Tévhit, hogy a gyerekek „kinövik” a kancsalságot, fontos a szűrés és az időben megkezdett, hatékony kezelés - meséli dr. Hódos Márta, a debreceni TritonLife szemésze
„Ha időben megtörténik a kancsalság konzervatív, illetve műtéti kezelése, a gyermeknek sokkal nagyobb esélye van arra, hogy kialakuljon a fúzió, később a tér- és mélységlátás, ami fontos a továbbtanulásnál, pályaválasztásnál” – mondja dr. Hódos Márta, a debreceni intézményünk szemésze, gyermekszemésze.
Veleszületett, illetve kisgyermekkori kancsalság esetében, már iskoláskorig el kell végezni a kancsal műtétet, amennyiben az indokolt, hogy esélyt adjunk a fúzió kialakulására. Természetesen a műtét előtt szükség van az esetleg kialakult tompalátás kezelésére is takarással és a megfelelő korrekcióval. A már felnőtt korban végzett korrekciós beavatkozás inkább csak kozmetikai, esztétikai jellegű lehet.
Mi áll a kancsalság hátterében?
A kancsalság esetében a két szem nézővonala nem párhuzamos. A háttérben általában fénytörési hiba áll, ám ritkább esetben súlyosabb betegségek (például veleszületett szürkehályog, daganat, fejlődési rendellenességek, egyéb szemfenéki elváltozások) is okozhatják.
– Emellett a családi halmozódásra is gondolni kell: ha a családi anamnézisben szerepel gyermekkori szemüvegviselés, kancsalság vagy tompalátás, akkor mindenképp érdemes még iskolás kor előtt megvizsgálni a gyermeket – hívja fel a figyelmünket dr. Hódos Márta.
Hogyan szűrhető ki a kancsalság?
Mivel nagyon fontos az időben megkezdett, hatékony kezelés, a szűrésnek óriási szerepe van.
A szűrés legelső lépcsőfoka, amikor az előírt státuszvizsgálatok során a védőnő, illetve a házi gyermekorvos, iskolaorvos kiszűri a kancsalságot.
– Ezután következik a szakorvosi vizsgálat a gyermekszemészeti rendelésen, ahol feltárjuk a kancsalság okát, és gondozásba vesszük a gyermeket. Ha szükséges, szemüveget írunk, takarást indítunk, fúziós gyakorlatokat végzünk, ám ha konzervatív kezelésre nem gyógyuló kancsalságról van szó, akkor műtéti megoldás is szóba jön – teszi hozzá debreceni szemorvoscsapatunk tagja, aki gyermekszemészeti szakvizsgáját 2007-ben szerezte meg és 2010 óta vezeti a Kenézy Kórház gyermekszemészeti rendelését.
Hogyan zajlik a kancsalság ellenes műtét?
Az altatásban végzett beavatkozás egyes izmok megerősítését, illetve gyengítését jelenti, attól függően, hogy befelé forduló, vagyis konvergens, vagy kifelé forduló, vagyis divergens kancsalságról, illetve felfelé irányuló, vertikális kancsalságról van-e szó. Általában a belső, illetve külső egyenes izmon és az alsó ferde izmon történnek műtétek, melyeket szögmérést követően műtéti terv készítése előz meg.
– A veleszületett, illetve a kisgyermekkorban már manifesztálódó kancsalság esetében a műtétet érdemes már 5 éves kor előtt elvégezni, hogy esélyt adjunk a fúzió kialakulására – mondja dr. Hódos Márta.
A kancsalság ellenes műtét egynapos sebészeti ellátás keretében történik.
Mi történik a műtét után?
– A beavatkozás után 3-4 hétig a gyermek nem mehet közösségbe, szteroid és antibiotikum kombinációjú szemcseppet kap a beteg, víz nem érheti, és lehetőség szerint a gyógyulási idő alatt pihenésre van szükség. Ebben az időszakban könnyezhet a szem, piros lehet és fájdalom is jelentkezhet – fogalmaz a szemorvos, majd kiemeli: műtét után az utógondozás is legalább olyan fontos.
Műtét után szükség lehet új szemüveg írására, takarásra, illetve gyermek esetében fúziós gyakorlatokra, mellyel esélyt adunk a kétszemes együttlátás kialakulására.
Felnőtteknél is végeznek kancsal műtétet?
– A felnőtt páciensek körében végzett korrekciós beavatkozás inkább csak kozmetikai, esztétikai célú lehet, sokszor a fúzió hiánya, illetve a kancsal tompalátó szem esetén az éleslátás hiánya miatt a párhuzamos szemállás műtét után csak átmeneti. Ritkán kettőslátás is kialakulhat a műtét után, melyről a beteget előre felvilágosítjuk, de sokszor, különösen a fiatal felnőttek, ennek ellenére is ragaszkodnak hozzá – zárja gondolatmenetét a TritonLife gyermekszemésze.