Dr. Szenkovits Péter
Dr. Szenkovits Péter sebész szakorvoshoz bizalommal fordulhatunk a TritonLife Veszprémben a helyi érzéstelenítésben elvégezhető – általában bőrgyógyászati vagy proktológiai problémát érintő – kisebb beavatkozások, ambuláns műtétek kapcsán. A daganatsebészként és csapatorvosként egyaránt tevékenykedő szakorvos szakmai hitvallásában az őszinteséget, egyenességet tartja a legfontosabbnak.
Dr. Szenkovits Péter sebész szakorvoshoz bizalommal fordulhatunk a TritonLife Veszprémben a helyi érzéstelenítésben elvégezhető – általában bőrgyógyászati vagy proktológiai problémát érintő – kisebb beavatkozások, ambuláns műtétek kapcsán. A daganatsebészként és csapatorvosként egyaránt tevékenykedő szakorvos szakmai hitvallásában az őszinteséget, egyenességet tartja a legfontosabbnak.
– Ötéves koromban döntöttem el, hogy orvos szeretnék lenni. Egy elég súlyos betegséggel küzdöttem akkoriban, és sok időt töltöttem a Heim Pál Gyermekkórházban. A szüleim később elmesélték, hogy ígéretet tettem: ha meggyógyulok, akkor én is segíteni fogok a beteg embereknek… A sebészet szintén gyermekkoromban került a látókörömbe: humorosan hangozhat, de sokat néztem a Schwarzwaldklinik című televíziós sorozatot. Már akkor beleszerettem a sebészetbe, később pedig biológia-latin tagozatos iskolába jelentkeztem – idézi fel a kezdeteket dr. Szenkovits Péter, akinek később a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karára vezetett az útja, ahol 2012-ben diplomázott.
Mindvégig manuális szakmát szeretett volna
– Versenyszerűen kick-boxoltam, emiatt kicsivel később kezdtem az egyetemet. Budapestiként adta volna magát, hogy a Semmelweis Egyetemre felvételizzek, ám szerettem volna kirepülni, egy másik városban tanulni. Szeged a mai napig a szívem csücske, gyakran visszajárok látogatóba – osztja meg velünk a sebész, aki a tanulmányai során mindvégig tudatosan állt a manuális hivatás részleteinek elsajátításához. Mint mondja, mindig tudta, hogy mit akar, és ennek megfelelően próbálta kihozni a maximumot a képzésekből.
– Hatodévben, néhány évfolyamtársammal közösen volt lehetőségünk egy szigorlatot a Krakkói Egyetemi Kórház Nőgyógyászati és Onkológiai Osztályán tölteni. Nagyon tanulságos hetek voltak – mutat rá a TritonLife kollégája, aki a bécsi Allgemeines Krankenhausban és számtalan magyar kórházban is megfordult, hogy sokrétű tapasztalatra tegyen szert. – Minden alkalom megerősített abban, hogy ez az én utam – teszi hozzá.
Minden út Veszprémbe vezetett
Dr. Szenkovits Péter 2012-től a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház Sebészeti Centrumának csapatát erősíti. 2013-tól a balatonfüredi sebészeti szakrendelésen és egy helyi magánrendelőben folytat járóbeteg-ellátást. 2017-től a Telekom Veszprém Handball Academy U21-es, majd 2022-től a felnőtt kézilabdacsapat csapatorvosaként tevékenykedik. A TritonLife Veszprém sebészeti szakrendelésén pedig a kezdetektől bizalommal fordulhatnak hozzá a páciensek.
– Abszolút Veszprémhez és vonzáskörzetéhez köt a munkám. Sorsszerű, hogy ide vezetett a karrierem, ugyanis először Szegeden szerettem volna elhelyezkedni, de diplomaszerzéskor nem volt hely a Klinikán. Nem csüggedtem el, és éppen egy családi-baráti beszélgetés alkalmával derült ki, hogy sebészrezidenst keresnek Veszprémben. Korábban csak a kézilabdameccsek miatt jártam a városban (amellett, hogy sportszerető vagyok, édesanyám kézilabdázott), de izgatottan mentem az állásinterjúra is. A későbbi főnökömmel kölcsönösen meggyőzőek voltunk egymás számára, a többi onnantól kezdve már történelem. Úgy látom, rettentő sokat köszönhetek neki, mert nemcsak tanított, hanem hagyott is tanulni. Tisztelem, becsülöm a munkáját – fogalmaz dr. Szenkovits Péter, akinek pár évvel később egy nagyon nagy álma teljesült azzal, hogy a kézilabdacsapat csapatorvosává válhatott.
Ambuláns műtétek, daganatsebészet, élethosszig tartó tanulás
– A TritonLife Veszprém elődjénél (Partner Medical) 2019-ben, az általános sebészeti szakvizsgám letétele után kezdtem el dolgozni. Az általam képviselt palettán az akvizíciót követően is a helyi érzéstelenítésben elvégezhető – általában bőrgyógyászati, urológiai vagy proktológiai problémát érintő – kisebb beavatkozások, ambuláns műtétek vannak.
Dr. Szenkovits Péterhez emellett a daganatsebészet is közel áll. – Sajnos családi érintettség miatt határoztam el, hogy amikor sebész leszek, daganattal küzdő pácienseket szeretnék gyógyítani. Ezen belül is a minimál invazív, tehát laparoszkópos sebészet a fő csapásirányom. A veszprémi Csolnoky Ferenc Kórházban ezt szakmailag igen magas szinten tudjuk művelni – fűzi hozzá a sebész, aki szakmai hitvallásában az őszinteséget, egyenességet tartja a legfontosabbnak.
– Emellett természetesen az a leglényegesebb, hogy segítséget nyújtsunk a betegnek, és ha a szakmai kompetenciahatárok miatt nem tudunk, akkor mutassunk utat neki! Sose legyintsünk semmire, és először zárjuk ki a lehető legrosszabb forgatókönyvet, hogy nyugodtabban tudjunk vizsgálódni! Bizonyosodjunk meg mindenről, és sose engedjük el a páciens kezét! – foglalja össze szakmai hozzáállásának esszenciáját a sebész, aki tudományos konferenciákon, kongresszusokon is rendszeresen megfordul, sőt külföldi műtőkbe is gyakran ellátogat, hogy folyamatosan frissítse tudását.
A kórházon túl: a sportban és az utazásban találta meg önmagát
Vajon hol tölti idejét a műtőn, illetve a rendelőn túl dr. Szenkovits Péter? Hobbijaiban is visszaköszön, amiről fentebb is mesél: a sport szeretete. – Amikor időm engedi, edzőterembe, illetve futni járok, korábban pedig kispályás csapatban futballoztam. A téli sportokat is nagyon kedvelem. A legjobban az tud kikapcsolni, amikor környezetváltozást tapasztalok, tehát amikor utazom. Természetesen egy kellemes családi-baráti vacsorának, vagy egy jó könyvnek is nagyon tudok örülni, ám az igazi feltöltődés számomra az utazás. Az egyik legkedvesebb úti célom Nápoly, hiszen olasz felmenőim is vannak, és bár nem nápolyi származásúak, valahogy a dél-olasz kultúra teljesen magával ragadott.