Lézeres visszérműtét: miért ajánlja a sebész?

A visszérműtétek közül a lézeres eljárás biztosítja a legkisebb metszések általi sebészi beavatkozást, ezáltal a leggyorsabb gyógyulást és a legoptimálisabb esztétikai eredményt is.

A hagyományos műtétekkel szemben a lézeres visszérműtét esetén a metszés néhány milliméteres. A lézerfény minimális szöveti roncsolódást okoz, lényegesen kevesebb fájdalommal jár. A néhány mm-es metszést követően a sebész egy ceruzabél vékonyságú lézer szondát vezet a beteg erekbe, és lézerfény segítségével elzárja azokat. A keringés ettől kezdve a mélyvénás rendszer felé terelődik, és ezzel jelentősen javul a láb keringése is. 

 

A lézeres visszérműtét menete

A műtéthez altatásra sincs szükség, helyi érzéstelenítésben történik – avat be a részletekbe dr. Sándor Ferenc érsebész főorvos: – Az elégtelenül működő felszínes értörzsbe optikai szálat juttatunk, és azt a főtörzs mélyvénába történő beömléséig vezetjük. A visszértörzs köré injekciós tűvel helyi érzéstelenítőt tartalmazó oldatot juttatunk. Ennek kettős célja van: egyrészt fájdalommentességet biztosít, másrészt megvédi a környező szöveteket a hő károsodástól.

Ezután következik a visszértörzs elzárása, melyet az optikai szál végén, a lézergenerátor segítségével létrehozott hőhatással érünk el. A véna belfelszíne elpárolog, a két fal összetapad, benne a véráramlás megszűnik, ezáltal megakadályozzuk az érbe a vér visszaáramlását a mélyvéna felől – fejti ki dr. Sándor Ferenc. 

A műtéti idő egy láb esetén 30-60 perc, két láb esetén 90-100 perc. A műtét végeztével a sebet varrat zárja, a végtagra fásli vagy kompressziós harisnya kerül. Néhány esetben szükség lehet a lágyékhajlatban a véna feltárására, illetve lekötésére. A nagyobb, mellékági visszértágulatokat a műtét során nem távolítjuk el, ezek a főtörzs elzárása után (miután bennük a nyomás lecsökken) várhatóan jelentősen megkisebbednek, és később, ha szükséges – mint az úgynevezett seprűerek esetében is – szklerotizáló injekciós kezeléssel eltüntethetők. 

Dr. Sándor Ferenc visszérműtét

A műtét után

A beavatkozást követően a beteg saját lábán távozhat, lehetőleg kísérő igénybevételével. A kötéscserére 1 nappal később kerül sor kontrollvizsgálat keretében. A gyógyulás várható menetét dr. Sándor Ferenc így foglalja össze: – A műtét után 1-2 napig, a comb belső, illetve a lábszár hátsó felszínén, az injekciós szúráshelyeknek megfelelően kisebb savós, véres átütés jelentkezhet a kötésen, mely magától megszűnik. A kezelt visszértörzs – főként, ha felszínesen fut – a comb belső felszínén hetekig tapintható lehet, emiatt átmeneti diszkomfort érzés, feszülés jelentkezhet, és a fölötte lévő bőrön elszíneződést okozhat.

Helyi hűtés, ill. kenőcsök használata mellett ezek a panaszok néhány hét, esetenként hónap után megszűnnek. Ha a mellékágak eltávolítása is megtörténik, ezek helyén kis csomók képződnek melyek szintén spontán szervülnek – magyarázza a szakember.