Tarnai Irén
Bár a diéta jelentése a szabályozott életmód, gyógyélelmezés, én azonban sokkal jobban szeretem a tudatos táplálkozás kifejezést, és mindig igyekszem megnyugtatni a hozzám fordulókat, hogy nem tiltásokról, hanem a megengedett ételekről fogunk beszélgetni - mondja Tarnai Irén, majd hozzáteszi: a konzultáció után mindenki mosolyogva mehet haza.
A dietetikus az alkalmazott táplálkozástudomány szakembere, egészséges és betegséggel küzdő egyéneknek egyaránt nyújt tanácsadást. Bár a diéta jelentése - már Hippokratész kora óta - a szabályozott életmód, gyógyélelmezés, én azonban sokkal jobban szeretem a tudatos táplálkozás kifejezést, és mindig igyekszem megnyugtatni a hozzám fordulókat, hogy nem tiltásokról, hanem a megengedett ételekről fogunk beszélgetni - mondja Tarnai Irén, majd hozzáteszi: a konzultáció után mindenki mosolyogva mehet haza.
A dietetikus hivatás roppant sokszínű: a betegségek megelőzésében és azok gyógyításában is fontos szerepet tölt be. Ebből adódik, hogy nagyon sokféle kérdéssel, problémával, panasszal fordulhatunk dietetikushoz. Ha bővíteni szeretnénk táplálkozási ismereteinket, ha kíváncsiak vagyunk, jól étkezünk-e, ha veszíteni szeretnénk a súlyunkból, ha gyermekvállalás vagy szülés előtt állunk, ha betegségre utaló jelzések vannak, vagy ha meglévő betegségünk gyógyítása érdekében elengedhetetlen a diéta, bátran forduljunk dietetikus szakemberhez.
Régóta ismert a tény: életmódunk, táplálkozási szokásaink szorosan összefüggenek egészségünkkel. Ám ha megkérdeznénk tíz embert, biztosan tízféle válasz érkezne arra, hogy mit tartanak egészséges ételnek. Az alapértékek azonban vélhetően egyeznének: törekedjünk a változatosságra, kiegyensúlyozottságra.
Először meg szoktak lepődni a páciensek, amikor elmondom, hogy egy nap többször kell étkezni, mint ahogy korábban tették: 2-3 alkalom helyett például 5-ször, 6-szor. Háromóránként ajánlott enni, s az étkezés körülményei is roppant fontosak – hangsúlyozza Tarnai Irén, aki azt is megosztja velünk, hogy hogyan zajlik egy konzultációs alkalom. Jó, ha már az orvosi vizsgálatok, vérvétel eredményeit is magukkal hozzák a hozzám fordulók, ám vannak, akik ezt megelőzően nem jártak semmilyen szűrésen. Első alkalommal megkérem a pácienst, hogy mondja el egy napját. Legtöbben már eközben rádöbbennek, hogy mely szokásokon lenne érdemes és mely szokásokon kellene mindenképp változtatni.
Amikor például emésztőszervi problémákkal küzdő beteget fogadok, mindig megkérdezem, hogy a panaszok jelentkezése előtt két-három évvel volt-e olyan stresszes élethelyzet, időszak, ami esetleg fennálló panaszait okozhatja, illetve az évek alatt ebben manifesztálódhatott. Általánosságban véve az a legfontosabb, hogy semmit sem szabad kihagyni, részletekbe menően kell elbeszélgetni. Az anamnézisen (kikérdezésen) túl antropometriai méréseket (testmagasság, testtömeg…) lehet csinálni, megnézzük a körfogatokat (derék, csípő), valamint megmérjük a testzsírszázalékot. Ezt követően, mindig egyénileg és az életszakaszhoz igazítva állapítjuk meg a napi energiaszükségletet és a tápanyagok százalékos arányát. Második alkalommal a páciens által írt étrendi naplót is ki szoktuk elemezni, így a visszajelzések alapján még csiszolhatunk a javaslatokon – mondja végül Tarnai Irén, aki rendszeres konzultációt vagy legalább két-három alkalmat szokott javasolni, hogy mindig legyen visszacsatolás és sikerélmény.