Három tévhit a kismedence-gyógyászat területéről, amit villámgyorsan el kell oszlatni
Számtalan hamis, illetve pontatlan információ juthat el hozzánk, akár szájról-szájra az ismerősök köréből, akár az internet „bugyraiból”, és ezalól sajnos a kismedence-gyógyászat (perineológia) területe sem képez kivételt. A TritonLife Kismedence Gyógyászati Központ speciális tudással és tapasztalattal felvértezett szakorvos- és gyógytornász-gárdája azonban készséggel áll rendelkezésre akkor is, ha edukációról van szó. Ezúttal mindezt könnyedebb formában, három tévhit eloszlatásával teszik.
1. „Ha császármetszéssel hozom világra a kisbabámat, kivédhetők a kismedence izomzatát érintő problémák, nem lesz inkontinenciám.”
Bár korábban a tudomány azon az állásponton volt, hogy a gátmetszés, illetve a császármetszés végzése csökkenti az inkontinencia kockázatát, ma már bizonyított tény, hogy a medencefenék-problémák tekintetében a szülés – bár az egyik legnagyobb, de – nem az egyetlen kockázati tényező.
Ott van mellette maga a várandósság is, méghozzá nem csak a súlynövekedés miatt (gondoljunk a magzat, a magzatvíz, a méhlepény és a méh megnövekedett súlyára, amely a mozgás és a gravitáció miatt jelentős arányban a kismedence izomzatára terhelődik a várandósság utolsó hónapjaiban!), hanem a hormonális változások miatt is. Ilyenkor ugyanis fellazulnak a szövetek, és már várandósság alatt is előfordulhat inkontinencia.
Semmiképpen sem jó, ha ezt normalizáljuk, mert ez azt jelenti, hogy valamilyen szempontból gyengébb az a terület. A lazább kötőszövettel (ami akár genetikai hajlam miatt is lehet) mindenképp foglalkozni kell, hiszen a szülési folyamat egy újabb kockázati tényező lesz, tehát, akinek már várandósság alatt vannak tünetei, forduljon hozzánk bizalommal!
Medencefenék-tornával a szülési sérülések, szövődmények esélye is csökkenthető (arról, hogy mi mindenre jó a gyógytorna-állapotfelmérés és a kismamatorna, egy másik, hosszabb cikkben írtunk).
2. „A folyadékfogyasztással befolyásolhatom az inkontinenciával kapcsolatos panaszaimat.”
A szakemberek megegyeznek abban, hogy sok folyadékot érdemes fogyasztani, de a szervezetünk úgyis jelezni fogja a folyadékhiányt szomjúság formájában.
Bár akár a kismedence-gyógyászat tárgyköréhez tartozó betegségek, panaszok kapcsán is be lehet vonni dietetikus szakembert, ezen a területen sokkal markánsabbak a fizikai és szexuális aktivitásra vonatkozó kérdések. Ülő vagy álló munkát végez? Mit és mennyit sportol? Milyen a szexuális aktivitása? Mely sportokat és mennyi időre kell kerülni például egy gátrekonstrukciós műtét után?
Ezek és hasonló kérdések sokkal hangsúlyosabban vannak jelen, így azt javasoljuk, hogy a folyadékfogyasztást az általános egészségi állapotnak és az esetleges folyadékvesztésnek megfelelően vigyék be a páciensek.
3. „Nem hordhatok akármilyen alsóneműt, ha inkontinenciám van.”
Vizelet- és széklettartási, illetve -ürítési problémák esetén gyakran felmerül a különböző betétek és fehérneműk témaköre, a nedvszívó képesség és a különböző váratlan helyzetek, például elcseppenő vizelet, székletnyom vagy baleset miatt.
A szakorvosokkal és a gyógytornászokkal kialakult, bizalmon alapuló kapcsolatban bármiről lehet tabumentesen kérdezni, így az alsóneműk és betétek kapcsán is bátran tegyünk fel kérdéseket!
Sokan maguktól szeretik kitapasztalni, hogy milyen fehérneműben, illetve mely betét viselésével nem éri őket váratlanul egy-egy helyzet, ám a Kismedence Központban azt az álláspontot képviseljük, hogy nem érdemes olyan végletekben gondolkodni, mint például a „soha többet nem viselhetek csipkés, elegáns, nőies fehérneműt” típusú mondatok.
Tapasztaljuk ki, hogy mikor, mely élethelyzetekben van szükség jobb nedvszívó képességű alapanyagból készült alsóneműre/betétre, és adjuk meg magunknak azokat az örömteli pillanatokat is, amikor kedvenc darabjainkat viseljük! Mindenesetre, a rekonstrukciós műtétek és a gyógytorna célja, hogy többé ne is kelljen ezen a témán dilemmázni.