Dr. Szántó Tamás

Radiológus főorvos, szakmai vezető - Veszprém Diagnosztika

Dr. Szántó Tamást családi motiváció vezette a radiológusi hivatás felé, és döntését egy cseppet sem bánja: szakmáját elhivatottan, az orvosi, a humán és a műszaki beállítottsága hármas szemüvegén keresztül szemléli. A TritonLife Diagnosztikai Központ Veszprém radiológus főorvosa, szakmai vezetője – menedzseri, tanácsadói és szervezői feladatai mellett –, az orvosi feladatokban is aktívan részt vesz, legyen szó röntgen-, ultrahang-, CT-, MR- vagy mammográfiás felvételekről.

Teljes bemutatkozás

Dr. Szántó Tamást családi motiváció vezette a radiológusi hivatás felé, és döntését egy cseppet sem bánja: szakmáját elhivatottan, az orvosi, a humán és a műszaki beállítottsága hármas szemüvegén keresztül szemléli. A TritonLife Diagnosztikai Központ Veszprém radiológus főorvosa, szakmai vezetője – menedzseri, tanácsadói és szervezői feladatai mellett –, az orvosi feladatokban is aktívan részt vesz, legyen szó röntgen-, ultrahang-, CT-, MR- vagy mammográfiás felvételekről.

– Általános és középiskolás koromban humán területen képzeltem el magam, sőt a mai napig erős az emberi tevékenységek iránti érdeklődésem. Érdekes, hogy az egészségügyi vonal a „keresd a nőt!” mottóval toppant be az életembe. Érettségi után ugyanis egy éven át postásként dolgoztam, és közben is azt gondoltam, hogy bölcsészkarra fogok jelentkezni, ám az akkori barátnőm a Pécsi Orvostudományi Egyetemen tanult, és lényegében a kapcsolatunk motivált arra, hogy én is ebbe az irányba induljak tovább – idézi fel dr. Szántó Tamás, aki szülővárosából, Nagykanizsáról költözött a Baranya megyei székhelyre.

 

A kutatói pálya helyett a radiológiát választotta

– Sokáig úgy éreztem, hogy tudós, kutatóorvos leszek – Pécsett főként az Élettani Tanszék erőssége, az ott dolgozó professzorok és a különböző magatartási kísérletek inspiráltak erre –, de ez aztán több oknál fogva megváltozott. Az egyetem szerencsére jól ment, nem tört bele a bicskám a tanulásba, a kapcsolatom viszont véget ért. A „keresd a nőt!” mottó viszont később is hatással volt a karrieremre, többek között arra, hogy miért lettem radiológus.

– A diploma átvételekor már kettő gyermeken volt, ezért feleségemmel azon törtük a fejünket, hogy olyan helyre szeretnénk költözni, ahol közel vannak valamelyikünk szülei. Nagykanizsa és Balatonfüred közül végül az utóbbit választottuk, és a veszprémi kórházban radiológus kollégákra volt szükség. Mindig úgy fogalmazok, hogy sosem bántam meg, hogy radiológus lettem, annak ellenére, hogy nem direkt döntésekkel kerültem közelebb ehhez a célhoz. A családom motivációját nem vehetjük ki ebből az egyenletből – mutat rá dr. Szántó Tamás, aki ‘85-ben kezdett a veszprémi kórházban dolgozni, és a mai napig ez az egyik munkahelye.

 

Lépésről lépésre a szakmai ranglétrán

– Röntgenvizsgálatokkal indultam, aztán végigjártam a szakmai ranglétrát. A 2000-es években főorvos, aztán 2008-tól centrumvezető főorvos lettem. Majd 2016-tól a kórházi menedzsmentben voltam orvos igazgató-helyettes, ezt követően orvos igazgató, aztán főigazgató lettem – foglalja össze a radiológus, aki napjainkban munkája oroszlánrészét a TritonLife Veszprém Diagnosztikában végzi, emellett szakmai tanácsadóként dolgozik járóbeteg-szakrendelésén.

– A diagnosztikai központ működtetése mellett leletezem is (röntgen, ultrahang, CT, MR, mammográfia), hiszen szeretem a szakmámnak ezt a részét is, és nem szeretném elhagyni. Bár a teleradiológiához (távleletezéshez) speciális technika és szervezés szükséges, nálunk ez gördülékenyen működik, és sok feladatot otthonról, illetve bármilyen megfelelő helyről el tudok végezni.

 

Összeegyeztetni a kettősséget

– A humán tudományok iránti érdeklődésem töretlen, hiszen úgy vélem, a gyógyításban komplex folyamatok vannak, amihez áttekintő gondolkodás szükséges, a test és a lélek ismeretével. A szakdolgozatom címe is jól tükrözi a beállítottságomat: „A test és a lélek filozófiai vonatkozásai és ennek hatása a gyógyításban”. Ezt a kettősséget jól össze tudom egyeztetni, nem érzem, hogy csupán egyet kellene választani a humán és a reál szemlélet közül. Nem vagyok a túlzott specializálódás híve.

Érdekesség, hogy egy kis műszaki érzékem is van, az informatika és a különböző gépek szerelgetése iránti érdeklődésemre szintén hamar fény derült. A röntgenes hivatásom miatt főként a képalkotó informatikában mélyültem el – osztja meg velünk dr. Szántó Tamás, aki az egészségügyi szervezésben és a fiatalok oktatásában, kórházi csapatok bővítésében is igencsak jártas.

Szakmai hitvallása éppen a pályakezdő orvosok tanításához, felkarolásához kötődik, ugyanis azt vallja, a talentumokat tovább kell adni, a szakmai tevékenységeknek pedig a közösséget kell szolgálniuk, miközben szoros bizalom és közösségi kapocs van az orvosok, nővérek és asszisztensek között.

Aktív szerepet vállalt a magyarországi teleradiológia kialakításának korai fázisában, aztán az EESZT (Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér) létrehozásánál is tanácsadói szerepet vállalt, illetve munkaszervezési példákat állított fel különböző csapatokkal. Az egészségügyi informatika területén tehát számos előadás, megbeszélés, tanácsadás fűződik a nevéhez.

 

Pezsgő kulturális élet Balatonfüreden

– A hobbijaim nagy részében szintén megmutatkozik a humán és a műszaki beállítottság kombinációja: többek között kulturális eseményeket (például filmklubokat) szervezek Füreden és környékén – több mint 20 éve alapítottuk a Hamvas Béla Asztaltársaságot, ahol az író szellemi hagyatékát őrizzük és ápoljuk –, emellett weboldalakat, filmfeliratokat is készítek. Szeretek koncertekre és kirándulni járni, Füred környékén mindenféle magaslatra felmenni, bejárni a dimbes-dombos tájakat. Családi utazásaink során három fontos szempont mentén indulunk felfedezésre: kulturális értékek, gasztronómia (ide tartoznak a jó borok és egyéb italok is) és vízpart.