8 órával történik. A császármetszés utáni első felkeléskor javasolni szoktuk a teljes testet érő zuhanyzást. A hasi sebet vízálló tapasz fedi, így azt is érheti víz. Ezt a tapaszt normál esetben nem vesszük le, akár ezzel együtt mennek haza, és fennmaradhat a seben az orvossal egyeztetett varratszedés időpontjáig – mutat rá Petróné Bakos Barbara, majd hozzáteszi: a hazabocsátás idejét főként a kisbaba állapota határozza meg, normál esetben ez 2 éjszakát, 48 órát jelent.
Mit vigyünk magunkkal az osztályra?
A TritonLife gyermekágyas osztályán szinte mindent tudunk biztosítani, ami a kórházi tartózkodás alatt szükséges lehet. A babának hazamenő és/vagy fényképezéshez szükséges ruhát érdemes hozni. A kismama táskájában legyenek kisebb és nagyobb méretű törölközők, papucs (zuhanyzáshoz is), megszokott tisztálkodási felszerelés, egyszer használatos alsóneműk, betétek, hálóing (célszerűbb az elöl gombos), speciális saját gyógyszerek és egy csőrös kulacs. Ha az édesapa is a kórházban alszik, érdemes pakolni szabadidőnadrágot, pólót és papucsot.