Visszerek betegségei

A TritonLife Magánkórházban 

  • minden részletre kiterjedő alapos diagnózist állítunk fel
  • visszér műtétjét egynapos sebészet keretében oldjuk meg
  • várólista nélkül azonnal kezeljük panaszait
  • néhány nap, esetleg hét és visszér problémái megszűnnek, lába ismét egészséges és esztétikus lesz

 

Visszérbetegség okai

A visszér betegség az alsó végtagon a vénás rendszer egyes szakaszainak a tágulata. Kialakulását örökletes, valamint életmódbeli tényezők is befolyásolják, ám a visszér betegség alapvető oka a mélyvénás rendszert összekötő vénák billentyűinek a hibája, elégtelensége. Ezek a billentyűk normál esetben csak a mélyvénák felé engedik a véráramlást, de ha nem záródnak tökéletesen, akkor az áramlás megfordul, és a felszíni vénák felé irányul. A mélyvénákban lévő nagyobb nyomás a gyengébb falú felszíni vénákba tevődik át, és fokozatosan kitágítja azokat.

A billentyűk állapotának diagnózisa

Figyelmesen kikérdezzük panaszait, korábbi betegségeit, műtéteit. Alapos manuális és műszeres vizsgálattal meghatározzuk a szükséges visszér műtét típusát. Ezt követően álló helyzetben megvizsgáljuk és megtapintjuk a kitágult vénákat. Ezután álló és fekvő helyzetben a mélyvénák és a felszíni vénák közötti billentyű állapotát vizsgáljuk meg egy ultrahangos készülékkel (Doppler), amely eredménye eldönti, hogy pontosan mit is kell majd operálni.

Amennyiben a fő felszíni vénák billentyűje ép, akkor csak a tágult mellékvénákat kell majd eltávolítani. Ha azonban a mélyvénába ömlő felszínes fő véna billentyű károsodott, akkor egész hosszában el kell távolítani a fő felszíni vénát, valamint a tágult mellékvénákat is. Természetesen az eltávolított vénák szerepét teljes egészében átveszik a megmaradó vénák.

Érdemes tudni, hogy a kis mellékági visszerek tágulatai, valamint a bőrben futó, úgynevezett pókháló visszerek sokszor csak esztétikai problémát okoznak. Ezek injekciós kezeléssel nagyrészt eltüntethetők.

Miért kell operálni?

Sajnos a kitágult vénákat nem lehet újra rugalmassá tenni. A megfelelő vénás áramlást nem tudjuk tartósan biztosítani, sem kenőccsel, sem tablettával. A kitágult vénákban a véráramlás lelassulása miatt a lábakban pang a vér, emiatt oxigénhiányos állapot alakul ki, főleg egy helyben álláskor. Ez az oxigénhiány okozza a visszér panaszait – fájdalom, végtagfeszülés, fáradtságérzés. A tágult visszeresség szövődményei a trombózis és a gyulladás lehetnek, a későbbiekben a bőr rossz vérellátása miatt a végtagon ekcéma, fekély is kialakulhat.

A kialakult visszér tágulat magától nem gyógyul meg, a folyamat idővel rosszabbodik. Az időben elvégzett operáció elejét veszi az idő múlásával bekövetkező súlyosabb következményeknek. Kezdődő visszér tágulat kezelésére szóba jön a különböző fokozatú kompressziós harisnyák viselése, ám ez nem gyógyítja a visszér betegséget, csak lassítja a folyamat romlását. Kifejlődött visszér betegség esetén kizárólag műtéttől várható a gyógyulás.

Hagyományos visszérműtétek metszésekkel

  • Nem minden visszeresség kezelhető injekcióval, lézerrel vagy ragasztásos módszerrel
  • Az egynapos sebészet keretében elvégezhető műtét alacsony megterhelést jelent a szervezetnek.

Amennyiben a fő felszínes véna beömlésénél levő billentyű elégtelen és ennek következtében a többi billentyű is elégtelenné vált, a beömlés előtt a fő felszínes vénát lekötjük és a teljes felszínes vénát a belbokától egy speciális műszer segítségével (stripper) eltávolítjuk (stripping). A teljes felszínes vénás törzs apró metszésből (5-15mm) is eltávolítható, a mellékágak pedig szúrt sebekből húzhatók ki. Természetesen nem minden esetben kell a fő felszínes vénát lekötnünk és a teljes vénás szakaszt eltávolítanunk. A páciens a műtét után néhány órával, de legfeljebb 12 órával a beavatkozás után távozhat a kórházból. A lábadozási idő a műtét fajtájától függően egytől több hétig terjedhet. Ha nem kell a teljes felszínes vénát eltávolítanunk, a fájdalom minimális.

A seprűvéna

A lábakat elcsúfító hajszálértágulatok kezelésének fő célja a láb esztétikájának helyreállítása. Ez a jelenség nem számít visszérbetegségnek.

A seprűvénák kialakulásának oka főleg örökletes tényező, de elhízás, erős terhelés, nagy meleg szintén előidézheti. Gyakran jár együtt a terhességgel.

Kezelése viszonylag egyszerű. Az orvos egy speciális anyagot fecskendez a hajszálerekbe, majd 1-3 hétig kompressziós harisnya vagy rugalmas pólya hordását rendeli el. Ennek hatására a rendkívül finom apró erek összetapadnak és láthatatlanná válnak. A beavatkozás időtartama a terület nagyságától függően 20 perctől 1 óráig terjed. A költsége is a terület nagyságának függvénye.