Újszülött ellátása közvetlenül szülés után és az első napokban

Mi történik a születés után, és milyen vizsgálatokat végeznek 48 óra alatt a kórházban? Hogyan támogatják a szoptatást? Miként segítenek a baba ellátásában? Hogyan segítik a fogások elsajátítását, amelyek begyakorlásával bátrabban térhetnek haza a családok? Tamásné Garay Máriával, a TritonLife Róbert Magánkórház újszülött osztályának részlegvezető főnővérével többek között ezekről beszélgettünk, de szakember arra is kitér, hogy a csecsemő- és gyermekápoló milyen gyakorlatias tudással vértezi fel a kismamákat.  

A gyermekápoló születés után közvetlenül felméri az újszülött állapotát, megfigyeli a légzését, az izomtónusát és bőrének színét. Ez határozza meg az újszülött további ellátását.

Ha minden rendben van, akkor a kisbaba az édesanyával maradhat. A legideálisabb, ha közvetlenül a születés után a mama pocakjára helyezik, ezt nevezzük aranyórának. Ilyenkor a baba és az édesanya is egy kicsit megpihen, és az édesanya testének melege segíti a baba külvilághoz való alkalmazkodását.

Ekkor nagyon sok oxitocinhormon (szeretethormon) szabadul fel, ami hat a méh izomzatára, összehúzódásokat okoz, így segíti a méhlepény távozását, és támogatja a kötődés kialakulását is.

– Ilyenkor a kisbaba készen áll, hogy életében először szopjon. Már a várandósság alatt beindul a tej termelődése, és szülés után közvetlenül rendelkezésre áll a kolosztrum, melynek színe sárgás, tele van immunanyagokkal, élő sejtekkel és minden olyan tápanyaggal, amire a babának szüksége van. Az első védőoltásnak is szoktuk hívni – tájékoztat Tamásné Garay Mária, akinek küldetése, hogy a baba-mama páros mindkét tagjának segítséget, támogatást nyújtson.

A szakember hangsúlyozza, hogy az édesapa jelenléte is nagyon fontos, például császármetszés esetén, amíg az édesanya még a műtőben van, addig az édesapa mellkasán is lehetőség van az aranyóra megkezdésére. A bőr-bőr kontaktus hozzájárul a testhőmérséklet normalizálásához, a szívverés szabályozásához, a légzés stabilizálásához, a kötődés erősítéséhez.

Ha valamiért nincs lehetőség az aranyóra eltöltésére, a halasztott aranyórának is hatalmas ereje van, sőt bátran mondhatjuk, hogy később is, sok-sok élethelyzetben fontos az összebújás, a testközelség, az ölelés.

Miben segítik a gyermekápolók a gyermekágyas időszakban az édesanyákat?

– Az aranyóra eltöltése után az Újszülött Osztályon lemérjük a kisbaba paramétereit: a súlyát, a hosszát, a mell- és fejkörfogatát. Míg régen szinte azonnal mérlegre helyezték az újszülöttet, addig napjainkban már nagyon figyelünk az első órák zavartalanságára, nyugodtságára.

– A szülést követően a legtöbbször már nem fürdetjük meg az újszülöttet, amikor felöltöztettük, megkapja a K-vitamint, amelynek későbbi adásáról a házi gyermekorvostól fog információt kapni.

– A rooming-inben zajló ellátás (amikor az édesanya együtt van kisbabájával) alatt az édesanyát igyekszünk megtanítani az alapvető babagondozási feladatokra, a baba fogására, tartására, megmutatjuk a pelenkázást, a köldökápolást és a fürdetést is. A köldök szakszerű ápolásának nemzetközi ajánlása szerint szárazon, pelenkán kívül kell tartani a köldökcsonkot. Ha váladékos, elegendő egy fültisztító pálcával, tiszta vízzel letörölni a váladékot, és naponta vagy szükség szerint Octenisepttel kezelni.

Szoptatás

– Úgy tapasztaljuk, hogy a legtöbb kérdés mindig a szoptatás körül van. Itt kell a legtöbbet segíteni, támogatni az édesanyát és az édesapát. Az Újszülött Osztályon nagyon sokat segítünk a szoptatásban. Lényeges, hogy az édesanya számára kényelmes legyen a választott szoptatási pozíció. Megmutatjuk, hogyan kell a babát tartani, mire figyeljenek szoptatás közben, milyen jelekből tudják, hogy hatékony a szopás…

Érdemes tudatosítani, hogy a szoptatás nem lehet fájdalmas, ha fáj, akkor keresni kell annak okát. A büfiztetés is gyakori kérdés a szülők részéről (hogyan kell tartani a babát, mennyi ideig kell büfiztetni…).

Pontosan ebből az okból a TritonLife szülésfelkészítő sorozatában az egyik előadást a szoptatásnak szentelik.

Tamásné Garay Mária – akivel szintén találkozhatunk a felkészítő alkalmak során – egy pszichológiai tanulmány eredményeire is rámutat, amely szerint a várandósság 28–32. hete között van egy „nyitott ablak”, amikor a kismamák nemcsak a várandóssággal, a szülés körülményeivel  foglalkoznak, hanem fel tudnak készülni a szoptatásra is.

Miért is fontos a szoptatás segítése, támogatása?

– Szívügyem, hogy megfelelő információt kapjanak a leendő édesanyák, édesapák. Nagy ereje van a támogató családi háttérnek is. „Információs zaj” van ebben a témában, a különböző közösségimédia-oldalakon, a blogokon könnyen terjednek a tévhitek, téves információk. Én és a kollégáim igyekszünk friss tudást átadni, és olyan gyakorlati segítséget nyújtani, amelyre támaszkodhatnak a szülők a hazaadás után is. Továbbá olyan olvasnivalókat, internetes oldalakat ajánlunk, amelyek megbízhatóak, és a szoptatást támogatják.

A szaktanácsadóval való egyeztetés során olyan témákban mélyülhetnek el a leendő szülők, mint például a kötődő nevelés fontossága, hogy milyen jótékony hatása van a szoptatásnak mind az anyára nézve, mind pedig a csecsemő számára.

– Koraszülött kisbabáknak különösen fontos, hogy anyatejet kapjanak, hiszen az emésztőtraktusuk éretlenebb, így nehezebben tud megbirkózni az idegen fehérjékkel, és a fertőzésekkel szemben is védtelenebbek.

– Nagyon fontosnak tartom az anyatejleadás szerepét kiemelni, mivel – ha az édesanyának sok teje van, és szeretné a tejét leadni – nagyban segítheti, főként a korábban érkezett picik anyatejes táplálását, vagy segíthet azoknak az édesanyáknak, akiknek valamiért nem termelődik elegendő tejük. Az anyatejleadás körülményeiről, részleteiről tájékozódhat az édesanya a védőnőjétől, de a Heim Pál Gyermekkórház Anyatejgyűjtő Állomás weboldalán is alapos útmutatást talál.

Mely tévhitekkel találkozik a leggyakrabban?

– Még mindig vissza-visszatérő az a régi mondás, hogy 3 óránként „kell” szoptatni a kisbabát, hogy kiürüljön a gyomra. Ilyenkor az én álláspontom viszont eltérő, fontos figyelni a baba jelzéseit, ha cuppog, a kezét a szájához veszi, vagy kereső mozdulatot végez, akkor mindig érdemes megkínálni, megszoptatni, vagyis az igény szerinti szoptatás a legmegfelelőbb. A gyakori mellretétel elősegíti a tej beindulását – merít a megannyi téma közül a szakember.

Ha valaki úgy dönt, hogy nem szeretne szoptatni

– Úgy gondolom, ezt is el kell fogadni. A kulcsszó itt is az, hogy az édesanya jó döntéséhez megfelelő információra, tudásra van szüksége, amit érdemes laktációs szaktanácsadóval átbeszélni. Abban kell az édesanyákat támogatni (akár itt a TritonLife-ban, akár később az otthonukban), ahogy döntenek, hiszen az ő érzéseiket is figyelembe kell venni. Jó döntést azonban csak megfelelő információ alapján lehet hozni – hangsúlyozza a szakember.

Tápszeres etetés esetén is lehet figyelni a baba igényére, és természetesen lehet szeretettel táplálni!

Milyen vizsgálatok történnek a kórházban?

A hazabocsátás előtt megtörténik az anyagcsereszűrő vizsgálat, amire PKU-szűrésként is szoktak utalni. Nagyon ritka anyagcsere-betegségeket szűrnek vele, sőt vizsgálják a veleszületett alacsony pajzsmirigyműködést is. Ugyanebből a vérmintából szűrik a sokat emlegetett veleszületett gerincvelői izomsorvadást, az SMA-t.

– Vizsgáljuk továbbá a babák hallását, az ép hallás a beszédfejlődés alapja, ezért minden újszülöttnél kötelező elvégezni. Ha nem sikerül kimutatni az Újszülött Osztályon elvégzett vizsgálatkor, akkor 1 hónapon belül ismétlésre van szükség. Tapasztalom, hogy ilyen esetben a szülők megijednek, de meg kell őket nyugtatni, hiszen a vizsgálat idején még magzatmáz, magzatvíz is lehet a hallójáratokban, ami akadályozhatja a vizsgálatot.

A látás vizsgálatát a gyermekorvos végzi a részletes gyermekorvosi vizsgálat keretében a távozás napján. Az újszülöttek pulzoximetriás szűrése főként a „durva” veleszületett szívbetegségek kiszűrésére szolgál.

A babák a hazabocsátás előtt az Újszülött Osztályon megkapják az első kötelező védőoltást, a BCG-t, ez a TBC kórokozója ellen ad védelmet. Az oltást a picik a bal váll felső harmadába kapják, a védőoltás nem jár lázzal. Négy-hat hét múlva kicsi piros duzzanat jelenik meg, mely elfehéredhet, esetleg gennyes lesz, ami kifakadhat és hegesen gyógyul. Teendő nincs vele.