Gastroscopia (gyomortükrözés) local
Akit rendszeres gyomorfájdalom vagy emésztési rendellenesség gyötör, biztosan mielőbb meg akar szabadulni tőle, hisz megnehezíti mindennapjait, és az ételek korlátozás nélküli élvezetétől is megfosztja. A legjobb minél előbb szakorvoshoz fordulni.
Korszerű technika segíti a gasztroenterológusok munkáját, amellyel mellékhatások nélkül részletes képet kapnak a gyomor belső felszínéről. A gyomortükrözés vagy gasztroszkópia a nyelőcső, a gyomor és a nyombél területét vizsgálja. A vizsgálat során kimutatható, hogy mi áll a tünetek mögött: fekély, gyulladás, daganat, polip, reflux, Helicobacter pylori fertőzöttség, lisztérzékenység, gyulladásos bélbetegség esetleg valamilyen idegen test jelenléte.
A gasztroszkópiai vizsgálat közben diagnosztikai és terápiás beavatkozásokra is lehetőség nyílik: az orvos szövettani mintát vehet, polipot, daganatot, idegen testet távolíthat el, vérzést csillapíthat.
Előkészületek a gyomortükrözésre
A gyomortükrözéshez használt műszer a gasztroszkóp. 6-9 mm átmérőjű hajlékony műszer, melyet a nyelőcsövön vezet le az orvos a vizsgált területre. A szonda végén chip-kamera található, melynek képét kinagyítva látja a szakember a számítógép monitorán. A felvételt rögzíteni is lehet, így elmenthető a beteg egészségügyi dokumentumai közé.
A vizsgálat előtt legalább hat órával nem szabad enni, négy órán át nem szabad inni, dohányozni. A szomjúság a száj kiöblítésével csökkenthető. Ha a vizsgálat időpontjában felső légúti betegség támadja meg, kérjen új időpontot, az orrlégzés gátoltsága ugyanis kellemetlenné teheti a vizsgálatot.
Kevesebb tíz percnél
A gasztroszkópia nem fájdalmas, ám nem is kellemes. Mindazonáltal a kellemetlenségeket igyekszünk minimálisra csökkenteni. A műszer bevezetése előtt az orvos érzéstelenítőt fúj a garat falára, és műanyag harapásvédőt helyez a szájüregbe. A páciens az oldalára fekszik a vizsgálóágyon, enyhén felhúzott lábbal, kissé lehajtott fejjel. Az orvos levezeti a szondát, melyhez a beteg együttműködésére van szükség, nyeléssel kell segíteni, hogy a szonda eleje a nyelőcsőbe jusson. Ezután pár percbe telik, míg az orvos „körülnéz”, és elvégzi az esetleg szükséges beavatkozásokat.
A vizsgálat előtt gasztroenterológiai konzultáció szükséges.
A tükrözés előtt legalább hat órával nem szabad enni, négy órán át nem szabad inni, dohányozni. A szomjúság a száj kiöblítésével csökkenthető. Ha a vizsgálat időpontjában felső légúti betegség támadja meg, kérjen új időpontot, az orrlégzés gátoltsága ugyanis kellemetlenné teheti a vizsgálatot.