PULMONOLÓGIA
A pulmonológia, vagyis tüdőgyógyászat az orvostudomány azon területe, amely a tüdő és a légutak megbetegedéseivel és gyógyításával foglalkozik. A tüdőnk biztosítja a testünk számára az oxigén felvételét, ezáltal a szervezetünk működését. Saját izomzattal a tüdő nem rendelkezik, mozgása a mellkas és a rekeszizom segítségével történik.
A következő tünetek esetén forduljunk tüdőgyógyászhoz:
- nehézlégzés,
- mellkasi fájdalom,
- szénanáthás tünetek,
- vizes orrfolyás,
- tüsszögés,
- produktív, vagyis váladéktermeléssel, köpetürítéssel járó köhögés,
- improduktív, vagyis száraz köhögés,
- éjszakai izzadás, fulladás
Néhány napos panaszokról és krónikus tünetekről egyaránt beszélhetünk, a szakorvoshoz történő időpontkérést egyik esetben se halogassuk!
A fentiek mellett akkor is keressünk fel pulmonológust, ha légúti fertőzés tüneteit észleljük, és a vérképünkben megemelkedtek a gyulladást jelző faktorok (vérsüllyedés, fehérvérsejtszám, C-reaktív protein)!
Szintén a tüdőgyógyászat területéhez tartozik a refluxhoz társuló légúti tünetek ellátása, kezelése, a légzési elégtelenségek (például az alvás során fellépő légzéskimaradás) diagnózisa.
Mely betegségekkel foglalkozik a tüdőgyógyászat?
- Asztma
- Allergiás megbetegedések
- Légúti fertőzések
- Dohányzással kapcsolatos betegségek
- Tüdőfibrózis (krónikus gyulladás a tüdőszövetben, a léghólyagocskák és hajszálerek között, ez a kötőszövet felszaporodásához vezethet, csökkentve a légzőfelületet)
- Tüdőgyulladás
- A tüdő daganatos megbetegedései
- A mellhártya bizonyos betegségei