Dr. Bora László
Dr. Bora László radiológus legfőbb szakmai érdeklődési területei a musculoskeletalis (vázizomrendszeri) radiológia, a neuroradiológia és a perifériás neurosonographia, vagyis a perifériás idegek ultrahangos vizsgálata. Tapasztalatokat szerzett rezidens korában Finnországban, melyet többek között Egerben és Miskolcon kamatoztat. Vezérlő elve, hogy a páciensnek mindig igaza van.
– Középiskolás koromban született meg bennem a gondolat, hogy orvosi egyetemen szeretnék továbbtanulni. A debreceni Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium humán tagozatára jártam, az irodalom és a nyelvtanulás állt hozzám a legközelebb, mégis nagy figyelmet fordítottam a biológia és a fizika tantárgyakra is. Összességében az orvosi pálya vonzott a leginkább, és sikerült felvételt nyernem a Debreceni Orvostudományi Egyetemre – kezdi Dr. Bora László, aki 2007-ben diplomázott, majd 2012-ben radiológus szakvizsgát szerzett alma materében.
Meghatározó élmények Finnországban
– Két nagyon jó barátommal beszélgettünk éppen, amikor kijelentették, hogy szerintük a radiológusi hivatás passzol hozzám a legjobban. Ez szöget ütött a fejembe, és egyre ösztönösebben ragaszkodtam ehhez az úthoz. Ha voltak is nehézségek a pályafutásom során, a hitem sohasem ingott meg abban, hogy radiológusként kell dolgoznom – osztja meg velünk a doktor úr, aki rezidens korában, öt hónapon át egy finn klinikán szerzett életre szóló tapasztalatot.
– 2009-ben, a Leonardo da Vinci mobilitási programmal volt lehetőségem kiutazni Finnországba. Az Oului Egyetemi Kórház Radiológiai Intézetében tevékenykedtem. Roppant magas színvonalon űzték a radiológián belüli különböző szubspecialitásokat. Magyarországon mind a mai napig kevés példa található arra vonatkozóan, hogy ezek a területek (például a musculoskeletalis radiológia és intervenció) önálló laborként működnek, ám ott ez egy bevált, nagyon jól működő rendszer – meséli a radiológus, akinek ott vált szívügyévé a musculoskeletalis (vagyis vázizomrendszeri) radiológia.
További szakmai érdeklődési területe a neuroradiológia és a perifériás neurosonographia (vagyis a perifériás idegek ultrahangos vizsgálata). Utóbbi egy visegrádi neuroradiológiai kongresszuson keltette fel a doktor úr figyelmét, ahol megismerkedett a szubspecialitás egyik kiemelkedő művelőjével. – Az utóbbi években kevésszer alkalmazhattam ezt a módszert, de a jövőben szeretnék még ezen a téren is fejlődni.
Összetartó szakmai-baráti kör
Dr. Bora László az egri Markhot Ferenc Kórházban, Fazekas Péter főorvos úr szárnyai alatt kezdte pályafutását 2007-ben. Az ultrahangos pályán Dr. Szoó Gyula indította el. 2008-ban egy nem várt, külső körülmény miatt munkahelyváltás következett, több egri radiológussal karöltve.
– Miskolcon, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház Képalkotó Diagnosztikus-Intervenciós Intézetében helyezkedtem el. 2011 és 2015 között ismét Egerben dolgoztam, ám 2016-ban Miskolcra vezetett vissza az utam. A 2000-es években kialakult szakmai-baráti kör ez idő alatt végig összetartott, sőt azóta is végzünk együtt különféle radiológiai tevékenységeket. Mindezt a teleradiológia és távleletezés teszi lehetővé – mutat rá a szakorvos, akivel a TritonLife-ban főként ultrahangos tevékenység kapcsán találkozhatunk.
A betegnek mindig igaza van
A radiológus néhány magyar és angol nyelvű szakirodalmi cikk társszerzője. Emellett izgalmas előadások is fűződnek a nevéhez, többek között a Nemzetközi Gyermekradiológiai Szimpóziumon, a Horvát-Magyar-Szlovén Radiológus Találkozón, a Lélek Imre Emlékülésen, a Magyar Neuroradiológiai Társaság Kongresszusán, a Soproni Ultrahang Napokon és a Gyermekradiológiai Kazuisztikán osztotta meg tudását.
A vezérlő elv, amit az egész munkássága során szem előtt tart: a betegnek mindig igaza van. – Ha kellő figyelmet fordítunk a páciens szavaira, akkor sokkal nagyobb eséllyel találjuk meg a probléma okát. Sőt, ha odafigyelünk, hasznos visszajelzéseket is kapunk tőle. Ez természetesen a személyes találkozók során érvényesül, hiszen radiológusként a munkaidő legnagyobb részét egy sötét szobában, számítógép előtt töltjük.
Család és kikapcsolódás
– Két fiam van, nagyon büszke vagyok mindkettejükre. A nagyobbik most hetedikes az egri Dobó István Gimnázium hatosztályos képzésén, örökölte tőlem a humán beállítottságot, szép eredményeket ér el. A kisebbik fiam most nyert felvételt szintén a Dobó Gimnáziumba. Ő reál érdeklődésű, különösen a matematikát kedveli. Szabadidejükben úszni járnak és rendszeresen kéktúráznak édesanyjukkal.
– Fontos számomra a lassú merengés, amikor van néhány szabad órám, percem. Néha csak pihenek egyet cserépfalui otthonunk kertjében, és figyelem a fellegek futását. Ha megterhelőbb kerti munkát végzek, azt általában a diófa alatti hűsölés követi. Mindeközben gyakran gondolok József Attila és Radnóti Miklós verseire, a szépirodalom a mai napig közel áll hozzám.