Ágyéki gerincstabilizáció, intervertebrális fusió

Ágyéki gerincstabilizáció, intervertebrális fusió

 

Gerincstabilizációs műtét | TritonLife

A gerinc, struktúrájából adódóan védi a gerincvelőt és az idegeket a külső behatásoktól, sérülésektől. Ez a struktúra lehetővé teszi az egyes mozgásszegmentumok kontrollált mozgását, elmozdulását. A gerinc instabilitása jellemzően kopásos folyamatok eredménye. A kopásos folyamatok révén sérül a porckorongok támasztó, lengéscsillapító funkciója, a szalagrendszer meglazul, degenerálódik. Azokban az esetekben, ha az idegelemek érintettsége minimális és a mozgásszegmentumok stabilitása konzervatív kezelés segítségével megoldható, gerincstabilizációs műtéti kezelés nem indokolt.

Mit jelent az ágyéki gerinc instabilitása?

Az ágyéki gerinc instabilitása elsősorban a csigolyák közti kóros túlmozgást jelenti. A degeneratív folyamatok során, a porckorongok belső kocsonyás magjának folyadéktartalma csökken, a rostos porcos gyűrű struktúrája felbomlik, a csigolyák közti porckorongrés magassága, a gerinccsatorna és a gyökcsatorna tágassága csökken. Mindezek mellett a túlmozgás miatt kialakuló csontos felrakódások és kisízületi deformálódás is az idegelemek összenyomatásához, bántalmához vezethet.

Az instabilitás lehetséges okai:

  • degeneratív/kopásos folyamatok
  • trauma/sérülés
  • daganat
  • fejlődési rendellenesség
  • gerincműtétet követő állapot
  • a porckorong fertőzése.

Milyen tünetei lehetnek?

A gerinc instabilitásának tünetei:

  • fájdalom, mely terhelésre fokozódik
  • gyakori lumbágós/becsípődéses epizódok
  • kímélő jellegű járás és tartás
  • az érintett gerincszakasz mozgástartományának beszűkülése
  • alsó végtagba sugárzó fájdalom, melyhez zsibbadás is társulhat
  • érzészavar az ideg ellátási területének megfelelően
  • az alsó végtagi izmok, izomcsoportok gyengülése, bénulása
  • vegetatív funkciózavarok /széklet, vizelettartási panaszok, a nemi funkció zavarai.

Mikor indokolt az ágyéki gerincinstabilitás műtéti kezelése?

Az ágyéki gerincszakasz instabilitásának kezelése konzervatív vagy műtéti úton történhet.

A konzervatív kezelés állhat gyógyszeres terápiából, gyógytornából, egyéb fizikoterápiás és alternatív terápiából, valamint ezek kombinációjából.

Amennyiben a konzervatív kezelés érdemi effektivitással nem bír, vagy neurológiai /bénulás, vegetatív funkciózavarok/ tünet, terápia rezisztens fájdalomszindróma jelenik meg, akkor a műtéti kezelés szükséges.

Hogyan készüljön fel a gerincstabilizációs műtétre?

A gerincstabilizációs műtét elvégzése előtt szükség van a szokásos laboratóriumi vizsgálatokra, EKG-ra, mellkasröntgenre, valamint az altatóorvossal történő konzultációra. Az Önt vizsgáló orvosokat tájékoztatni kell az ismert betegségekről, a szedett gyógyszerekről, esetleges allergiáról. A rendszeresen szedett gyógyszereket általában az előírás szerint kell bevenni. Rendszerint a műtét, vagy a műtét előtti napon kell az osztályra befeküdni, ahol részletes tájékoztatást kap a műtét előtti tennivalókról, a higiéniás rendszabályokról és a műtét tervezett időpontjáról.

Az ágyéki gerincstabilizációs műtét menete

A gerincstabilizációs műtét altatásban történik. Az altatás menetéről, jellemzőiről az altatóorvos tájékoztatja Önt. A műtét célja az instabilitás megszüntetése és a következményes tünetek, panaszok radikális csökkenetése, megszüntetése. Hosszan tartó fájdalomszindróma, súlyos fokú idegsérülés esetén tünet és panaszmentesség nem garantálható, de a páciens életminősége szignifikánsan javul.

A műtét során az esetleges gerinc és/vagy idegcsatorna szűkületet megszüntetésre kerül. Ezután a degeneratív porckorong maradványait távolítjuk el. A kitisztított csigolyaközti porckorongrésbe távtartó kerül behelyezésre, melynek célja a résmagasság visszaállítása mellett a stabilitás fokozása. Ezt követően a csigolyatesteket titánból készült csavaros és rudas rendszer segítségével egymáshoz rögzítjük.

Mire számíthat az ágyéki gerincstabilizációs műtét után?

Közvetlenül a műtétet követően a páciens a kórtermébe vagy az Őrzőbe kerül. Ritkán, a beteg belgyógyászati állapota megkívánja az intenzív osztályos elhelyezést. A műtéti érzéstelenítés elmúlását követően szükség esetén a fájdalmat intravénás és/vagy szájon keresztül alkalmazható fájdalomcsillapítókkal csillapítjuk. A műtétet követő 6-8 óra múlva a beteg gyógytornász segítségével sétálhat. A műtétnél behelyezett draineket (vékony cső, ami a sebzárás után a sebváladékot segít elvezetni a sebből) az operációt követő 1-2 napon belül kerül eltávolításra. Problémamentes esetben 2-4 napon belül az otthonába távozhat. A varratszedésre 2 héttel később kerül sor – addig vigyázni kell, hogy a kötést és a sebet víz ne érje. A gerincműtét után gyógytorna szükséges, amit már a műtét másnapján meg kell kezdeni. Otthonában a varratszedésig, a vérrögösödést gátló szerek alkalmazása szükséges, gyógytorna és szükség szerinti fájdalomcsillapítók alkalmazása mellett.

A munkába való visszatérés individuális. Általában - nem fizikai munka esetén - 6-8 héttel a műtétet követően, munkájába visszaállhat. Egyéb esetben operáló orvosával történő konzultációt követően kerül megállapításra a munkába állás időpontja.