Szülés utáni regeneráció – Mutatjuk, miért fontos a gyógytorna-állapotfelmérés, a sporthoz való visszatérésen innen és túl

 

 

Három hónapnyi kímélő medencefenék-torna és hasfalregenerációs-feladatok minden édesanyának ajánlottak szülés után, tünettől, sérüléstől függetlenül, hogy megerősödjenek a mélyizmok, és hogy hatékony legyen a regeneráció. Ebben az új élethelyzetben – a szülői szerepek szépségeivel és nehézségeivel, valamint a testi-lelki változások miatt – kiemelten fontos, hogy a kismedencefenék izmairól se feledkezzünk meg, kellő figyelmet szenteljünk azoknak!

A szülés utáni első hetet korai gyermekágynak, a másodiktól a hatodik hétig tartó időt pedig késői gyermekágynak hívjuk. Ebben az időszakban a kismedencei szervek közül a méh visszanyeri eredeti méretét, és visszazáródik a méhnyak.

A szülés utáni fizikai regenerálódáshoz tehát legalább 6 hétre van szükség. A nőgyógyász a szülés utáni 6. héten esedékes nőgyógyászati kontrollvizsgálaton ellenőrzi a méhnyak, a hüvely és a gát állapotát, a sebek gyógyulását.

Minden édesanyának javasolt a gyógytorna-állapotfelmérés
Teljesen normális, ha a nőgyógyászati kontrollvizsgálatra kérdésekkel telis-tele érkezünk, legyen szó akár a gátsérülések gyógyulási folyamatáról, hüvelyszárazságról, a szexuális izgalom hiányáról, vagy fogamzásgátlásról. A vizsgálat során egyértelművé válik, ha – a kompetenciahatárokat tiszteletben tartva – más szakterület képviselőjét szükséges bevonni, például: a női kismedencét összefüggő rendszerként gyógyító sebészt, szintén erre a területre specializálódott gyógytornászt, és/vagy pszichológust.

A TritonLife Kismedence Gyógyászati Központ sokrétű tapasztalattal felvértezett szakemberei egybehangzóan azt az álláspontot képviselik, hogy minden édesanyának célszerű ellátogatnia a központ gyógytorna-állapotfelmérésére, ahol hozzáértő, precíz és empatikus kollégák végeznek szűréseket.

Kiszűrni a komolyabb, akár rejtett sérülést

– A szülés utáni állapotfelmérés nagyban hasonlít a kismamák állapotfelméréséhez. Az alapos anamnézis-felvétel után (mely érinti többek között az esetleges betegségek, a vizelet-, illetve székletürítési problémák, a stressz-szint, és a szexuális, valamint fizikai aktivitás témaköreit) az izomzat tapintása történik.

– Míg a kismamáknál ez nem feltétlenül szükséges, addig szülés után mindenképp hüvelyen keresztül, tapintással ellenőrizzük az izomtónust, izommozgásokat. Megvizsgáljuk a hasizmot, a belső core izmot, a medencefeneket. Így tudjuk szűrni, ha esetleg valamilyen komolyabb, rejtett sérülés gyanúja merül fel, még ha nincs is tünete a páciensnek – osztja meg velünk Rigóné Tavaszi Piroska, a TritonLife kismedence területére szakosodott gyógytornásza.

Majd hozzáteszi: a kapott izomstátuszhoz alkalmazzák a gyógytorna „házi feladatot”, amelyhez első körben medencefenék-tornát és hasfalregenerációs-feladatokat szoktak javasolni. Tünettől, sérüléstől függetlenül ez minden szült nőnek ajánlott, három hónapon át.

Egy szemlélet szerint vizsgálnak, és ha kell, továbbirányítanak

– Ez egy kímélő mozgásforma, aminek fontos szerepe van a mélyizmok erősítésében, a szülés utáni regenerációban, és nem utolsósorban jobb szexuális élvezethez is vezet. Természetesen, ha egy bizonyos fokú sérülés miatt tünetekkel küzd a páciens, hosszabb időt ölelhet fel a regenerálódás, és ebben az esetben orvoshoz is továbbirányítjuk – emeli ki Rigóné Tavaszi Piroska, aki gyógytornász kollégáival együtt igazi teammunkát alkot dr. Willner-Haring Péter sebészeti részlegvezető főorvossal, dr. Novák András sebész-koloproktológussal és dr. Abkarovics Géza szülész-nőgyógyásszal, akik a Kismedence Központban, Közép-Európában unikálisan, komplex módon nyújtanak segítséget a kismedence-gyógyászat terén.

– Ahhoz, hogy egy esetlegesen komolyabb medencefenék-problémán, gátsérülésen hatékonyan tudjunk segíteni, orvosi kivizsgálást javaslunk. Az orvosok bevonásával lesz egy közös döntés, a jó szakembergárdának köszönhetően biztonságos válaszokat tudunk adni, legyen szó a kezelés menetéről, a sebészeti úton és gyógytornával elérhető javulásról, és azokról a kérdésekről, amik a következő szülést érintik, a lehető legjobban szolgálva az anyuka és a baba érdekeit is.