Dr. Latkóczy Krisztina
„A logikus gondolkodás nagyon fontos számomra, minden folyamatot algoritmusokban látok. Emellett két dolog irányítja az életemet: az emberség és a minőség” – vallja dr. Latkóczy Krisztina, a TritonLabs laboratórium igazgatója, az orvosi mikrobiológia szakorvosa. Mint mondja, a kitűnő labor ismérve, hogy átlátható, szabályozott, világos és tiszta folyamatokra épül, valamint a benne dolgozó csapat precizitása, igényessége és koncentrációja az egész munkaidőn szüntelenül átível. Pontosan ilyen a TritonLabs, amelynek emberi és technológiai erőforrásai is egyedülállóak – nemcsak hazai, hanem világviszonylatban is.
„A logikus gondolkodás nagyon fontos számomra, minden folyamatot algoritmusokban látok. Emellett két dolog irányítja az életemet: az emberség és a minőség” – vallja dr. Latkóczy Krisztina, a TritonLabs laboratórium igazgatója, az orvosi mikrobiológia szakorvosa. Mint mondja, a kitűnő labor ismérve, hogy átlátható, szabályozott, világos és tiszta folyamatokra épül, valamint a benne dolgozó csapat precizitása, igényessége és koncentrációja az egész munkaidőn szüntelenül átível. Pontosan ilyen a TritonLabs, amelynek emberi és technológiai erőforrásai is egyedülállóak – nemcsak hazai, hanem világviszonylatban is.
– Már gyermekkoromban csodáltam az orvosokat. Végig kitűnő tanuló voltam, tudatosan készültem erre a pályára. Eleinte gyermekorvos szerettem volna lenni, ám erről egyetem alatt letettem. A tanulmányaim alatt alapítottunk családot, és láttam azokat a kihívásokat, amelyekkel a kezdő orvosok a hosszú-hosszú ügyeletek alatt szembesülnek. Az egyik kollégám hívta fel a figyelmemet arra, hogy érdekes lehetőségek vannak a laboros háttérszakmákban. Mivel korán megszerettem a mikrobiológiát, azonnal összeállt a kép: tudtam, hogy ez az én utam – kezdi dr. Latkóczy Krisztina, aki úgy látja, matematikai és logikai érzékét édesapjától örökölte.
Már az oktatásban is saját rendszert alkotott
– Mindig is nagyon szerettem azokat a tárgyakat, amelyekben megláttam a logikát. A mikrobiológia is éppen ilyen. Ha az alapokat megértjük – az anatómiához hasonlóan –, össze lehet rakni a többit. Persze az is fontos, hogy a tanáraim megszerettették velem. Később, amikor már én oktattam az orvostanhallgatókat, minden oktató órájára beültem, és a levont tanulságok alapján kialakítottam azt a rendszert, amellyel az is megérthette, akinek újdonság, vagy épp nehézkes volt a mikrobiológia. Emlékszem, éjszakába nyúlóan írogattam az írásvetítő-fóliákat – idézi fel a mikrobiológus, aki azóta is folyamatosan alkalmazza a logikai algoritmusokhoz való kiváló hozzáértését.
A szüntelen tudásátadásban hisz
Dr. Latkóczy Krisztina az általános orvosi diploma megszerzését követően kezdett a Semmelweis Egyetem Mikrobiológiai Intézetében dolgozni, ahol nagy lelkesedéssel foglalkozott kutatással, diagnosztikával és oktatással. – Jó volt látni a diákok csillogó szemeit, sosem unatkoztak az óráimon. Az ott töltött 7 év során olyan tapasztalatokra tettem szert, amelyeket azóta is alkalmazok, legyen szó például a laborban folyó belső oktatásokról, vagy a külsős partnereink megfelelő – sőt, innovatív módon történő – tájékoztatásáról, edukálásáról.
A folyamatos tanulás fontossága a tudományos társaságokban való részvételben is visszaköszön: dr. Latkóczy Krisztina aktív látogatója a Magyar Infektológiai és Klinikai Mikrobiológiai Társaság kongresszusainak, illetve a Magyar STD Társaság elnökségi tagja.
Szakmai karrier lépésről lépésre
Dr. Latkóczy Krisztina a Mikrobiológiai Intézet után egy éven át a H-Med Diagnosztikai Laboratórium tudományos munkatársaként a molekuláris biológiai technikákat sajátította el.
– Ezután áthívtak egy másik laboratóriumba, az akkori Prodia testvércégébe, a Genodiába (ez a későbbi LabOrigo Diagnosztikai Kft.), ahol eleinte laboratóriumvezető, majd diagnosztikai igazgató voltam. Ott egy olyan rendszert alakítottunk ki, amellyel egy országos hálózat humándiagnosztikai laboratóriumainak mikrobiológiai, szerológiai és genetikai szolgáltatásait egységesítettük. Emlékszem, eleinte 5 másik adminisztratív és ügyfélszolgálatos kollégával ültünk egy irodában, ami kiváló iskola volt arra, hogy zsivajban is képes legyek maximálisan koncentrálni – idézi fel a mikrobiológus, akinek ezután 2007-ben vezetett karrierútja az ÁNTSZ Laboratórium Kft.-hez (ez a későbbi Laboratórium Kft.).
Itt eleinte laboratóriumvezető, majd klinikai diagnosztikai igazgató volt – az ország legnagyobb mikrobiológiai laboratóriumát vezette Budapesten, 7 vidéki mikrobiológiai labor egységes szakmai irányításával. Majd a 2010-ben elinduló kémiai laboratóriumot is integrálta a rendszerükbe. És ami az ő munkáját mindig fémjelzi: igényesen, a folyamatok logikai algoritmizálásával, egy nagyszerű csapatban.
A cégcsoporttal együtt 2014-től került a SYNLAB Hungary Kft. alá, ahol mikrobiológiai diagnosztikai igazgatóként folytatta a korábbi mikrobiológiai laboratóriumi hálózat vezetését.
– 2021-ig tevékenykedtem a SYNLAB-nál, ami nagy dolog volt az életemben, és kitűnő iskola arra, hogy hogyan kell a kollégákat motiválni. Úgy érzem, hogy sikerült megszereznem az összes munkatársam jóindulatát, akik látták, hogy a folyamatos fejlesztés és a minőségi szolgáltatásra való törekvés a célom.
Zseniális tudás, összetett informatikai rendszerek
– Csak profikkal, a szabályokat nagyon pontosan betartó csapattal tudok jól együtt dolgozni. Eddig is mindig nagyon jó kollégáim voltak, és a TritonLabs-be is felemelő érzés úgy bejönni, hogy mindenkinek értelem és elhivatottság csillog a szemében.
– Olyan gárdával vagyok most körülvéve, akik a maguk szakterületén zseniális tudással rendelkeznek, és együtt tudunk olyat alkotni és működtetni, ami szerintem a szakma csúcsa. Nem túlzás, hogy az ország leginnovatívabb laboratóriumi komplexumát irányítom, hiszen 10 profi laboratóriumi szakemberrel és egy kiváló informatikai csapattal egy évig keményen dolgoztunk a szakmai algoritmusok automatikus megoldásainak rendszerünkbe való beillesztésén, felhasználva a legújabb informatikai lehetőségeket is – hangsúlyozza dr. Latkóczy Krisztina, aki 2021 decemberétől erősíti a TritonLife csapatát, és akkor rögtön el is kezdett dolgozni a TritonLife cégcsoport laboratóriumának kialakításán. Egészen az alapoktól építették fel a kémiai és mikrobiológiai laboratóriumi komplexumot.
– A célunk, hogy a pácienseknek és a szakorvosoknak is minden segítséget megadjunk ahhoz, hogy megkapják, amit szeretnének. A szakmai szabályok nagyon bonyolultak tudnak lenni (például nem mindegy, hogy egy adott mintát milyen csőbe kell helyezni, vagy épp hány percen belül kell lefagyasztani…), mi azonban egy olyan komplex informatikai rendszert alakítottunk ki, amelyben ezek a preanalitikai szabályok automatikusan érvényesülnek a felhasználó kezében. Emellett szakmai segédletek, tájékoztatók, magyarázóanyagok teszik tökéletessé, olajozottá az orvosok és a labor közötti kooperációt.
– Ez egy konzultatív szakma, mindig nyitottak vagyunk a szakmai konzultációra. Emellett az átlátható tudásanyagainkkal a cél az, hogy a megrendelő orvos mindig jól el tudja magyarázni a páciensnek, hogy mikor mire van szüksége. Az eredmények értékeléséhez is támogatást nyújtunk, hiszen fontos számunkra, hogy a páciens kezébe szakmailag jól interpretált lelet kerülhessen.
– A már több mint 20 fős csapatunk minden tagja kivételes szakmai tudással, igényességgel és jó gyakorlattal rendelkezik. Nagyon örülök, hogy velük együtt dolgozhatok.
Innovatív programok – a munkában és a családi életben is
A mikrobiológusi hivatás folyamatos koncentrációt, odaadó jelenlétet igényel. Vajon hogyan töltődik fel a laboratórium igazgatója? Mint mondja, sosem tud unatkozni, nem bír ücsörögni, jóval inkább az aktív kikapcsolódás híve.
– Szeretek túrázni, kirándulni, biciklizni, utazni, ismeretlen helyeket felfedezni. A család, a három csodálatos fiam mindig is az első helyen állt számomra. A velük töltött időn túl a családfakutatást is nagyon megkedveltem pár évvel ezelőtt, már egy 1000 fős családfát összeraktam egy internetes program segítségével és sok nyomozással. Szeretem az innovatív technológiákat, nemcsak a munkámban, hanem a magánéletben is.