Dr. Czemmel Éva Rita

Csecsemő- és gyermekgyógyászat, neonatológia
Teljes bemutatkozás

Dr. Czemmel Éva Rita: Az „Aprótalpak” gyógyításának szenteli az életét

Mióta az eszemet tudom, orvos szerettem volna lenni, azon belül is a gyermekek gyógyításával akartam foglalkozni – mondja Dr. Czemmel Éva Rita, csecsemő- és gyermekgyógyász, neonatológus, aki 2019 óta tagja a TritonLife csapatának. Hatalmas szívvel és elhivatottsággal segíti a koraszülött babákat, akikre igazi hősökként tekint.

Dr. Czemmel Éva Rita Budapesten született, ám lengyel felmenői is vannak. Eleinte Lengyelországban éltek, s ott járt iskolába, majd miután hazaköltöztek, egyszerre tanult magyarul és lengyelül: délelőttönként a Petőfi Sándor Gimnáziumban, délutánonként pedig a Lengyel Nagykövetség mellett működő gimnáziumban szerzett ismereteket. A mai napig gyakran utazik Lengyelországba, minden nyarat ott tölt, hiszen legidősebb nővére ott ment férjhez.

Nemcsak kisgyermekkoromban, hanem a gimnáziumi évek alatt is egyértelmű volt számomra, hogy orvos szeretnék lenni. 2009-ben diplomáztam a Semmelweis Egyetemen. Az első két egyetemi év keményebb időszak volt a sok-sok elméleti óra miatt, de azt követően a betegközpontú, gyógyításról szóló tanórák jöttek, és azt a részt nagyon szerettem. Tetszett a radiológia és a szemészet is, de így, hogy gyerekkorom óta gyermekgyógyász akartam lenni, végül ebbe az irányba mentem tovább – idézte fel a doktornő, aki a gyakorlatok során került a Semmelweis PIC (Perinatális Intenzív Centrum) osztályára.

Szakmai példaképek

Ahogy beléptem az ajtón, szerelem volt első látásra. A két rezidensi év után jött a három év szakorvosjelölti időszak. Olyan fantasztikus példaképek segítettek elsajátítani a koraszülött-ellátás alapjait, majd szakmai rejtelmeit, mint Dr. Nobilis András vagy Prof. Dr. Machay Tamás. Az elméleti tudáson és a gyakorlati tapasztalaton kívül azonban amiért igazán hálás vagyok nekik, az a folyamatosan sugárzó szeretet a picik felé. Biztos alapokra építve aztán olyan osztályon dolgozhattam Dr. Kocsis István vezetésével, ahol néhány év alatt, csapatmunka által egy 21. századi, modern elvárásoknak megfelelő perinatalis intenzív centrumot hoztunk létre. A koraszülött-ellátásban megjelenő nemzetközi újdonságokat nagyon korán meghonosítottuk a gyakorlatunkban, és a világ tudományos élvonalába kerültünk a kis súlyú koraszülöttek légzésterápiás ellátásának fejlesztésében a kevésbé és minimálisan invazív módszerek alkalmazásával.

Ezek eredményeként egyre kisebb, valamint érintettebb koraszülötteknél sikerült szövődménymentes túlélést elérni. 2017-ben 497 az osztályunkon kezelt gyermekből 495 babát meg tudtunk menteni, ami hatalmas eredménynek számít, de ami ennél is nagyobb eredmény, hogy közülük a legtöbben súlyos szövődmények nélkül tudnak felnőni – hangsúlyozta Dr. Czemmel Éva Rita, aki klinikai szakorvosi munkája mellett – 2017 és 2019 között – osztályvezető-helyettes is volt.

Nem csak egy baba, hanem egy család születik

A klasszikus orvostudományi eredmények gyakorlati sikeres alkalmazása mellett az is kiemelendő, hogy a hazai gyakorlatban az elsők között voltak, akik a családközpontú koraszülött-ellátást megvalósították. „A szülői látogatási időt egyre kitolva egyszer csak kitehettük a táblát, hogy a szülők bármilyen időpontban érkeznek, szívesen látjuk őket.” Létrehoztak anya-baba szobákat, ahol az édesanyák saját maguk is aktívan részt tudtak venni a kis súlyú vagy érintett koraszülöttjük ellátásában. „A szülők jelenléte, a kenguruzás és egyéb családbarát gyakorlatok hatására a mai tudásunk és saját gyakorlati tapasztalatunk alapján is hamarabb gyógyulnak és jobban fejlődnek, növekednek a koraszülöttek.”

Mindeközben a koraszülöttség idegrendszeri kimenetele is hatványozottan felkeltette a doktornő érdeklődését, így a gyermekneurológia területén kezdte továbbképezni magát. Számos hazai gyermekneurológiai centrumban szélesítette a tudását ezen a téren, s közben Dr. Kocsis István már a TritonLife Róbert Magánkórházban dolgozott. Ő kereste meg, és biztatta a csapathoz való csatlakozásra, a teljes mértékben családbarát, a zéró szeparációt messzemenőkig szem előtt tartó új koraszülött osztály létrehozásának kihívásával, aminek elmaradhatatlan része a koraszülöttek rövid és hosszú távú, valamint fejlődésneurológiai utánkövetése is.

Gyermekneurológus szakorvosjelölti gyakorlatát jelenleg a Bethesda Gyermekkórházban tölti, s közben teljes állásban dolgozik a TritonLife-ban, mindezek mellet jelenleg PhD-képzésen is részt vesz a Semmelweis Egyetemen.

A család- és bababarát PIC II létrejöttével – ahol nem csak egy baba, hanem egy család születik – úgy érzem, a legjobb kezekben vannak a picik, vagy, ahogy mi hívjuk őket: az „Aprótalpak” – jegyezte meg a neonatológus. Ebből a névből inspirálódva nevezte el az általa kezelt, szerkesztett „Aprótalp Falva” Facebook-oldalt, ahol igyekeznek összefogni az érintett családokat, egyfajta szülői csoportként, és ahol hasznos információkat osztanak meg velük.

Évek múlva is találkozik velük

Abból merítek erőt, hogy amikor az inkubátorok mellett állok, figyelem a piciket, és látom, ahogy a mi segítségünkkel és a saját erejükkel, hatalmas küzdeni akarással hogyan erősödnek napról napra. Emellett az is erősen megérinti a lelkem, amikor november 17-én, a koraszülöttek világnapján már nagyobb gyermekként jönnek vissza a picik, és nagy részükön észre sem lehet venni, hogy nem időre születtek. A szülők szoktak fényképeket is küldeni, felcseperedésükről, iskolakezdésről, ez mind-mind fantasztikus élmény – osztotta meg Dr. Czemmel Éva Rita, aki úgy véli, a koraszülött babák olyan küzdelmen mennek keresztül, amit a felnőtt emberek nem tudnának elviselni.

Osztrák és német tapasztalatok

Külföldi tapasztalatszerzéseit is gyümölcsöztetni tudja munkája során: háromszor járt Salzburgban, a New York-i Columbia Egyetem és a gráci egyetem közös szervezésében megvalósuló továbbképzéseken, ahol a legújabb gyakorlatokat, kutatási eredményeket és vizsgálatokat mutatják be. A világ több mint 100 országából összesen 30 főt szoktak beválasztani minden évben, így nagyon nagy szó, hogy Magyarországot immár háromszor képviselhette a doktornő.

Ott találkoztam Dr. Richard Polinnal, aki vezéregyénisége a koraszülött-ellátásnak, Alan Jobe-bal, aki a surfactant kutatásban számít kimagasló tekintélynek, valamint Richard Martinnal – aki magyar felmenőkkel is büszkélkedhet. Csodálatos élmény volt a világ vezető neonatológusait személyesen is megismerni, amellett, hogy a világ minden tájáról érkező neonatológus és szülész szakemberekkel találkozva megosztjuk egymással, hogy miket döntünk bizonyos helyzetekben, és milyen eredményeink vannak – tette hozzá Dr. Czemmel Éva Rita, aki Berlinben is járt egy nyári képzésen, ahol szintén pozitív élményeket szerzett.

Kikapcsolódás: kultúra és sport

Szakmai útja mellett kedvenc kikapcsolódási formáiról is megkérdeztük a neonatológus kolléganőt. Mint mesélte, nagyon kedveli a színházat (főként a komédiát), az operát, a balettet, a komoly- és könnyűzenei koncerteket, az olvasást – szakmai cikkeket és szépirodalmat egyaránt. Szabadidejében szívesen zongorázik, valamint szeret utazni mind külföldi, mind hazai tájakat felfedezni. Ha pedig sportról van szó, kedveli a futópados futást, az úszást, és nyaranta a SUP nevű vízi sportot műveli.

Tanulmányok:

2020. május 1. –  Semmelweis Egyetem - Posztgraduális képzés: Gyermekneurológus szakorvosjelölt

2018. október -  Semmelweis Egyetem Klinikai Orvostudományok Doktori Iskola: PhD hallgató

Téma: Koraszülöttséget befolyásoló szülészeti okok

Témavezető: Prof. Dr. Ács Nándor - Dr. Kocsis István PhD

2015.április 20. - 2017. október 26. - Semmelweis Egyetem – Posztgraduális képzés

Neonatológus szakorvosjelölt

2009. október 1. – 2015. április 16. - Semmelweis Egyetem - Posztgraduális képzés

Központi gyakornok: Csecsemő - és gyermekgyógyász rezidens, szakorvosjelölt.

2003-2009: Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar,

Diploma éve: 2009.

Szakdolgozat: Az ametropiák sebészi és refraktív sebészeti kezelési lehetőségei. A keratoconusos szemeken végzett penetráló keratoplasztika műtéti eredményei.

Intézet: Semmelweis Egyetem Mária utcai Szemészeti Klinika.

Témavezető: Dr. Nagy Zoltán Zsolt

1998-2002: Petőfi Sándor Gimnázium, matematika-történelem tagozat, érettségi jeles eredménnyel.

1992-2002: Lengyel Nagykövetség mellett működő Petőfi Sándor Általános Iskola és Gimnázium

Szakképesítés:

  • Csecsemő – és gyermekgyógyászat 175/2015
  • Neonatológia532/2017
  • GCP Felsőfokú Klinikai Vizsgáló 2020.
  • GCP Középfokú Klinikai Vizsgáló 2018.
  • ISO belső auditor 2016.

Munkahelyek:

2019. augusztus 26. – TritonLife Róbert Magánkórház, csecsemő-és gyermekgyógyász, neonatológus,     
            gyermekneurológus szakorvosjelölt

2019. május 1.- 2021. február 28. Szt. Margit Kórház, Fejlődésneurológiai Osztály, klinikai szakorvos, gyermekneurológus  szakorvosjelölt

2017. november 1. - 2019. április 30. Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika,
Üllői úti részleg Perinatális Intenzív Centrum klinikai szakorvos, osztályvezető-helyettes,

2012. január 1 - 2017. október 31. Semmelweis Egyetem II. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, Perinatális Intenzív Centrum klinikai szakorvos,

2009. október 1. - 2011. december 31. Semmelweis Egyetem II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika, klinikai orvos, rezidens

Klinikai kutatói tevékenységek:

  • 2019. – 2020. UCB – ACHIEVE Study – SP0967: Nemzetközi, multicentrikus, kettős vak, placebo-kontrollált, parabol, lacosamide hatásosság és biztonságosságának vizsgálata, ≥1 hónap és 4 év közötti epilepsias gyermekek esetében (Szt. Margit Kórház) – Subinvestor
  • 2017. - 2019.  VEKOP-2.2.1-16  MEDICOR – SZTAKI – SEMMELWEIS EGYETEM Konzorcium: Újszülött, koraszülött csecsemők halálozási arányát csökkentő, egészséges életük esélyeit növelő, intelligens digitális új neonatal reanimációs asztal (nyitott inkubátor) kifejlesztése Klinikai kutató
  • 2017. – 2018.: CuroNEB (CCD-01534CA1-01) Chiesi Farmaceutici/IQVIA: Randomizált, nyílt, nemzetközi, multicentrikus, 2 részből álló vizsgálat az inhalációs porlasztott poraktant alfa (Curosurf) biztonságosságának, tolerálhatóságának és hatásosságának értékelése, az önmagában alkalmazott nCPAP terápiával összehasonlítva enyhe vagy mérsékelten súlyos légzési distressz szindrómában szenvedő, spontán légző koraszülött csecsemők esetében – Subinvestigator
  • 2016. – 2017.:  AEROSURF® 03-CL-1202 Windtree/Discovery Labs: Nemzetközi, multicentrikus, álcázott, randomizált, kontrollos vizsgálat az inhalációs lucinaktant biztonságosságának és hatásosságának értékelésére 26-32 terhességi héten született, respirációs distress szindrómában szenvedő koraszülöttek esetében /03-CL-1202/ – Unblinded Site Coordinator

Egyetemi oktatói tevékenység:

2017.– 2019. Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskola, Gyermekintenzív szakápoló képzés – óraadó tanár,

2017. – 2019.  Semmelweis Egyetem Szülésznői szakképzés /angol nyelvű képzés/ - óraadó tanár

2012. – 2019. Semmelweis Egyetem V. és VI. éves orvostanhallgatóinak gyakorlati oktató

Külföldi tanulmányút:

2020. szeptember 23-26: Salzburg Columbia University Ominar, Medical Leadership

2019. május 19-25: Salzburg Columbia University Seminar, Maternal and Infant Health

2018. augusztus 24-25. 3rd Berlin Neonatology Summer School

2016 május 23-27 : Salzburg Columbia University Seminar, Maternal and Infant Health

Orvostársasági tagság:

  • Magyar Orvosi Kamara
  • Magyar Gyermekorvos Társaság
  • Magyar Perinatológiai Társaság
  • Magyar Gyermekneurológus Társaság
  • Magyar Fejlődésneurológiai Társaság
  • Szülészeti, Perinatológiai és Aneszteziológiai Társaság
  • Lengyel Gyermekorvos Társaság
  • Lengyel Neonatológiai Társaság

Publikációk:

PICi füzet, nagy segítség – 2020, Koraszülött Egyesület, ISBN 978-963-12-9686-9

Tudományos közlemények (MTMT2 adatbázis): 60 elem (nemzetközi 5, hazai: 55, első szerzős: 27)

Nyelvtudás:

Lengyel - felsősokú komplex „C” típusú (2002).

Angol - középfokú komplex „C” típusú (2003).

Szakmapolitikai aktivitás:

  • HUNGARIKUM SZÖVETSÉG: 6. „Apraja Nagyja” Hungarikum Gyermek Akadémia 2018.03.28. Tata, Kocsis I, Czemmel É: Tenyérnyi Bajnokaink előadás
  • HUNGARIKUM SZÖVETSÉG: 6. „Apraja Nagyja” Hungarikum Gyermek Akadémia 2018.03.28. Tata, Kocsis I, Czemmel É: Tenyérnyi Bajnokaink előadás
  • HUNGARIKUM SZÖVETSÉG: „Jót s jól” a koraszülöttek sikeresebb ellátásáért konferencia, 2018.06.19. Budapest Városháza, Czemmel É, Kocsis I : Családbarát koraszülött ellátás
  • NAP Alapítvány a Koraszülöttek Ellátásáért – kuratóriumi tag
  • Aprótalp Falva (SE II.sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika PIC Osztálya) Facebook oldalának szerkesztő - üzemeltetője
  • Koraszülött Világnap Semmelweis Egyetem II.sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika
     2016, 2017, 2018 – főszervező