Miért fontos a teammunka medencefenék-problémák esetén?

 

 

2020-ban nagy mérföldkőhöz érkezett a hazai kismedence-gyógyászat területe, ugyanis ebben az évben nyílt meg a TritonLife Kismedence Gyógyászati Központ, ahol orvosokból és gyógytornászokból álló csapat látja el a pácienseket. És a kellő hozzáértésen, tapasztalaton, valamint technikán túl éppen ennek a csapatnak az összetartásában, együttműködésében rejlik a titok nyitja – így tudnak mind a diagnosztika, mind a kezelések terén maximumot nyújtani.


– Nemcsak itthon, hanem egész Közép-Európában is hiánypótló szolgáltatásnak számít, hogy központban foglalkozunk a kismedence-problémákkal érintett páciensekkel. A kismedencei régióra általában külön-külön fordít figyelmet a sebészet, a nőgyógyászat és az urológia, pedig ritkán fordul elő, hogy csak az egyik kismedencei szervnél jelentkezik probléma, és az nincs hatással a többire. Azzal, hogy egy páciens a központba jelentkezik, azt nyújtjuk neki, hogy bármelyikünkhöz is érkezik, egy szemlélet szerint vizsgáljuk meg – mindannyiunk nagyon jó szemmel veszi észre az izomsérüléseket vagy izomműködési zavarokat –, és jól tudjuk, hogy kihez irányítsuk tovább, melyek a következő lépések a gyógyulás, életminőség-javulás érdekében – mondja dr. Willner-Haring Péter, a TritonLife Kismedence Gyógyászati Központ vezető főorvosa.

Nincsenek felesleges vagy elsietett körök

– A gördülékeny csapatmunka és az említett továbbirányítás természetesen nem azt jelenti, hogy feleslegesen járatjuk a beteget vagy költségeket okozunk neki, hanem azt, hogy mindenképp megfelelő helyre jusson el kivizsgálásra. Gyakori például, hogy a gyógytorna-állapotfelmérés után érkezik sebészi, urológiai vagy nőgyógyászati szakorvosi vizsgálatra a páciens, majd ezt követően kerül vissza a gyógytornászhoz.

– A szülés után hozzánk forduló hölgyek, teljesen érthető módon, általában sietnének az állapotfelméréssel és a megoldással (például inkontinencia és/vagy a szexuális élet terén tapasztalt nehézségek miatt), de mi azt szoktuk javasolni, hogy az ultrahangvizsgálatot a szülést követő 3-6. hónap között érdemes megcsinálni. A szülés során létrejövő sérülések gyógyulási folyamata a 6. hónap körül fejeződik be, így ha műtétre van szükség, annak a 6-12. hónap környékén szokott lenni az ideális időpontja – fejti ki a főorvos.

Közel 30 gyógytornász végzett eddig a tanfolyamunkon

Annak ellenére, hogy Magyarországon a kismedence-problémák megoldására specializálódott sebészek és urogynekológusok száma egyelőre alacsony, az ezzel a területtel behatóan foglalkozó gyógytornászok száma egyre csak nő, Rigóné Tavaszi Piroska, a TritonLife gyógytornász, manuálterapeuta és mentálhigiénés szakemberének és az általa szervezett tanfolyamnak köszönhetően, ahol eddig 26 gyógytornász végzett.

– Elképesztően sok beteg van, a vizelet- és széklettartási, illetve -ürítési problémák szinte népbetegségnek számítanak nem csak az idősebb hölgyek és természetes úton szült nők körében. Éppen ezért is nagy öröm számomra a Piroska által szervezett továbbképzés sikere, valamint azoknak a sebészkollégáknak az érdeklődése, nyitottsága, akik különböző városokból, például Szegedről, Debrecenből érkeznek hozzánk.

Pisában, a kismedence-gyógyászat kiemelt helyszínén is otthonosan mozgunk

Az olajozott teammunka nem csupán a központ berkein belül, hanem határokon átívelve is jellemző: a TritonLife Kismedence Gyógyászati Központ szakemberei visszatérő résztvevői a proktológusok (végbélgyógyászok) és kismedence-gyógyászok évente megrendezett szakmai találkozójának Pisában, ahol olyan szaktekintélyekkel ápolnak szakmai-baráti kapcsolatokat, mint például Gabriele Naldini professzor úr, a világszerte ismert és elismert kismedence-szakértő.

Tanulni ott érdemes, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a női jóllétre, életminőségre

– Rengeteg mindent tanulunk egymástól és magunktól az idők során. Emlékszem, a kismedence-gyógyászat 2006 környékén került a látóterembe, és ahogy elkezdtem utánajárni, világossá vált, hogy csak 1990 óta beszélünk egyáltalán arról, hogy perineológia, vagyis kismedence-gyógyászat, előtte „ki sem ejtették” ezt a szót. Az ezzel foglalkozó társaság 2010-ben alakult meg, majd 2011-ben már előadást tarthattam a témában.

– Ehhez, majd a központ 2020-as létrehozásához természetesen nagyon sok faktor kellett, köztük azzal, hogy 2014-ben megismertük egymást Rigóné Tavaszi Piroskával. Mindeközben olasz, francia és svájci szakemberektől, első kézből tanulhattuk meg a legfontosabb ismereteket. Érdekesnek és egyben követendő példának tartom, hogy ezekben az országokban nagy hangsúlyt fektetnek a női jóllétre, életminőségre, ezzel együtt a kismedence egészségének megőrzésére, helyreállítására – mutat rá dr. Willner-Haring Péter.

A főorvos dr. Novák András sebész-koloproktológussal közösen immár ötödik alkalommal szervezi meg a Budapest Proctology Meetinget 2025-re, ahol a végbél- és a kismedence-gyógyászatnak egyaránt kellő figyelmet szentelnek. Sőt, azt, hogy nemzetközi szakmai viszonylatban is kiváló eredményekkel rendelkeznek, a különböző előadásokra való felkérések is jól megmutatják – interjúnk idején például egy ljubljanai kongresszusra készültek.

Átlátható, bolyongásmentes út, amivel a páciensek „visszakapják az életüket”

Végül, de nem utolsósorban a tapasztalt szakorvos- és gyógytornász-gárda közötti jól működő csapatmunka kapcsán azt is fontos kiemelni, hogy ezzel az egészségügy labirintusában való (korábban sajnos több éven át tartó) bolyongás is lerövidül, egyértelmű és átlátható a betegút, ami hatalmas követ vesz le a páciensek válláról, akik a tüneteik miatt akár már elidegenedtek önmaguktól, a párjuktól és a környezetüktől, de a Kismedence Központ kollégáinak segítségével „visszakapják az életüket”. Ez egy olyan gyakori visszajelzés, ami nem kevés motivációt jelent az elhivatott munka folytatásához.