Dr. Sohajda Zoltán

Szemészet

Dr. Sohajda Zoltán, a TritonLife Debrecen szemorvosa több évtizedes, sokrétű tapasztalattal bír a felnőtt szemészeti járóbeteg-ellátás és különböző szemészeti műtétek terén – legyen szó például a szemhéjak elváltozásairól, zöld hályogról, szürke hályogról vagy ideghártya-betegségekről. A szemészeti hivatás felé eleinte a mikrosebészeti érdeklődése terelte, majd a szakterület komplexitását, teljes palettáját felfedezte. Precizitása, beható ismeretei és a szakma iránti elhivatottsága miatt is jó kezekben érezhetjük magunkat nála.

Teljes bemutatkozás

– Gimnazistaként kezdtem az orvosi pálya felé orientálódni. Bár a tágabb családban van orvos és édesanyám is az egészségügyben dolgozott, mint fogászati asszisztens, nincs olyan konkrét élmény, kiindulópont, ami miatt ezt a hivatást választottam. Nyíregyházán nőttem fel, és az osztályunkból meglepően sokan, nyolcan jelentkeztünk az orvosira, talán egymást is ebbe az irányba vittük – idézi fel dr. Sohajda Zoltán, akinek a középiskola után Debrecenbe vezetett az útja, ahol 1993-ban szerzett orvosi diplomát.

„Nincs más utam, csak a szemészet”

– Kezdettől fogva a mikrosebészet érdekelt. Ennek alapjait harmadévben letettem, sőt olyannyira megtetszett, hogy demonstrátorként is maradtam, gyakorlatokat tartottam a hallgatótársaimnak. Szemészetet csak ötödévtől tanultunk, de hamar éreztem a szakterület mikrosebészettel való szoros kapcsolatát. Az akkori gyakorlatvezetők is sokat lendítették a pályámat ebbe az irányba, dr. Zajácz Magdolna különösen meghatározó volt.

– Amikor hatodéven több hónapos gyakorlatokra jártunk, a Szemklinikán is sok időt töltöttem, ahol szintén sokat tanulhattam Zajácz doktornőtől. Akkoriban vált egyértelművé, hogy nincs más utam, csak a szemészet – mesél a kezdetekről a TritonLife debreceni szemorvoscsapatának tagja, aki diplomaszerzést követően a Szemklinikán helyezkedett el, szakvizsgáját 1997-ben tette le, 2003-ban pedig egészségügyi minőségbiztosítási diplomát is szerzett.

Összetettebb terület, mint ahogy gondolnánk

– Debrecen lett az otthonom, a munkámmal, majd a családommal is itt eresztettem gyökeret. Tizenkét évig dolgoztam a Szemklinikán, majd a Kenézy Kórházba kerültem, ahol a Szemészeti Osztály, mai nevén az Egynapos Szemészeti Központ vezetője lettem – teszi hozzá dr. Sohajda Zoltán, aki fontosnak tartja annak a tévhitnek az eloszlatását, miszerint a szemészet egy szűk, könnyen átlátható szakma, hiszen a szakterület nem műtétes és műtétes háttere is igencsak komplex (gondoljunk például a zöld hályog szemcseppel történő kezelésére, vagy a daganatok rekonstrukciós sebészeti ellátására!).

Külföldi tapasztalatszerzéssel is gazdagodott

Dr. Sohajda Zoltán Németországból és Svájcból is értékes tapasztalatokat hozott a hazai orvoslásba. Észak-Németországban 2001-ben, a Német Szemorvostársaság ösztöndíjával töltött fél évet a családjával. Ez idő alatt a könnyútsebészet terén szerzett fontos gyakorlati tudást, amit 2004-től, bő 10 éven át a Kenézy Kórházban, a fül-orr-gégészekkel karöltve tudott kamatoztatni.

Ami pedig a svájci utat illeti, dr. Sohajda Zoltán a koronavírus-járvány előtt nem sokkal részt vett egy üvegtestsebészeti, ideghártya-sebészeti továbbképzésen, ahol nemzetközi hírű, jónevű előadók tartottak kurzusokat, elméleti és gyakorlati elemekkel egyaránt.

Megőrizte és elhivatottan vállalja kutatói-oktatói szerepét

Bár 2004-től munkahelyet váltott, a klinikai tevékenység hármas egysége (gyógyítás-kutatás-oktatás) olyan mélyen beleivódott, hogy ezt a mai napig megőrizte. 2008-ban PhD, majd 2022-ben habilitációs fokozatot szerzett, jelenleg a Debreceni Egyetem docense.

– Úgy gondoltam, hogy a munkahelyváltással nem kell feladni ezt a hármas egységet. Egyrészt azért, mert voltak folyamatban lévő kutatási témáim, másrészt pedig mindig előjöttek újabb és újabb, izgalmas témák.

– Apránként a fiatal szakorvosokat is igyekeztem bevonni, többükre büszke is vagyok, hiszen sorban érték el a különböző tudományos pályázatok díjazásait, helyezéseit. Mindez abban csúcsosodott ki, hogy PhD kutatások is születtek, témavezetőként is támogatom a kollégákat – osztja meg velünk dr. Sohajda Zoltán, aki így a mindennapjainak körülbelül 20-25%-át kutatással-oktatással, 75-80%-át pedig gyógyítással tölti.

A motiválatlanság messziről elkerüli

A TritonLife debreceni intézményében felnőtt szemészeti járóbeteg-ellátás és különböző szemészeti beavatkozások kapcsán is bizalommal fordulhatunk dr. Sohajda Zoltánhoz, aki nem csak alaposságával és sokrétű tapasztalatával, hanem a szakma iránti szeretetével is biztonságot áraszt a páciensek felé.

Mint mondja, sok érettségi találkozón túl van már, és mindig örömmel tölti el, hogy az egykori osztálytársak által emlegetett kiégés, illetve motiválatlanság őt messziről elkerüli. 

– Úgy gondolom, a szemészet olyan hivatás, ami mindenkinek örömet tud adni, páciensnek és orvosnak egyaránt. Nagyon jó érzés és egyben motivációs erő, hogy jobbító szándékkal tudunk hozzáfogni a betegek szemészeti problémáinak orvoslásához – mondja végül a TritonLife kollégája, aki a munkán túl az aktív sportéletből is sokat merít: bő 20 éve rendszeresen jár úszni, emellett biciklizik, természetet jár és kertészkedik.