Máshol nem elérhető, egyedi laborcsomagokkal és szakmai értékeléssel ellátott laborleletekkel támogatjuk egészségét

A TritonLabs szakavatott kollégái a pácienseknek és a szakorvosoknak is minden segítséget megadnak ahhoz, hogy tűpontos és szakmailag jól interpretált leleteket vegyenek a kezükbe. A TritonLife laboratóriuma élen jár a hazai labordiagnosztikában: a precizitásban és a kiváló informatikai háttérben sem ismerünk kompromisszumot. Vajon hogyan alkottuk meg a laborvizsgálati csomagjainkat, mi teszi egyedivé a szolgáltatásainkat, és miket érdemes tudni a leggyakoribb vizsgálatokról?

 

A laboratóriumi vizsgálatok megkerülhetetlenül fontos szerepet játszanak az egészségmegőrzésben, a betegségek időben történő felismerésében, a különböző diagnózisok felállításában, a differenciáldiagnosztikai döntéshozatalban, a betegségek monitorozásában és utánkövetésében.

A TritonLabs elhivatott csapata a teljes TritonLife csoportot, sőt a partnerintézményeket is ellátja a két szervezeti egységén való fáradhatatlan munkájával: a mikrobiológiai laboratóriumban és a kémiai-immunológiai laboratóriumban folyó mérésekkel.

Az általunk kínált laborcsomagokat több szempont mentén terveztük meg, hogy minden páciens és klinikus igényeinek megfeleljenek, és a legegzaktabb diagnosztikai eredményeket nyújtsák.

A részletekbe dr. Latkóczy Krisztina, a laboratórium igazgatója, dr. Szabó Péter kémiai és immunológiai laboratórium-vezető és Bálint-Nagy Dóra biológus, diplomás validáló kalauzolt el minket.

 

Tudásanyagokkal az igazán jóllétért

Bár egy labor szakmai szabályai igencsak bonyolultak tudnak lenni (például nem mindegy, hogy egy adott mintát hány percen belül kell lefagyasztani), mi egy olyan összetett informatikai rendszert alakítottunk ki, amelyben ezek a preanalitikai szabályok automatikusan érvényesülnek a felhasználó kezében.

Emellett szakmai segédletek, tájékoztatók, átlátható magyarázóanyagok teszik tökéletessé, olajozottá az orvosok és a labor közötti együttműködést. Az eredmények értékeléséhez is támogatást nyújtunk a leleten megjelenő szakmai értékeléssel, hiszen fontos számunkra, hogy a páciens riadalom, ismerethiány vagy információs zaj helyett azt érezze, hogy kézen fogtuk és nem hagyjuk az egészségügy labirintusában bolyongani.

 

A laborcsomagok megalkotásának elvei

1. Sokoldalú felhasználhatóság: A laboratóriumi vizsgálati eredmények széles körben hasznosíthatóak. Vannak olyan tesztek, amelyek önmagukban is alkalmasak szűrésre és állapotfelmérésre, míg másokhoz kórelőzményi adatok és klinikai vizsgálatok is szükségesek a pontos diagnózishoz, kockázatbecsléshez és prognózis-felállításhoz.

2. Személyre szabott vizsgálati paletta: Az általános, átfogó vizsgálati analitok mellett betegségre, életkorra vagy specifikus problémákra fókuszáló laborpaletták is rendelkezésre állnak. Ez lehetővé teszi, hogy mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb csomagot.

3. Többszintű csomagok: Egy adott tematikájú laborcsomagból alap és bővített változatok is elérhetők. Így mindenki kiválaszthatja, hogy mennyi és milyen mélységű információra van szüksége.

4. Páciensek és klinikusok igényei: Nagy hangsúlyt fektetünk a páciensek és a klinikus kollégák visszajelzéseire. Ezek alapján folyamatosan fejlesztjük és finomítjuk a csomagokat.

5. Unikális paletta: Olyan egyedi laborcsomagokat kínálunk, amelyek a piacon nem találhatóak meg ilyen formában, vagy egyáltalán nem érhetők el.

6. Nemzetközi irányelvek: A legfrissebb, legmagasabb szintű nemzetközi irányelveket vesszük figyelembe a csomagok kialakításakor. Ez biztosítja, hogy a legmodernebb és legmegbízhatóbb eredményeket nyújtsuk.

 

Miért érdemes minket választani?

Szakmaiság és rugalmasság: nem a profitmaximalizálás, hanem a szakmaiság a fő célunk. Olyan csomagokat állítunk össze, amelyek valóban hasznosak, pontosan leírjuk, mire jók, és milyen előnyeik vagy korlátaik vannak.

Kitűnő példa erre az IgG típusú ételintolerancia vizsgálattal kapcsolatos hozzáállásunk, nem erőltetjük rá a páciensekre ezek elvégzését, helyette azt kommunikáljuk, hogy tünetek esetén először a szóba jöhető funkcionális és organikus okokat kell kizárni, és ha azok nem magyarázzák a fennálló problémát, akkor jöhet szóba ezen vizsgálatok elvégzése.

Diagnosztikai pontosság: a csomagban végzett vizsgálatok kiegészítik egymást, így pontosabb diagnózist tesznek lehetővé. Ez abban segíti az orvosokat, hogy több összefüggést elemezzenek a különböző adatok között.

Célzott vizsgálatok: több ezer analitból választjuk ki a legmegfelelőbbeket, hogy felesleges vizsgálatok ne kerüljenek a csomagokba, de minden szükséges elem benne legyen.

Kényelem és költséghatékonyság: a laborcsomagok előnye, hogy egy vérvétellel több vizsgálatot is el lehet végezni, ami kevesebb kellemetlenséggel és stresszel jár. Emellett a csomagban kért vizsgálatok kedvezőbb áron érhetők el, mint egyesével kalkulálva.

Időtakarékosság: a csomagok előre átgondolt összeállítása gyorsabb diagnózishoz vezet. Az eredmények függvényében három hónapig tárolt, fagyasztott szérumból újabb vizsgálatok kérhetők anélkül, hogy újra vért kellene venni.

 

Egyedi szolgáltatások

Magyarországon egyedüliként helyben végezzük a Thermo Scientific™ ImmunoCAP™ Phadia molekuláris allergia rendszerrel kapcsolatos vizsgálatokat. Ez a világon a legtöbbet tanulmányozott, dokumentált technológia az in vitro allergiadiagnosztika területén, és páratlan pontossággal diagnosztizálja az IgE közvetített allergiás rendellenességeket.

Az in vitro allergiadiagnosztika arany standardjának számít, az allergénspecifikus IgE diagnosztika területén a leginkább ajánlott rendszer, mivel a Phadia ImmunoCAP™ által kapott eredmények egyeznek a legjobban a klinikai in vivo allergiatesztek eredményeivel, valamint a klinikai tünetekkel.

Az allergén kivonatokkal csak a teljes fehérje (az allergén forrásban található összes fehérje) és azok szenzibilizáló hatása vizsgálható, míg a komponensalapú, molekuláris allergén specifikus IgE teszt segítségével már az is pontosan kimutatható, hogy az allergén melyik összetevője áll a szenzibilizáció hátterében.

Segítségével elkülöníthetővé válik a fokozott rizikójú „high risk” és az enyhébb tüneteket okozó „low risk” allergia, ezáltal kockázatbecslést lehet végezni vele súlyos szisztémás reakciókra is.

Emellett segítséget nyújt a keresztallergiák differenciálásában. A keresztreakciók miatti pozitivitás feltárásával a felesleges kezelések, diéták elhagyhatóvá válnak, vagy éppen ellenkezőleg, diétás megszorítás bevezetésére lehet szükség. További alkalmazási lehetősége az, hogy az egyre elterjedtebb allergén immunterápiák megtervezésében és azok monitorozásában is segítséget nyújt.

 

Gyakorlati példák és előnyök

A laborcsomagjainkban elérhető számos vizsgálat segíti a különböző betegségek és állapotok korai felismerését és kezelését, legyen szó például hematológiai, hormonális vagy immunológiai vizsgálatokról.

Izgalmas példa a szakorvosokkal való szoros együttműködésre, amikor egy ortopédsebész kollégától érkezett az igény ízületi gyulladásos (artritiszes) tünetek kapcsán, hogy mely laborcsomagot javasolnánk ahhoz, hogy tudjon differenciálni. Rövid időn belül össze is állítottuk a megfelelő, komplett csomagokat, majd az ortopédsebész pozitív visszajelzésének hatására mindenki más számára is élesítettük a választható palettán.

A kiragadott példát követően néhány általános, ám annál fontosabb tudnivalót hoztunk a labordiagnosztika kapcsán.

 

Milyen előkészületek szükségesek vérvétel előtt?

A pácienseknek javasolt éhgyomorra érkezniük a vérvételre, ami általában 8-12 órás koplalást jelent, ez idő alatt csak vizet lehet fogyasztani. Ez biztosítja, hogy az eredmények pontosak legyenek. Bizonyos esetekben, bizonyos vizsgálatoknál az éhgyomorra, valamint reggeli időpontban történő mintavételtől el lehet tekinteni. Ebben a tekintetben az aktuális nemzetközi ajánlásokat követjük, ami már megengedőbb a korábbiakhoz képest.

A szabályzatunk részei azok a páciens-tájékoztatók, amelyekben nagyon pontosan, logikus magyarázatokkal írjuk le, hogy mit és miért csináljon, mielőtt vérvételre érkezik. Amikor időpontot foglal a TritonLife online felületén, már azzal együtt automatikusan kiküldünk minden olyan tájékoztatót, ami szükséges (legyen szó például a vizelet helyes levételéről).

Többek között arra is felhívjuk a figyelmét, hogy érkezzen 10-15 perccel a vizsgálat előtt, hogy elkerülje a sietséggel járó stresszt, vagy hogy megfelelő ruházatban jöjjön (hogy könnyen szabaddá tudja tenni a karját és anélkül tudjuk levenni a mintát, hogy zavarba jöjjön vagy kényelmetlenül érezze magát). Célunk, hogy egy-két oldalas, rövid, célratörő tájékoztatókban foglaljuk össze, hogy mit lehet tenni mintavétel előtt és közben.

A vérvétel során egy steril tű segítségével vért veszünk a páciens karjából. A folyamat során különösen figyelünk a higiéniai előírások betartására, a megfelelő vénaválasztásra és a páciens kényelmére.

 

Vérkép automatával (mennyiségi és minőségi paraméterek)

A teljes vérkép vizsgálata információt nyújt többek között a vérsejtek számáról, méretéről, valamint a hemoglobin és hematokrit koncentrációról. Az orvos az eredmények alapján képet kap a páciens általános egészségi állapotáról, és felismerheti a lehetséges rendellenességeket (például vérszegénység, felszívódási zavarok, gyulladásos jellegű elváltozások).

Pajzsmirigyvizsgálatok

A pajzsmirigy vérvizsgálatok szűrésre is javasolhatóak, továbbá a tünetekkel már rendelkező páciensek esetében fontos információt adnak a pajzsmirigy funkcionális állapotáról.

Prosztatavizsgálatok

A prosztata vérvizsgálat, különösen a PSA (prosztata specifikus antigén) teszt fontos szerepet játszik a prosztatarák korai felismerésében, lehetővé téve a megfelelő és időben történő kezelést. Az évenkénti szűrővizsgálat 50 év feletti kortól minden férfinak, 45 éves kortól családi halmozódás, 40 éves kortól pedig ismert pozitív BRCA2 mutációnál fontos.

Hormonvizsgálatok

A gyakoribb hormonvizsgálatok közé tartozik a pajzsmirigyhormonok (T3, T4, TSH), a nemi hormonok (ösztrogén, szabad és biológiailag aktív tesztoszteron profil) és a mellékvese hormonok (kortizol) vizsgálata.

Szerteágazó tünetek indokolhatják a hormonvizsgálatok elvégzését, ilyen például a menstruációs ciklus zavarai, a hirtelen testsúlyváltozás vagy a hangulati ingadozások, de meddőségi kivizsgálás részeként vagy policisztás ovárium szindróma gyanúja esetén is fontos a diagnosztikai szerepük.

Tumormarkerek

A tumormarker vizsgálati eredmények különböző daganatos megbetegedésekre utalhatnak, mint például májrák, emésztőrendszeri rákok, petefészekrák és prosztatarák. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy általános daganat szűrésre nem ajánlott a tumormarker csomagok használata, ezért ilyen általános laborcsomagot nem állítottunk össze, hiszen nagyon összezavarhatja a pácienseket és klinikusokat is (ha volna ilyen, számos álnegatív/álpozitív eredményt szülne).

Szűrés céljára csak néhány tumormarker ajánlott, és akkor sem önmagukban, hanem kiegészítve egyéb diagnosztikus lépésekkel. Például PSA (prosztata specifikus antigén), meghatározott életkor felett, kórelőzményi adatokkal, fizikális vizsgálattal kiegészítve.

A tumormarker vizsgálatok alkalmasak azonban differenciáldiagnosztikai célra, amennyiben a kórelőzményi adatok, képalkotó vagy egyéb diagnosztikai eszközökkel rosszindulatú daganatok gyanúja merül fel. Legnagyobb szerepük a terápia sikerességének megítélésében, a daganatos betegség utánkövetésében, a daganat kiújulásának előrejelzésében van. Bizonyos esetekben a prognózis becslésében is hasznos információval szolgálhatnak.

Vesefunkció-vizsgálatok

A vesefunkciót érintő laborvizsgálatok során vér- és vizeletmintát veszünk, amelyekből meghatározzuk a karbamid, a cisztatin C koncentrációját, valamint a kreatinint és a belőle matematikai képlettel számított eGFR értékét.

Ezek az eredmények a vese szűrőképességét és általános működését tükrözik. Érdemes évente elvégezni, és figyelembe venni a páciens életkorát, életmódját, társbetegségeit, valamint azt is, hogy mennyi folyadékot fogyaszt. Cukorbetegség esetén időszakosan mindenképpen monitorozni szükséges a vesefunkciót.

Immunológiai vizsgálatok (autoimmun betegségek vizsgálata)

Autoimmun vizsgálatok széles spektruma érhető el nálunk egyedi és panel összeállításban is. A panelek segítik a klinikust és a pácienst a számukra megfelelő vizsgálatok kiválasztásában. Autoantitest vizsgálatok szűrésre, betegség és terápia követésére, differenciáldiagnosztikára alkalmasak, kiegészítve a klinikai (anamnézis, fizikális vizsgálat) és egyéb diagnosztikus vizsgálati adatokkal.

 

Ízelítő a laboratóriumi csomagjainkból:

Lisztérzékenység (cöliákia) panel

A lisztérzékenység laborcsomagot abban az esetben javasoljuk, ha a tünetek alapján cöliákia gyanúja merül fel, ha a kórelőzményben ismert cöliákiában szenvedő családtag szerepel, ha differenciáldiagnosztikai célból (például felszívódási zavar esetén) indokolt, ha ellenőrizni kell a cöliákiás betegek gluténmentes diétáját, illetve akkor, ha azokat a betegségeket szűrjük, amelyekben a lisztérzékenység kialakulásának magasabb kockázata van (például ismert autoimmun pajzsmirigybetegség).

Phadia méh, darázs molekuláris allergia panel

A fenti vizsgálat elvégzése akkor javasolt, ha a kórelőzményi adatok vagy egyéb, már elvégzett vizsgálatok (például teljes allergén fehérje kivonatot tartalmazó allergén teszt) alapján felmerül méh-darázs allergia gyanúja (légúti tünetek, anafilaxia), ha el kell különíteni az elsődleges méh és darázs szenzitizációt a keresztreakcióktól, ha meg kell becsülni a szisztémás reakciók kockázatát, illetve ha meg kell állapítani az allergén immunterápia javallatát.

Várandós induló laborcsomag

Az induló laborként ismert első trimeszteri laborvizsgálat a várandósgondozás egyik fontos mérföldköve. A csomag a következőket tartalmazza: vércsoport és ellenanyagszűrés, HBsAg, treponema pallidum (lues) antitestek, vérkép, teljes vizelet és üledék, trombin idő, glükóz, protrombin INR, fibrinogén, karbamid, kreatinin (+eGFR), nátrium, kálium, bilirubin totál, GOT (ASAT), GPT (ALAT), Gamma-GT (GGT), LDH.

Sport laborcsomag – bővített

Amennyiben páciensünk rendszeres testmozgást végez, sportos, aktív életmódot él, bővített sport laborcsomagunkat ajánljuk figyelmébe, hiszen ez az alap sport laborcsomag elemein túl további vesefunkciós teszttel és nyomelemekkel is kiegészül (utóbbiak a szervezet hormon- és immunrendszerének optimális működéséhez alapvető fontosságúak).

Az eredmény ráirányíthatja a sportoló, illetve a klinikus figyelmét különböző étrendbeli változtatások szükségességére, bizonyos tápanyagok pótlására vagy éppen a túlzott bevitel egészségkárosító hatására, vagy a sportolási szokások átgondolására.

Tavaszi megújulás

Ez a laborpanel kitűnően alkalmas az általános egészségi állapot felmérésére, ám a rutin vizsgálati csomagokhoz képest további tesztekkel egészítettük ki – tartalmazza a zsíranyagcserére és pajzsmirigyre vonatkozó vizsgálatokat, a bővített vérkép profilt, illetve a szervezet D-vitamin szintjének mérését is.

Pajzsmirigy laborcsomag

Ahogy fentebb is írjuk, a pajzsmirigy vérvizsgálatok mind szűrésre, mind a tünetekkel már rendelkező páciensek esetében is javasoltak lehetnek (fáradékonyság, szívritmuszavarok, idegesség, álmatlanság, székelési problémák, testsúlyváltozás, nőgyógyászati panaszok, haj- és bőrproblémák, hőérzet megváltozása).

Az alap pajzsmirigy laborcsomagunk a tireoidea-stimuláló hormon (TSH), a szabad trijódtironin (FT3) és a szabad tiroxin (FT4) vizsgálatát tartalmazza, a bővített verzió pedig ezeken túl a tireoidea-peroxidáz autoantitest (anti-TPO), a tireoglobulin autoantitest (anti-TG), a TSH receptor autoantitest (TRAK), valamint a jód és a szelén vizsgálatát is magába foglalja.