Dr. Dargai Sándor

Ortopédia

Dr. Dargai Sándor az elsők között kezdte az elülső feltárásból történő csípőprotézisek beültetését

Két nagy ortopédiai területet is a szíve csücskének érez dr. Dargai Sándor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és a debreceni TritonLife Magánkórház ortopéd- traumatológusa. Az egyik a csípő- és a térdprotézis-beültetések, a másik az előláb-beavatkozások területe.

Teljes bemutatkozás

Mi indította el az orvosi pályán?

Édesanyám ápolónak tanult, de valójában a korai családalapítás miatt sosem dolgozott ezen a területen. Mégis, talán ennek tudható be, hogy mindig a génjeimben volt a biológia szeretete. Az indíttatást tehát innen kaptam, mondhatni, tudatosan készültem erre a pályára. Már a gimnáziumban is biológia tagozatra jelentkeztem, onnan pedig egyenes út vezetett a szegedi egyetemre.

Miskolcon született 1983-ban, ma is a városban él. Miért pont az ország déli részét választotta tanulmányaihoz?

Amikor eljött az egyetemi felvételi ideje, Szegeden éppen kajak-kenu vb zajlott. Ez nagyon megtetszett, eldöntöttem, hogy kipróbálom a kajakozást. Így is lett: az egyetemi éveim alatt sokat jártam ki a szegedi vízitelepre a barátokkal, a testnevelés órákat is ott teljesítettem.

Sosem gondolt arra, hogy a napfény városában marad, és ott épít karriert?

Bevallom, eljátszottam a gondolattal. Szegedet mindig nagyon szerettem, és tetszett az ottani élet: nagyon jó a klímája, a sok napsütés, de a család, a hegyek mégis hiányoztak nekem. Ezért az egyetem után visszatértem Miskolcra.

2010-ben szerezte meg általános orvosi diplomáját, 2016-ban szakvizsgázott ortopédiából és traumatológiából. Miért ezt a területet választotta?

Ahogy az egyetemen folyamatosan beleláttam a különböző tantárgyakba, illetve osztályok munkájába, egyre inkább kirajzolódott a konkrét elképzelésem. Mindenképpen a sebészeti szakirányt akartam választani. Persze ebben az is benne volt, hogy már akkor is szerettem sportolni, súlyzós edzést végezni, és emiatt a mozgásszervi rész is nagyon vonzott. A sebészeti és ortopédiai területre ezért találtam rá.

Most mit sportol?

Sokáig futottam, mostanában ezt hanyagolom. Súlyzós edzéseket végzek, sőt, újabban golfozom.

Miskolcon a golfra van lehetőség?

Sajnos nincs. Egyébként a golfhoz nem kell sík terep, sőt! Legközelebb Pesten és a Balaton környékén, illetve Szlovákiában vannak nagyon jó pályák. Ehhez utazni kell, ezért 1-2 napos programot kerekítünk belőle: amíg a család élvezi a friss levegőt, mi játszunk. Nem bánom az utazást, a Szeged–Miskolc távolság sem okozott soha gondot. Volt, hogy minden hétvégén hazautaztam.

Főállásban 2010 óta dolgozik a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház Ortopédsebészeti osztályán. Ez az első munkahelye.

Igen, főállásban itt vagyok szakorvos. Az ortopédia elsősorban mozgásszervi betegségekkel foglalkozó sebészeti ág, elsősorban a korból adódó ízületi kopásokra szakosodik, míg a traumatológia ezek friss sérüléseivel, töréseivel foglalkozik. Bár a kettő között nagyon vékony a határ, ezért is kell most már közös szakvizsgát tenni. Én ezt 2016-ban teljesítettem.

De nem csak a kórházban találkozik a betegekkel. Sárospatakon és Polgáron szintén az állami ellátás keretein belül rendel.

Igen, emellett most már a miskolci magánrendelésem is elindult. A most épülő, alakuló debreceni Tritonlife Magánkórház csapatához idén áprilisban csatlakoztam.

A debreceni Tritonlife-ban csak járóbetegeket látnak el, vagy fekvőbeteg-ellátásra is szakosodtak?

Szinte már készen van a fekvőbeteg-ellátó intézmény is: itt ortopédiai műtéteket végzünk majd – ez pár héten belül elindulhat –, illetve az operációk utáni megfigyelés is itt zajlik. A másik telephelyen a szakrendelések és a kontrollvizsgálatok kapnak helyet. Eddig a Tritonlife berkein belül csak Pesten operáltam. Azt tapasztalom, hogy a műtéti feltételek kimagaslóan jók, a szakorvosok eszközigényeit messzemenőleg kielégítik. Így minden körülményt megteremtenek a legjobb, minőségi ellátáshoz.

Saját szakterületén belül van kedvenc témaköre?

Magyarországon az elsők között kezdtük el az elülső feltárásból történő csípőprotézisek beültetését. Ennek lényege, hogy két izom között pici vágásból jutunk be az ízületbe, emiatt gyakorlatilag nincs izomsérülés és nagyon gyors a felépülés. A protézis-eltávolítás és -csere is nagyon érdekel, ezen a területen is szívesen fejlesztem magam tovább. A másik, ami nagyon izgat, az az előláb-beavatkozások köre: bütyökdeformitások, kalapácsujj, egyéb láb- és lábujjdeformitások, lágyrészelváltozások.

A lábdeformitások hátterében a genetika vagy az életmód áll?

A genetika nagyon meghatározó tényező, de az életmód is befolyásolja a kialakulásukat. Például a túlsúly, a sport hiánya miatt a hossz- és harántboltozatok süllyedhetnek meg. Ha ez bekövetkezik, az összes előláb-deformitás nagy eséllyel szép sorjában kialakulhat.

A magas sarkú cipő tényleg a láb ellensége?

Hosszú távon – itt évekről, évtizedekről beszélünk – igen. Ha megszokásból, vagy mondjuk munkahelyi elvárás miatt viseli a nő évekig, akkor biztosan lesz következménye, ugyanis a legtöbb magas sarkú cipő az előlábat összenyomja, a magas sarok pedig túlterheli. Lábfejet károsító hatás tekintetében nem emelhető ki egyetlen sportág sem, ha fokozatos terhelés mellett szokik hozzá a láb, és megfelelő lábbelit választunk. A futáshoz jó cipő kell, és kerüljük a betont! A balett azonban egyértelműen a lábfej és a lábujjak, ízületek ellensége.

Mit csinál, ha valamennyi rendelője ajtaját becsukja a háta mögött?

Valójában nem sok szabadidőm van, azt is kitölti az egyéves kisfiam. A szabadidőmet vele töltöm, esténként pedig a feleségemmel filmeket nézünk, kikapcsolódunk