Dr. Pintér László
A hónap orvosának választották Veszprém megyében dr. Pintér Lászlót, aki emberközpontúságával és több ezer sikeres műtéttel a háta mögött nyújt segítő kezet az ortopédiai panaszokkal küzdő pácienseknek. Már az egyetemi évei előtt és közben is folyamatosan a műtőben volt, a hivatása iránti szenvedély pedig azóta is töretlen. Munkája nagy részét a csípő- és térdprotetika tölti ki, de a lábsebészet és a sportsérülések kapcsán is maximális bizalommal lehetünk felé.
– Első generációs orvos vagyok, édesanyám pedagógusként, édesapám villamosmérnökként dolgozott. A nyitottságot és az emberek szeretetét tőlük örököltem, így mindig is könnyedén teremtettem kapcsolatot másokkal, és szívesen beszélgetek a mai napig bárkivel, különösen, ha segíteni is tudok neki.
– Egészen kisgyermekkorom óta érdekelt az orvoslás világa. Talán humorosan hangzik, de mindig vártam, hogy a Delta című tudományos műsorban valamilyen izgalmas, „véres dolgot” lássak. Később pedig olyan baráti körbe kerültem, ahol szintén erős biológiai érdeklődésű fiatalok voltak, de végtére is, amióta az eszemet tudom, érdekel az emberi szervezet – kezdi dr. Pintér László, aki matematikából, fizikából és biológiából is jeleskedett, az általános és középiskolát is szülővárosában, Veszprémben végezte el.
„Szenvedélyemmé vált a műtő”
– Mielőtt megkezdtem volna tanulmányaimat a Pécsi Orvostudományi Egyetemen, a II. számú Sebészeti és Baleseti Sebészeti Klinikán dolgoztam műtőssegédként. Ez végképp megpecsételte a sorsomat: szenvedélyemmé vált a műtő. Sőt, első kézből tanulhattam meg, hogy a betegekkel jóval közvetlenebb viszonyt lehet kialakítani, ha az egészségügy minden szintjét átlátjuk, saját bőrünkön tapasztaljuk. Úgy érzem, hogy ez nemcsak a szakmai, hanem a személyiségem fejlődéséhez is sokat hozzátett – mutat rá a doktor úr, akinek a baleseti sebészetről a sebészetre, majd az ortopédiára vezetett az útja. Tanulmányai során dr. Gőbel Gyula, a baleseti sebészeti ellátás egyik legfontosabb alakja vált példaképévé.
Több ezer sikeres beavatkozás
Dr. Pintér László a pécsi évek után szeretett volna visszatérni szülővárosába, így a diploma megszerzése után rögtön a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház baleseti sebészeti és ortopédia osztályán kezdett dolgozni.
Ortopédia szakvizsgáját 2000-ben szerezte. Ezt megelőzően két évet töltött a Semmelweis Egyetem Ortopéd Klinikáján, ahol a csípő- és térdprotetikában ismert legnagyobb nevektől sajátíthatta el a csípő- és térdprotézisműtétek alapjait. Ez idő alatt a tudományos munkákból, előadásokból, cikkírással kapcsolatos feladatokból is fontos részt vállalt. A szakvizsgát követően jóval inkább a szakma gyakorlatias oldalát erősíti, de természetesen a hazai kongresszusok rendszeres résztvevője, korábban például a Fiatal Ortopédusok Kongresszusán is előadott.
Az elmúlt több mint két évtized során, és azóta is a csípő- és térdprotetika tölti ki munkaideje legnagyobb részét, nevéhez több ezer sikeres beavatkozás fűződik. 2016-tól adjunktusként, 2019-től pedig részlegvezető főorvosként, a baleseti ambulancia vezetőjeként vesz részt az osztály munkájában.
Protetika, lábsebészet, sportsérülések
A TritonLife-ban korosztálytól függetlenül, bármely ortopédiai panasszal fordulhatunk dr. Pintér Lászlóhoz. Legsokrétűbb tapasztalata, ahogy fentebb is írjuk, a csípő- és térdprotetikában, a lábsebészetben, az artroszkópos műtétek terén van, ám a sportsérülésekre is kifejezetten nagy rálátással bír, hiszen hosszú évekig volt az NB I-es Barabás KC kézilabdacsapat orvosa, 2014-től pedig a Hoya Pannon Egyetem Veszprém kosárlabdacsapat tagjait gyógyítja. Talán nem túlzás, hogy Veszprémben szinte minden sportoló hozzá fordul, ha sérülésről van szó.
– A jövőben is célom, hogy elsajátítsam a legújabb eljárásokat, és szerencsére a TritonLife-ban is olyan kollégákkal dolgozunk együtt, akikkel ismereteket, tapasztalatokat tudunk cserélni – hangsúlyozza a főorvos, aki 2012 májusában megtisztelő kitüntetést kapott.
„A beteg üdve mindenek előtt”
– Veszprém megyében elnyertem a hónap orvosa díjat, amit a Dunántúli Napló indított útjára, és amelynek lényege az volt, hogy az olvasók (és egyben tehát páciensek) szavazhatták meg hónapról hónapra kedvenc orvosukat. Érdekesség, hogy leginkább házi orvosokat választottak a többi hónapban, hiszen ők nagyon sok beteggel találkoznak, és jól ismerik őket. Nagyon örülök a díjnak, hiszen a páciensek saját tapasztalataik és a lelkük alapján szavaznak, szerintem ez az egyik legjobb elismerés – osztja meg velünk mosolyogva dr. Pintér László, aki azt a latin szállóigét tekinti szakmai hitvallásának, amit úgy fordíthatunk: „a beteg üdve mindenek előtt”.
Tudásmélyítés szerte Európában
A Semmelweis-emlékéremmel kitüntetett főorvos számos hazai és nemzetközi továbbképzés résztvevője volt az elmúlt évtizedekben: Budapesttől Innsbruckon át egészen Madridig és Athénig. A protézis- és revíziós műtétek mellett több térdartroszkópos és vállsebészeti artroszkópos kurzussal is bővítette tudását. Sőt, állandó résztvevője a Magyar Ortopéd Társaság protézis kerekasztal-megbeszéléseinek. A társaságot immár 1997 óta erősíti, emellett a Magyar Arthroscopos Társaságnak is tagja, egészen 2000 óta. A fiatal kollégák szakmai mentorálásában is aktívan részt vesz, szakvizsgára való felkészülésüket 2010 óta támogatja.
Autóversenyzés, természetjárás, zenélés
– A családommal töltött idő jelenti az igazi feltöltődést számomra. Két nagyfiam 1996-ban született, egyikőjük Pécsett fogorvos, másikójuk pedig a győri szemészeten rezidens. A kislányom 2014-ben született, a közös játék, a természetjárás és az ölelések szintén nagy energiát adnak a mindennapokban. Nagyfiaimmal pedig közös hobbit űzünk: országos szlalombajnokságban versenyzünk, én már inkább a teherautó-sofőr, az autószerelő, a „mindenes” vagyok, ők pedig rajtvonalhoz állnak. Ahogy nekem, úgy nekik is sokat jelent a zene, egyikőjük zongorázni, másikójuk gitározni szeret – mesél végül, de nem utolsósorban a zenei stafétabot átadásáról a TritonLife Veszprém sokoldalú kollégája.