Dr. Ligeti Erika

Hisztológia, citológia, patológia
Teljes bemutatkozás

Dr. Ligeti Erika patológus, citopatológus orvosi diplomáját 1988-ban a Pécsi Orvostudományi Egyetemen szerezte meg, 1992-ben tett patológusi, majd 2001-ben citológusi szakvizsgát. 1988 és 1993 között a kistarcsai Flór Ferenc Kórházban,1993 és 1996 között az Országos Bőr- és Nemikórtani Intézetben dolgozott patológusként. 1996-ban csatlakozott a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház patológiai osztályához, ahol 2000-ben adjunktus, 2003-ban főorvos lett, 2005 óta pedig osztályvezető főorvosként irányítja a patológia osztályt. 2017 óta a veszprémi TritonLife Medical Center aspirációs citológia rendelésének főorvosa.

Dr. Ligeti Erika szakmai pályája mérföldköveiként említi az aspirációs citológiai mintavételek önálló rendelésként való bevezetését már 1999-ben, majd 2001-től Beéry Iván főorvossal közösen az ultrahang-vezérelt aspirációs citológiai rendelés elindítását a veszprémi kórházban. Időközben számos képzésen, szakmai fórumon és konferencián vett részt, többek között egy negyedéves ösztöndíjas tanulmányúton is Londonban, a St. John's Hospital neves intézményében.

2003 óta az országos nőgyógyászati citológiai szűrőprogram akkreditált laboratóriumának munkáját irányítja, 2005-től 2013-ig regionális szakfelügyelő főorvosi feladatokat is ellátott. 2010 óta a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház Szakmai Vezetői Testületének elnöke.

„Az aspirációs citológia járóbetegként, egyszerűen és gyorsan kivitelezhető vizsgálat” – magyarázza dr. Ligeti Erika. „A vizsgálat célja, hogy a különböző szervekben (pajzsmirigy, emlő, nyirokcsomó, nyálmirigy, bőralatti szövetek) megjelenő csomókról, göbökről, daganatokról mondja meg, hogy rossz- vagy jóindulatú daganatról, vagy esetleg gyulladásról van szó. A vizsgálat néhány percig tart, egy egészen vékony tűt juttatunk az elváltozásba, ultrahangvezérlés mellett, abból vákuum segítségével sejteket nyerünk, majd ezekből laboratóriumban, mikroszkóp alatt vizsgálva állítjuk fel a diagnózist” – magyarázza az orvos. 

Az aspirációs citológiai vizsgálatot egy időben két orvos végzi, az egyik patológus, a másik radiológus szakorvos. A patológus szakorvos a mintát veszi, a radiológus pedig ultrahang vizsgálattal irányítja a mintavételt, annak érdekében, hogy az minél pontosabb és gyorsabb legyen. A két szakember összehangolt munkája a biztosíték a gyors, pontos és szinte fájdalommentes vizsgálatra.