Vízben szülés és egyéb alternatív szüléspozíciók
A vízben szülést szinte minden alacsony kockázatú terhesség esetén választhatják a kismamák, kivéve ikervárandósság és farfekvéses kisbabák esetében. Ismerje meg a legfontosabb tudnivalókat, beleértve az egyéb alternatív szüléspozíciókat, a leggyakoribb tévhiteket, és azt is, hogy a biztonság megteremtése mellett miért is hasonlóan fontos a kismama bátorítása: bízzon az érzéseiben, önmagában. Dr. Horváth Ritát, a TritonLife szülész-nőgyógyász szakorvosát kérdeztük.
Korábban, például a ‘80-as, ‘90-es évek protokolljai szerint, zártabb és kontrolláltabb rendszerbe kerültek a kismamák. Kísérő nélkül, meghatározott pozícióban, esetenként még a lábaikat is leszíjazva mentek végig a szülés folyamatán.
– Szerencsére ez a paternalisztikus szemlélet oldódni kezdett, és az orvoslás is változott a társadalom elvárásaival együtt. Partneribb viszony alakult ki a kismama és a szülészeti team között, így a nők egyre inkább kifejezhetik igényeiket. Jóval nagyobb hangsúly helyeződhetett magára a szülésélményre, szüléstörténetre – mondja dr. Horváth Rita, aki elsősorban terhesgondozásra, terhességgel összefüggő betegségekre, azon belül is a komplikált terhességek gondozására, a terhességi magas vérnyomásra és a praeeclampsiára specializálódott.
A szakorvos úgy látja, hogy egyre nagyobb igény mutatkozik arra, hogy a hölgyek különböző lehetőségek, természetesebb, alternatívabb körülmények közül választhassanak, miközben mégis a kórház nyújtotta biztonságban hozzák világra gyermekeiket.
A szülésfelkészítő alkalmak tökéletes platformok a lehetőségek ismertetésére, át lehet beszélni a különféle szülésmódokat, pro-kontra érveket lehet gyűjteni, és természetesen a tévhiteket is meg lehet cáfolni.
– Én minden alkalommal arra bátorítom a várandósokat, hogy térképezzék fel a lehetőségeiket, ám semmit se zárjanak ki és döntsenek el pontosan, hiszen senki sem tudhatja előre, mi lesz számára abban az adott helyzetben a legmegfelelőbb. A szülés, főleg az első kisbabánál, egy annyira új és váratlan élethelyzet, hogy nem érdemes foggal-körömmel ragaszkodni egy megálmodott verzióhoz, mert az sajnos előre borítékolhatja a csalódást.
– Érdemes hagyni egy bizonyos mértékű szabadságot, hogy alkalmazkodni tudjunk az aktuális állapotokhoz. A szülést levezető csapatnak is fontos, hogy tudja a kismama preferenciáit, milyen elképzelései, elvárásai vannak. Természetesen ennek megfelelően igyekszünk segíteni, proaktívan a kívánt irányba terelni a szülés folyamatát, amellett, hogy biztosítjuk az orvosi hátteret, hogy mindenki teljes biztonságban legyen.
Mérlegelési szempontok
Nem elhanyagolható szempont, hogy a víz közege nagyon jó fájdalomcsillapító, hiszen segíti a relaxációt, a légzés megnyugtatását, ezáltal a fájdalomingerek létrejötte és továbbterjedése is csökken.
Sőt, segíti a tágulást, és ha a kismama kellőképpen relaxált, ehhez hozzáadódik a kellemesen meleg víz hatása, könnyebbek lesznek a mozgások. Jusson eszünkbe a víz felhajtó ereje, ami szárazföldi körülmények között nincs a segítségünkre, ellenben itt egy nagyobb, terhes pocakkal könnyebbé válik a forgolódás, testhelyzet-változtatás!
Többféle kád létezik a vízben szüléshez, ezek körülbelül másfélszer olyan szélesek, mint a szokványos kádak. Sőt, a sarokkád is jó opció lehet, amiben még könnyebbé válhat a mozgás. Emellett különféle kiegészítők is rendelkezésre állnak, ilyen például a lábtartó és a fejtámla.
A legelterjedtebb tévhitek
A leggyakoribb tévhit a fertőzésveszélytől való indokolatlan félelmen alapul, ám erről semmiféle evidencia nem született, pedig a vízben szülés egy részletekbe menően kutatott témakörré vált. Nyilvánvalóan szükség van a szigorú higiénés szabályok betartására, hogy a kádak megfelelő eszközökkel, módon és gyakorisággal legyenek tisztítva.
Gyakori aggály még, hogy a kádban tartózkodás megnehezíti a gyors cselekvést vészhelyzet esetén. Dr. Horváth Rita arra hívja fel a figyelmünket, hogy bár előfordulhat, hogy valami gond adódik, és kétkesztyűs (azaz azonnali) császármetszésre kell váltani, ám akkor is körülbelül 30 másodpercbe telik, hogy a szülő nőt kisegítsék a kádból, de ez a gyakorlatban nem okoz valódi hátrányt. Sőt, ilyen helyzetben mindenki rögtön ott terem a személyzetből és segítő kezet nyújt.
Sokan attól is tartanak, hogy a kisbaba vizet nyelhet. Ez azonban nem történhet meg, ugyanis az anyaméhben eleve vízben van, és bár méhen belül is végez légzőmozgásokat, de a méhlepényen keresztül kap oxigént a vérkeringésébe.
A szülést megelőző 24–48 órában megnövekszik a prosztaglandin szint a szervezetében, ami miatt csökkenni fognak a légzőmozgásai (ami ultrahangon is követhető). Azt, hogy az újszülött valóban levegőt lélegezzen be, az úgynevezett búvárreflex biztosítja, ami csak akkor engedi a tüdők feltöltését, ha a baba arca levegővel érintkezik. Így tehát vizes közegben nem próbál meg levegőt venni.
Mit nevezünk alternatív szülésmódnak?
A szakorvos rámutatott, hogy valahol szomorú, hogy a háton fekvő, széttett lábú szülésmódon kívül minden más pozíciót alternatívnak nevezünk.
– Ha megnézzük például a 100 évvel ezelőtti bábakönyveket, észrevehetjük, hogy gyakran állva vagy bármely más pozícióban szültek a nők, de nem hanyatt fekve. Ezt az orvoslás alakította így, hiszen így férnek oda legjobban az orvosok és szülésznők, így tudják a legjobban végezni a munkájukat. Az elmúlt évtizedekben ez valamiért berögzült a gyakorlatba.
– A szülészeti team egyik fő feladata az, hogy biztosítsuk a vajúdó nőt abban, hogy a teste tudja, mit csinál, és bátorítsuk, hogy bízzon az érzéseiben, és akár változtasson pozíciót, ha ő úgy érzi.
– Ha szerinte például négykézláb vagy állva kellene lennie, akkor motiválni kell, hogy nyugodtan vegye fel azt a pózt, hiszen ez előre tudja mozdítani a szülés folyamatát. A cél nem más, mint hogy a szülő nőket megfelelő tudással vértezzük fel, és azzal az igénnyel, hogy kiálljanak a saját vágyaikért, és azt elmondják a személyzetnek. Ezeket az elképzeléseket a szakemberek próbálják a lehető legpontosabban és legbiztonságosabban teljesíteni, esetleges veszélyhelyzetekben pedig a legnagyobb rugalmassággal és szakértelemmel megoldani a problémát.
A gravitáció varázsa
Olykor persze a gravitáció is segítségünkre lehet, hiszen akár négykézláb, akár függőleges pozícióban áthelyeződik méhen belül a magzat, változik a súlypontja, a fej pozíciója, és ehhez igazodva a kismama is érzi, hogy hol erősebb a nyomásinger, tehát érdemes ezekre a megérzésekre hallgatni, és felfigyelni a legelőnyösebb pozíciókra.
Megannyi elképzelés él arról, hogy mit hogyan „kellene” csinálni a kitolási szakban. Valaki úgy gondolja, hogy ezt vezetni kell, tehát instrukciókkal kell ellátni a vajúdó hölgyet, hogy pontosan mikor nyomjon. Azonban egyre több szakember azt az álláspontot képviseli, hogy adott esetben ez teljesen rábízható a kismamára, mivel ő érezni fogja mindezt. És a csapat csupán olyannyira avatkozzon közbe, amennyire tényleg szükséges.
Így lehet támogató csapattá kovácsolni a szülésnél jelen lévőket
Dr. Horváth Rita kulcsfontosságúnak tartja, hogy már a szülésfelkészítésnél jelen legyen a partner, aki lehet akár az apa, a kismama édesanyja, testvére vagy barátnője, hiszen ott ő is elsajátíthatja, hogy mivel és hogyan nyújthat segítő kezet, hogy valóban hozzá tudjon tenni a folyamathoz, és értse, éppen mi zajlik.
Amikor hivatásos segítségben gondolkodunk, dúlára (asszonytársi segítőre) is eshet a választásunk, aki tudja, hogy aktuálisan mire lehet szüksége a vajúdó hölgynek, hiszen alapos szakmai tudással és sokrétű tapasztalattal bír.
Mikor ellenjavallt a vízben szülés?
A vízben szülés hivatalosan az alacsony kockázatú terhességek mindegyikénél választható alternatíva, kivéve ikervárandósság és farfekvéses kisbabák esetében.
A korábbi császármetszés kérdése határterület – nincs világszinten egyetértés, egyéni mérlegelést igényel.
A magas vérnyomásos és praeeclampsiás kismamák számára nem ajánlott a vízben szülés, ugyanis a testhőmérsékletű víz további vérnyomás-emelkedéshez vezethet.
Ha magzati oxigénhiányos állapot felmerül, nem engedélyezett a vízben szülés. Ha az oxigénhiány akutan lép fel, azt azonnal észreveszik a szívhangok monitorozása által, így szükség esetén gyorsan át tudnak váltani szárazföldi szülésmódszerekre.
A vízben szülés továbbá erősebb vérzés miatt is ellenjavalt lehet.