Dr. Tordé Ákos

Urológia

Dr. Tordé Ákost sebész édesapja inspirálta az orvosi pályára. Szívügye, hogy pácienseit a lehető legmagasabb színvonalon lássa el.

Teljes bemutatkozás

Dr. Tordé Ákost sebész édesapja inspirálta az orvosi pályára. Szívügye, hogy pácienseit a lehető legmagasabb színvonalon lássa el. Urológusként a kősebészetre, a hólyagdaganat-műtétekre és a prosztata endoszkópos műtéteire specializálódott. Azt, hogy orvos szeretne lenni, már gyermekként elhatározta, az urológusi hivatás iránt pedig az egyetemi gyakorlati órákon lelkesült fel.

"Édesapám sebészként dolgozott, és ő vált a példaképemmé. Korán eldöntöttem, hogy én is orvos szeretnék lenni, kilenc-tízéves koromtól tudatosan erre készültem. Később már azt is tudtam, hogy a manuális szakmák valamelyike vonz, ám abban, hogy az urológia mellett tettem le a voksomat, annak is szerepe volt, hogy az egyetem alatt nagyon jó légkörűek és tartalmasak voltak az urológia gyakorlati órák. Sőt, az előadásokat is nagyon élveztem" – kezdte Dr. Tordé Ákos, aki a Vajdaságból származik, és a Nagybecskereki Gimnáziumban, 1997-ben érettségizett.

Új város, szoros barátságok

A középiskolai tanulmányok után az Újvidéki Egyetemre és a Semmelweis Orvostudományi Egyetemre is felvételt nyert, majd az utóbbit választotta, vállalva, hogy egy alapozó évet is teljesít, hiszen ez volt akkoriban a követelmény a határon túli magyar diákok számára.

Egyedül költöztem Budapestre, az első másfél évet kollégiumban töltöttem, és igyekeztem minél jobban megismerni a várost, és minden információt magamba szívni. Néhány finomhangolásra volt csupán szükség – például a kiejtésemmel kapcsolatban –, de nem éreztem megterhelőnek ezt az időszakot, bizonyára azért is, mert volt egy szoros baráti köröm.

Dr. Tordé Ákos, amikor legkedvesebb tudományos élményeiről kérdeztük, kiemelte, hogy az egyetem után jó pár urológiai szakkonferencián volt lehetősége részt venni, de az egyik kedvence egy torinói kongresszus volt, ahol élő és felvett műtéteken keresztül is gyűjthetett tapasztalatokat. – Ketten, egy kollégámmal volt erre lehetőségünk, nagyon sok mindent tanultunk. A legjobb az volt benne, hogy a naprakész információkat oldott, barátságos légkörben adták át – hangsúlyozta az urológus, aki időnként a Közép-Európai Urológus Társaság kongresszusaira is eljutott.

Út a laparoszkópia felé

A doktor úr első munkahelye – a kétévnyi központi gyakornoki munkakör után – a Budai Irgalmasrendi Kórház Urológiai Osztályán volt. – Idővel történt egy átalakítás, mely során az osztály részleggé avanzsálódott, besorolva a Sebészeti Osztály alá. Úgy éreztem, hogy én másik irányba szeretnék menni, és Kistarcsán, a Pest Megyei Flór Ferenc Kórházban folytattam a hivatásomat. Érdekes fordulatot hozott a sors, hiszen egy átalakítás miatt teljesen megszűnt az osztály. Furcsa érzés volt, hogy az utolsó nap előtti éjjel éppen én ügyeltem, és másnap reggel én tettem rá a lakatot az osztályra. Egy ilyen emléket nehéz elfelejteni – osztotta meg velünk Dr. Tordé Ákos, aki pár nappal később már a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikáján kezdett dolgozni.

A Klinikán leginkább a kősebészetben mélyedtem el, húgyúti kövek és vesekőproblémák kapcsán megannyi páciensnek segítettem. Később a laparoszkópia irányába szerettem volna specializálódni, így átmentem az Uzsoki Utcai Kórházba, ahol jelenleg is dolgozom – foglalta össze az urológus, aki a kősebészet mellett a hólyagdaganat-műtétek és a prosztata endoszkópos műtétei területén is kiemelkedő munkát végez.

„Olyan, mint a Forma–1”

Dr. Tordé Ákos 2021-ben csatlakozott a TritonLife csapatához, melyre főként jó ismerőse, Dr. Nallbani Marsel inspirálta, aki a kórház szuper eszközparkjáról mesélt neki. – Ez kicsit olyan, mint a Forma–1: ott nem mindegy, hogy milyen autóval indulunk, a mi szakmánkban pedig az nem mindegy, hogy milyen műszerekkel műtünk, hiszen a pácienseket a lehető legmagasabb szinten szeretnénk ellátni. Úgy éreztem, hogy a TritonLife ehhez egy olyan lehetőséget nyújt, amit nem szabad elhalasztani.

A doktor úr, amikor a szakmáját érintő tévhitekről, tabukról, kevésbé említett területekről kérdeztük, a következő három dolgot emelte ki.

Megelőzés, ellenőrzés, szűrővizsgálatok

Fontos tudni, hogy a dohányzás hólyagdaganatot okozhat. A tüdőrák kockázata már nagyon mélyen beépült a köztudatba, de erről kevesebben beszélnek, pedig a hólyagdaganat a leggyakoribb urológiai daganatos megbetegedés, és egyértelmű összefüggésben áll a dohányzással.

Egy másik téma kapcsán arra is felhívnám a figyelmet, hogy sokszor csak addigra találkozunk a páciensekkel, amikor a húgysavkövek, illetve vesekövek hatására görcsök indulnak el, amelyek fájdalommal járnak. Fontos lenne, hogy senki se hanyagolja el a problémáját, rendszeresen jöjjenek ellenőrzésre, ultrahangra.

A harmadik téma pedig, amit röviden ismertetnék, az a prosztatarák, melynek szervezett szűrése sajnos nem megoldott Magyarországon. Fontos, hogy időben megtaláljuk ezeket a betegeket, hogy tudjunk nekik segíteni. Hiszen ha korán felismerjük, akkor abszolút gyógyítható. Ötvenéves kor felett évente érdemes elmenni urológushoz, valamint ha volt valakinek prosztatarákja a felmenők között, akkor negyven év felett ajánljuk a szűrővizsgálatokat.

Kikapcsolódás: film, könyv, zene – minden mennyiségben

Végül, de nem utolsósorban arra is kíváncsiak voltunk, vajon a doktor úr hogyan töltekezik, amikor éppen nem rendel, vagy nem a műtőben van? Mint kiderült, hatalmas film-, könyv- és zenerajongó már gyermekkora óta.

Filmek közül a művészfilmektől a horroron át a sci-fi műfajig sok minden belefér. Három gyermekünk van, szeretünk velük moziba is járni, szerintem nincs olyan Disney- vagy Pixar-mese, amit ne láttunk volna. Ami a könyveket illeti, főként a huszadik századi amerikai irodalom áll hozzám közel. Zene terén mindenevő vagyok, a komolyzenétől kezdve a rockig, és valaminek mindig kell szólnia a rádióban, amíg beérek az ügyeletbe – mesélte Dr. Tordé Ákos.