Császár-tudatosság hónapja: fókuszban a császármetszés

Április a császár-tudatosság, azaz a császármetszéssel kapcsolatos tájékozódás kiemelt hónapja. (#CesareanAwarenessMonth) Az International Cesarean Awareness Network nevű, 1982-ben alapított non-profit szervezet kezdeményezésére született kampány a császármetszéssel kapcsolatos informálódást, hiteles tudás terjesztését, tévhitek eloszlatását célozza. Fontos tudnunk, hogy a császárszülés egy hasi műtét, és több potenciális szövődményt, kockázatot hozhat magával, mint a hüvelyi szülés.

Császármetszésre több okból kerülhet sor. Tervezett (programozott, elektív) császármetszésre általában akkor kerül sor, ha korábbi terhesség vagy szülés kapcsán, illetve a jelen terhesség során olyan körülmény merült fel (alkati adottságok, anyai betegségek, magzati rendellenességek stb.), melyek következtében nagyobb eséllyel lehet szövődményre számítani a szülés alatt vagy közvetlenül utána. A programozott császármetszés („programcsászár”) lehet preferencia alapú is, amikor nem egészségi okokból, hanem az anya kérésére történik császármetszés, holott a hüvelyi szülés feltételei is adottak lennének.

 

A császármetszés nem veszélytelen

„A leggyakoribb tévhit, hogy a császármetszés mindig könnyebb megoldást jelent, mint a hüvelyi szülés” – mondja dr. Ádám Zsolt, a TritonLife Róbert Magánkórház szülészeti osztályvezetője. „Bizonyos értelemben lehet könnyebbség, hiszen a vajúdás folyamatától, annak fizikai és lelki megterhelésétől megkíméli az asszonyt, ugyanakkor nem jelent minden aspektusból előnyt. Adott esetben pont az ellenkezője igaz: az újszülött és az anyai szervezet szempontjából is lényegesen nagyobb megterhelést okozhat” – fejti ki a szülész-nőgyógyász.

A császármetszés a világon legtöbbet végzett hasi műtét, tehát rutinbeavatkozásról van szó, viszont a legnagyobb hasi műtétek közé tartozik. „Ez azt jelenti, hogy jelentős hasfali metszéssel hatolunk be a hasüregbe, és az egyik legnagyobb és legvérbővebb szervet, az anyaméhet vágjuk át, majd varrjuk össze. Ez mind olyan potenciális megterhelést jelent az anyai szervezet számára, amit nagyon kevés más műtét. Akármilyen ügyesen és gyorsan operálunk, a vérveszteség mindig jelentősebb a többi műtéthez viszonyítva” – mondja dr. Ádám Zsolt.

 

A cél az egyéni döntések és szükségletek támogatása

Dr. Ádám Zsoltban – több mint három évtizednyi tapasztalat útján – az a fontos gondolat kristályosodott ki, hogy a szülészetet és az egész szüléskísérést nem szabad egy kaptafára ráhúzni, hanem egyénre, személyre szabott szülészeti ellátást kell megvalósítani. „Mindenkinek eltérőek az igényei, elképzelései, elvárásai a saját szülési folyamatáról, illetve a fájdalomküszöböt sem lehet általánosítani. Nálunk a biztonságosság a vezérelv. Ez nem mindig egyenértékű azzal, hogy császármetszést végzünk, hiszen több potenciális szövődményt, kockázatot hozhat magával, mint a hüvelyi szülés, főként a gyógyulási szakaszban. Ám az, hogy személyre szabott ellátást végzünk, azt jelenti, hogy meghallgatjuk az elképzeléseket, és elfogadjuk azt is, amikor az asszonyok eleve a császármetszést preferálják.

Akár azért, mert van valami félelmük a hüvelyi szüléssel kapcsolatban, ami lehet az intim terület féltése, lehet valamilyen fájdalomtól való félelem, vagy egy rossz emlék bevésődése, ami ezt a félelmet generálja” – mondja dr. Ádám Zsolt. „Igenis léteznek olyan helyzetek, amikor a várandósok császármetszés elvégzését kérik, és mi azt gondoljuk, hogy joguk van erre, és meg kell adni a lehetőséget, hogy ezt válasszák” – összegzi a főorvos.

 

Tudjon meg többet a témával kapcsolatban ide kattintva:  többek között a részletes tájékoztatás fontosságáról, a szövődmény-lehetőségek vállalásáról, a császármetszés javallatairól, az operáció folyamatáról, a műtétek történetéről és sokszínűségéről, a sürgős és a tervezett beavatkozások közötti különbségekről.