Hogyan segít az MR a betegségek felismerésében?

Az MRI (mágneses rezonancia képalkotás) egy olyan fájdalommentes, sugárterheléssel nem járó biztonságos invazív diagnosztikai vizsgálat, amely jó minőségű, részletes felvételeket készít a test belsejében lévő szervekről és szövetekről a gépben jelenlévő mágneses tér és rádióhullámok segítségével. Az MR vizsgálat segíthet a szervek, szövetek és csontrendszer diagnosztizálásában és a kezelés hatékonyságának ellenőrzésében.

 

Mi az az MR vizsgálat? 

Az emberi test nagy része hidrogén- és oxigénatomokat tartalmazó vízmolekulákból áll. Minden hidrogénatom közepén egy még kisebb részecske, proton található, mely nagyon érzékeny a mágneses mezőkre. A MR készülék úgy működik, hogy elektromos áramot vezet át a gradiens tekercseken át, ezáltal ideiglenes mágneses teret hoz létre a testben, ami kopogó hangot okoz a berendezés belsejében. Ennek hatására a protonok ugyanabba az irányba sorakoznak, majd a gép rövid rádióhullámokat küld a test vizsgált területeire, „megzavarva” a protonok „formáját”. Amikor a rádióhullámokat kikapcsolják, a protonok újra visszaigazodnak. Ez rádiójeleket küld a berendezéshez csatlakoztatott számítógépnek, ami - felhasználva ezeket a jeleket - több irányban digitális keresztmetszeti képeket készít a vizsgált belső szervekről és struktúrákról a protonok pontos elhelyezkedése alapján. Az MR berendezés különbséget tud tenni a testben lévő szövettípusok között is, mivel a különböző szövetekben lévő protonok eltérő sebességgel igazodnak újra, és eltérő jeleket adnak ki.

Az MRI-vizsgálat előnye, hogy teljesen fájdalommentes, pontos és megbízható diagnózist ad a legtöbb testrészt érintően, valamint - eltérően a CT-és röntgenvizsgálatoktól – a szervezet számára nincs károsító hatása, mivel nem használ potenciálisan káros ionizáló sugárzást.

A radiológus szakorvos által kezelt MR készülék tipikusan egy nagy csőre hasonlít, közepén egy lapos asztallal, amelynek segítségével a páciens  - attól függően, hogy testének melyik részét vizsgálják - fejjel vagy lábfejjel előre kerül a gép belsejébe. A vizsgálat során a berendezés különféle hangos kopogó és kattanó hangokat ad ki a képek készítése közben, ezért az eljárás megkezdése előtt füldugót vagy fejhallgatót fog kapni a zajcsökkentés érdekében. A kézbe adott hívógombot megnyomva bármilyen probléma jelezhető a radiológusnak, a kaputelefon rendszer lehetővé teszi a kétirányú kommunikációt.

A legjobb képminőség biztosítása érdekében fontos a vizsgálat alatti mozdulatlanság, a funkcionális MR vizsgálat során azonban néhány kisebb feladat (például a hüvelykujj mutatóujjhoz ütögetése, egy papírlap megdörzsölése) elvégzésére lehet szükség, melynek segítségével meghatározhatók az agy azon részei, amelyek irányítják ezeket a tevékenységeket.

Egyes esetekben bizonyos szövetek és erek tisztább és részletesebb megjelenítése érdekében a kéz vagy a kar vénájába intravénás kontrasztanyagot (jellemzően gadolíniumot) tartalmazó injekciót kap a páciens az MR vizsgálatot megelőzően. Amennyiben a páciens klausztrofóbiás, a nyugtató gyógyszer segíthet a szorongás csökkentésében.

A vizsgált terület méretétől és a készített képek számától függően 15-90 percig tartó MR vizsgálat

a test szinte bármely részének vizsgálatára használható, beleértve az alábbiakat:

  • agy és gerincvelő
  • csontok és ízületek
  • mellek
  • szív és érrendszer
  • belső szervek (például máj, méh, prosztata).

Az MRI vizsgálat eredményei felhasználhatók diagnosztizálására, a kezelések megtervezésére és a korábbi kezelések hatékonyságának ellenőrzésére.

 

Hogyan segít az MR a betegségek felismerésében?

A CT vizsgálatok helyett a szakorvosok általában előnyben részesítik az MR vizsgálatok a testen belüli nem csontos részek vagy lágy szövetek állapotának ellenőrzésére, mivel egyrészt biztonságosabb is, mert mágneseket és rádióhullámokat használ a káros röntgensugárzás helyett, másrészt sokkal tisztább és pontosabb képeket készítenek az agyról, a gerincről, a csontokról, ízületekről és izmokról, a légyrészekről és a belső szervekről, mint a szokásos röntgen- és CT-vizsgálatok.

Az MR vizsgálat bizonyos esetekben azonban nem javasolt (a CT vizsgálat a következő legjobb megoldás). Mivel az MR erős mágneseket használ, a fém tárgyak (például fém implantátum, pacemaker, mesterséges szívbillentyű, beültethető defibrillátor, gyógyszerpumpa-implantátum, cochleáris implantátum, aneurizma klip, melltágítók, fogtömések és hidak, méhen belüli eszközök, sebészeti kapcsok, csavarok, lemezek) jelenléte a testben biztonsági kockázatot jelenthet, valamint torzíthatják az MR felvételeket is, bár ez nem feltétlenül jelent kontraindikációt. A mágneses mezők magzatra gyakorolt hatásai még nem teljesen ismertek, ezért javasolt az MR vizsgálat elhalasztása.

 

Mit mutathatnak ki az MR vizsgálatok különböző típusai?

Az MR vizsgálat az alábbi betegségek diagnosztizálásában segíthet:

  • agyi és gerincvelő rendellenességek (agyi aneurizma, traumás eredetű agy- és gerincsérülések, sclerosis multiplex, a gerincvelő és az idegek összenyomódása vagy gyulladása, stroke stb.)
  • daganatok és ciszták a test különböző részein (például máj és epeutak, központi idegrendszer, vese, lép, hasnyálmirigy, méh, petefészek, mell, prosztata)
  • mellrákszűrés a magas kockázatú nőknél (sűrű mellszövet esetén a mammográfiával együtt használható a mellrák kimutatására)
  • bizonyos típusú szívproblémák (szívfal megvastagodása, kamrai rendellenességek, fertőzés) és szívroham vagy szívbetegség által okozott károsodás mértéke
  • érrendszeri elváltozások (például aneurizma, gyulladás, elzáródás, fejlődési rendellenességek)
  • hasi és kismedencei betegségek (májcirrhosis, az epevezetékek és a hasnyálmirigy problémái, gyulladásos bélbetegségek, mióma, endometriózis stb.)
  • csont és ízületi problémák (sérülések, fertőzések, gyulladások stb.).

A fenti lista egyáltalán nem teljes, mivel az MR technológia felhasználási köre folyamatosan bővül.

A kontrasztanyagos MR vizsgálat során az injekcióban lévő gadolínium megváltoztatja a közeli vízmolekulák mágneses tulajdonságait, ami javítja a daganatok, a gyulladások és az érrendszer láthatóságát. A kontrasztanyag ritkán okoz allergiás reakciót, de a beadást követően átmenetileg fémes íz érezhető a szájban, esetleg rosszullét, bőrkiütés, szédülés vagy fejfájás tapasztalható.

A funkcionális MR vizsgálat a kognitív aktivitást mérésére szolgál az agy bizonyos területeinek véráramlását monitorozva. A funkcionális MR a daganatok, a stroke, a fej- és agysérülések vagy a neurodegeneratív betegségek (például Alzheimer-kór, sclerosis multiplex) diagnózisának pontosítására, a kezelések hatásainak meghatározására vagy a műtét kockázatainak felmérésére is használható.

 

A magán MR vizsgálatok jellemzői és előnyei

Amennyiben a diagnózis pontosításához, szervi betegségek kizárásához, a kezelések megtervezéséhez vagy a korábbi kezelések hatékonyságának ellenőrzéséhez MR vizsgálat is szükséges, ez előzetes időpontfoglalást követően várakozás nélkül megvalósítható a TritonLife Medical Centerben.

A magán MR vizsgálat a gerinc (például nyaki, háti, keresztcsonti, ágyéki szakasz), az arc- és agykoponya, az ízületek (állkapocs, váll, könyök, csukló, csípő, térd, boka, stb.) az emlő, a szem, a szív és érrendszer, a nyaki lágyrészek (nyálmirigyek, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, nyirokcsomók, erek, izmok), a has és a kismedencei szervek vizsgálatán túl alkalmazható az implantátumok (például emlő, fog) épségének megítélésére is. A TritonLife Medical Centerben lehetőség van a teljes test MR vizsgálatra is.

A magán MR vizsgálatok beutaló nélkül, saját kérésre is elvégezhetők, a panaszokkal és az eredménnyel azonban érdemes szakorvoshoz fordulni. Beutaló és írásos orvosi javaslat csak 18 év alatt és kontrasztanyagos MR vizsgálat esetén szükséges.

Az elkészült felvételt a radiológus szakorvos véleményezi és az eredmény 3 munkanapon belül elérhetővé válik az online rendszerünkben.

Mire figyeljünk MR vizsgálat előtt

Az ambulánsan végzett MR vizsgálathoz általában nem szükséges előkészület. Egyes esetekben - a diagnosztizálandó területtől függően - megkérhetik a pácienst, hogy ne egyen vagy igyon semmit a vizsgálat előtt legfeljebb 4 órával, vagy előtte nagyobb mennyiségű vizet igyon. A vizsgálat előtt a mágneses képalkotást befolyásoló fémtárgyak (ékszer, óra, hajtű, szemüveg, öv, hallókészülék, piercing, merevítős melltartó, kivehető fogsor, stb.) nem lehetnek a készülékbe, ezeket a vizsgálóhelységen kívül kell hagyni.

A vizsgálat elvégzése után a páciens azonnal távozhat, és folytathatja a szokásos tevékenységét. Amennyiben a vizsgálat előtt nyugtató hatású gyógyszert vett be, akkor javasolt a kísérővel való távozás.