
Érsebészeti ellátás a TritonLife Magánkórházban
Érsebészeti ellátás a TritonLife Magánkórházakban
Az érsebészet az orvostudomány egyik speciális ága, amely az erek – artériák, vénák és nyirokerek – betegségeinek diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik. Az érsebészek különböző műtéti és nem műtéti eljárásokat alkalmaznak az érrendszer problémáinak megoldására. Az alábbiakban ismertetjük az intézetünkben folyó érsebészet tevékenységet.
Milyen betegségekkel foglalkozik az érsebészet?
1. Vénás betegségek :
- Visszértágulatok (varicositas):Az alsó végtagokokon kialakult visszerek, amelyek néha „csak” esztétikailag zavarják a betegeket, sok esetben tüneteket (fájdalmat, duzzanatot), illetve szövődményeket (spontán vagy kis traumára jelentkező visszérvérzés,-mely életveszélyes állapotot is okozhat és sürgős ellátást igényel-, lassan, vagy nem gyógyuló seb -lábszárfekély-, máskor felszines visszérgyulladás,melynek következménye tüdőembolia is lehet) eredményezhetnek.
- Mélyvénás trombózis (DVT): Vérrögök kialakulása a mélyvénákban, amelyek sürgős ellátást igényelnek a szövődmények (pl. tüdőembólia) elkerülése érdekében.
- Krónikus vénás elégtelenség: A visszeres keringés elégtelensége,mely korónikus lábszárduzzanattal (oedema) , a bokák körüli hajszálértágulatok, és bőrtünetek (a bőr megkeményedése, pigmentálódása, előrehaladottabb esetben fekély képződése) megjelenésével jár.
2. Az ütőerek (arteriák) betegségei
- Érszűkület (arterioszklerózis): A leggyakoribb megjelenési forma, az artériák szűkülete vagy elzáródása, amely csökkenti a véráramlást a szervek és a végtagok felé.
- Az ütőerek gyulladásos megbetegedései
- Aneurizmák: Az artériák kóros tágulatai, amelyek megrepedés esetén életveszélyes állapotot okozhatnak.
- Intézetünkben érsebészeti konzultáciot, amennyiben elégséges-konzervativ kezelést (gyógyszerek beállitása), illetve életmódbeli tanácsadást végzünk. Az arteriás rendszer invaziv (műtéti ) ellátása jelenleg állami egészségügyi privilegium, igy a különböző arteriás beavatkozások (értisztitás, by-pass-műtétek, értágitás, stent-behelyezés, aneurysma-resectio stb) a területileg illetékes érsebészeti osztályokon történik
- Nyirokrendszeri problémák kezelése
- Nyiroködéma (lymphedema): Az érsebészet foglalkozik a nyirokerek elégtelen működéséből adódó folyadékfelhalmozódás kezelésével.
A Triton Life Magánkórházban a visszeres megbetegedések vizsgálatát, gyógyszeres kezelését és műtéti ellátást végezzük.Utóbbiak közül kórházunkban a teljes műtéti paletta elérhető , az ún. hagyományos visszérműtétetektől a legmodernabb endovénás eljárásokig terjedően. A Triton Life Magánkórházban ezeket a beavatkozásokat elismert, nagy gyakorlattal rendelkező érsebészek végzik.
Mikor forduljunk érsebészhez?
1. Tünetek és panaszok alapján
- Fájdalom és nehézláb érzés: Ha az alsó végtagokban tartós fájdalom, feszülés vagy nehézérzet jelentkezik.
- Lábdagadás: Ha a láb rendszeresen megduzzad, különösen hosszabb állás vagy ülés után, ha hirtelen megduzzad, és fájdalmassá válik.
- Bőrelváltozások: Ha barnás, kékes elszíneződés, bőr alatti doborulat, bőrkeményedés, gyulladás vagy sebek (fekélyek) alakulnak ki.
- Visszérgyulladás (flebitisz): Amikor a visszerek begyulladnak, és fájdalmassá válnak.
- Vérrögképződés: Ha a vénákban vérrögök keletkeznek, amelyek elzárhatják a véráramlást (tromboflebitisz).
2. Előrehaladott állapot esetén
- Krónikus vénás elégtelenség
- Rendszeres visszérgyulladás vagy szövődmények: Ha a visszérgyulladás gyakran kiújul, és a hagyományos kezelések (pl. kompressziós harisnya, gyógyszeres terápia) már nem elegendők.
3. Életminőség javítása érdekében
- Ha a visszértágulatok esztétikailag zavaróak, és a páciens önbizalmát vagy életminőségét jelentősen befolyásolják.
- Trombózis megelőzése érdekében
Invasiv eljárások a visszértágulatok kezelésére
- Szkleroterápia:
A szkleroterápia egy minimálisan invazív eljárás. Leggyakrabban a betegség billentyűelégtelenséggel nem járó formáiban, valamint ún.seprűvénűk ellátására alkalmazzuk, de megfelelő feltételek esetén kiváló megoldás a recidiv (korábban végzett visszérműtét után kialalkult) visszértágulatok kezelésére. Az eljárás során szklerotizáló anyagot fecskendeznek a vénába, amely kémiai reakciót vált ki. Ez a vénafalak összetapadását és elzáródását eredményezi, és idővel a kezelt ér felszívódik. Ez a módszer hatékony, gyors és fájdalommentes megoldást kínál a visszeres panaszok enyhítésére és az esztétikai problémák kezelésére. A lábadozási idő minimális, akár azonnal visszatérhetük a hétköznapi életünkhöz. A kezelés után kompresszios harisnya viselése szükséges, általában két hétig. Érzéstelenítést nem igényel.
A visszérműtétek
1. Hagyományos sebészi visszérműtét:
A nemzeközi angiologia és érsebészeti társaságok ajánlása szerint az első választandó műtét valameléyik, az úgynevezett endovénás műtétek csoportjába tartozó eljárás ,(ezeket részletesen ismertetjük) , de jelenleg még elfogadott, és Magyarországon az állami egészségügyi rendszerben egyedül elérhető műtéti beavatkozás.Az operácio csak altatásban, vagy gerincközeli (spinalis) anaesthesiában végezhető.A műtét során a hosszú vénatörzsek és a tágult visszerek eltávolítésa történtik.(ún.stripping) Hosszabb gyógyulási időt igényel, több hétbe is telhet, mire a páciens visszatérhet a mindennapi tevékenységekhez.
2. Endovénás viszérműtétek
A műtétek lényege-melyre a név is utal-hogy a vénán belül (endovénásan) felvezetett vékony katéterszerű eszközzel az eret elzárjuk, és ezzel megakadályozzuk a vér kóros visszaáramlását. Ezáltal-a hagyományos visszérműtéttel szemben-a betegség okát képező visszértörzs eltávolítására nincs szükség,és elkerüljük a műtéti metszéseket is.Közös jellemzőjük, hogy nem igényelnek altatást, igy- a nemzeközi ajánlásoknak és gyakorlatnak megfelelően- intézetünkben is helyi érzéstelenítésben végezzük. A műtétek után gyors a felépülés, minimalis fájdalommal járnak, és esztétikailag is kiváló eredményt adnak.
A műtétek két csoportja:
1. Hőhatást alkalmazó eljárások:
Ide tartozik a lézeres, rádiofrekvenciás, vízgőzzel végzett, microhullámú visszérműtét. A műtéti technika lényegében azonos, a különbség abban van, hogy az ér kezeléséhez szükséges magas hőt milyen úton állitjuk elő. Ambulánsan végezzük, a műtét után egy hétig kompresszios harisnya viselése szükséges. A főtörzs ellátása mellett a legtöbb esetben együlésben apró szúrt sebeken át a tág visszértörzseket is eltávoltjuk. Véralvadásgátló injekcio rutinszerű alkalmazására nincs szükség.
2. Ragasztásos műtét
A ragasztásos visszérműtét során vékony katéteren át egy speciális orvosi ragasztót (pl. cianoakrilát-alapú) juttatunk a vénába katéteren keresztül,mely az ér falát összetapasztja, és igy megakadályozza a vér visszaáramlását a nem záró billentyűkön keresztük. Nincs szükség érzéstelenitő adására a kezelendő visszerek és vénatörzs köré, csak a katéter bevezetése helyén kap a beteg egy minimalis mennyiséget. A tágult mellékági visszereket nem távolitjuk el, amennyiben szükséges, 1-5-két hónappal a műtét után a jelentősen megkisebbedett visszereket injekcios kezeléssel esztétikailag tovább javithatjuk. Sem kompresszios harisnya viselésére, sem véralvadásgátló injakcio adására nincs szükség
(Kisérleti stadiumban van egy új módszer, amely során több irányból egy helyre fókuszált ultrahang-nyalábok segitségével történik a vénatörzs elzárása. Miután ez az eljárás rutinszerűen nem hozzáférhető, részletes leírásától eltekintünk.)