Csontritkulás laborcsomag

Csontritkulás laborcsomag

A csontritkulás általában tünetmentes, ezért néma állapotnak is nevezik, pedig az idejében felfedezett, kezdődő csontleépülési folyamatok visszafordíthatóak, a törések megelőzhetőek. Ezért is különösen fontos a szűrővizsgálat, mely sokszor az egyetlen módja annak, hogy kiderüljön a fennálló veszélyeztetettség.  

A csontritkulás (oszteoporózis) a csontok tömegének és mésztartalmának csökkenését jelenti, amely a csonttörések kockázatának növekedésével jár. Általában tünetmentes, ezért néma állapotnak is nevezik, pedig az idejében felfedezett, kezdődő csontleépülési folyamatok visszafordíthatóak, a törések megelőzhetőek. Ezért is különösen fontos a szűrővizsgálat, mely sokszor az egyetlen módja annak, hogy kiderüljön a fennálló veszélyeztetettség.   

 

 

Mi a csontritkulás?

A csontritkulásnak nevezett állapotban a test nem képez elegendő csontszövetet, vagy túl sok régi csontszövet szívódik fel, mert a bontó és építő szakaszok közötti összhang felbomlik. Ebben az esetben a szerves és szervetlen alkotórészek mennyisége azonos arányban csökken, így csonttömegvesztés lép fel. A csontritkulás jelentős csonttörési kockázattal és a csontszerkezetminőségbeli romlásával jár.

Magyarországon több mint 1 millió a csontritkulásos betegek becsült száma. A nők kb. fele élete során csontritkulásra visszavezethető, jelentős csonttörést szenved el.

A csontritkulásos megbetegedések aránya az átlagéletkor kitolódásával nő. Előrehaladottabb korban ráadásul a súlyos csontritkulás miatt bekövetkező csonttörések mindig veszélyesebbek. Minden harmadik, változó korban lévő nő és az időskorúak jelentős része szenved ebben az állapotban. Néma kórnak is hívják, mert kezdetben semmilyen klinikai tünetet nem okoz. Első jele gyakran egy kisebb baleset, például egyszerű elesés miatti csonttörés lehet.

 

Mikor szükséges csontritkulás-szűrést végeztetni?

  • ha elmúlt 45 éves, különösen nők esetében
  • ha családjában előfordult már csontritkulás (szülők, testvérek csontritkulása, főleg, ha törésekkel társultak)
  • ha vékony vagy alacsony testalkattal rendelkezik (a kiindulási csonttömeg kisebb)
  • ha dohányzik
  • ha mozgásszegény életmódot él
  • ha gyakran elesik, különösen, ha ilyenkor csonttöréseket szenved el
  • ha egyoldalúan táplálkozik, ezáltal csökkent a vitamin és az ásványianyag-bevitel (D-vitamin és Kalcium)
  • ha nagy mennyiségben fogyaszt üdítőitalt, koffeintartalmú italokat, alkoholt
  • ha hormonális állapotában eltérései vannak: korai menopauza, petefészek eltávolítás, férfiaknál alacsonyabb tesztoszteron szint esetén
  • ha felszívódási, emésztési zavarokban, gyulladásos bélbetegségekben szenved
  • ha pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy betegségben szenved
  • ha szteroidokat, vízhajtókat, gyomorsavlekötőket szed

 

Laborvizsgálati szűrőcsomag egyetlen vérvétettel 

A csontritkulás diagnózisának felállításához, a pontos mértékének megállapításához elengedhetetlen a csontanyagcserére jellemző laborparaméterek meghatározása. Laborvizsgálati csomagunk  valamennyi szükséges értéket magában foglal annak megállapítsára, hogy a csontriktulás veszélye fennáll-e esetünkben vagy sem: Kálcium, Anorganikus foszfát, Alkalikus foszfatáz, 25-OH D-vitamin, Béta-cross laps, Oszteokalcin, Parathormon, Vizelet kálcium/kreatinin, Vizelet anorganikus foszfát.

A laborvizsgálathoz egyetlen vérvételre van szükség, amely a TritonLife valamennyi Medical Centerében, illetve vérvételi pontján elvégezhető. 

Amennyiben a laborvizsgálati értékekekben eltérések mutatkoznak, a csontritkulás diagnózisának felállításához, mértékének megállapításához további képalkotó (pl. a röntgen sugarak elnyelődésén alapuló) vizsgálatra lehet szükség.